8 tydzień ciąży to ostatni tydzień drugiego miesiąca ciąży. Długość twojego dziecka mierzona od czubka głowy do krzyża to 14-20 mm, a waga ok. 3 g. Wymiarem twoje dziecko przypomina zatem ziarnko fasoli. Tak mała istota dokonuje jednak kolosalnych zmian w Twoim organizmie. Część z nich jest mało przyjemna, ale świadomość rozwijającego się nowego życia rekompensuje wszystkie te dolegliwości.

8 tydzień ciąży: co się dzieję z twoim dzieckiem?

8 tydzień ciąży 3D
fot. shutterstock.com

Twoje dziecka bardzo intensywnie rozwija się. Koniczyny wydłużają się, a na ich końcach pojawiają się maleńkie palce. Ramiona wyginają się w miejscach odpowiadającym łokciom i nadgarstkom. Twarz dziecka dalej kształtuje się. Po jej bokach formują się zewnętrzne elementy ucha, a na jej środku pojawia się nos i górna warga. Ucho wewnętrzne, w tym błędnik są na tym etapie już ukształtowane, dzięki czemu dziecko odczuwa wstrząsy twojego ciała. Zaczynają tworzyć się powieki, chociaż oczy są dalej bardzo szeroko rozstawione. Układ nerwowy i pokarmowy formuję się intensywnie. Jelita są już długie, tak że ich część wsuwa się do pępowiny. Nerki intensywnie kształtują się. Podczas badania USG można dostrzec już kręgosłup maluszka.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie w 8 tygodniu ciąży?

Twój organizm zatrzymuje coraz więcej wody. Możesz czuć się napuchnięta i nabrzmiała. Twoje piersi z pewnością są już większe i bardziej wrażliwe na dotyk. Od 8 tygodnia ciąży twoja macica zaczyna się wyraźnie powiększać. Nie jest to jeszcze widoczne na zewnątrz, ale może być stwierdzone przez lekarza podczas badania ginekologicznego. Wyścielające od środka macice endometrium staje się znacznie grubsze. Zmiany hormonalne mogą wpływać również na twoje samopoczucie. Możesz czuć się na przemian podekscytowana, zdenerwowana i przygnębiona. Nadwrażliwość emocjonalna w tym okresie jest czymś zupełnie normalnym. Wymaga to oczywiście większej wyrozumiałości ze strony twojego partnera i rodziny, ale również twojej akceptacji. Nudności, wrażliwość na zapachy i narastające zmęczenie mogą się nasilić w tym tygodniu.

O czym powinnaś pamiętać w 8 tygodniu ciąży?

Powinnaś już pomyśleć o zakupie nowej bielizny. Twój biust ze względu na przemiany hormonalne w twoim organizmie stał się pełniejszy i nabrzmiały. Żeby zapewnić mu odpowiednie podtrzymanie pomyśl o nowym biustonoszu i luźniejszych bluzkach. Z pewnością przydadzą się w późniejszych etapach ciąży. Dalej staraj się zdrowo odżywiać, chodzić na niemęczące spacery i w razie potrzeby odpoczywać. Dalej systematycznie zażywaj kwas foliowy. Jeśli dokuczają Ci mdłości wypróbuj naturalne metody na łagodzenie tych dolegliwości. Picie naparu z imbiru, jedzenie migdałów i słonych krakersów, jedzenie małymi kęsami i niewielkich porcji powinny pomóc.

Badania rutynowe

W ósmym tygodniu ciąży powinno się przeprowadzić szereg rutynowych badań mających na celu określeniu stanu zdrowia płodu i przyszłej matki. Do podstawowych badań w tym okresie ciąży zaliczamy:

Pierwsze USG w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży możesz mieć wykonane pierwsze USG potwierdzające twój stan. Jest one określane jako wczesne USG i najczęściej nie jest jeszcze refundowane przez NFZ. Badanie to wykonuje się przez pochwę i podczas niego można stwierdzić obecność zarodka. Można określić czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, czy ciąża jest prawidłowo ulokowana w macicy, czy też jest pozamaciczna. USG to jest obecnie bardzo popularne w prywatnych gabinetach lekarskich. Pierwsze refundowane przez NFZ USG wykonuję się między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Badania krwi w 8 tygodniu ciąży

Będą w ciąży należy wykonać przede wszystkim badania na grupę krwi i jej czynnik Rh (dodatni lub ujemny). Wykonanie tego badania jest bardzo ważne, ponieważ jeżeli dziecko ma czynnik Rh+ a matka Rh-, to może dojść do groźnej sytuacji wytwarzania przeciwciał przeciwko krwinkom czerwonym dziecko, a to z może wpływać negatywnie na następny płód posiadający płód Rh+. Na szczęście medycyna posiada rozwiązanie na ten problem.

Kolejnym badaniem z krwi będzie określenie poziomu hemoglobiny, poziomu cukru oraz sprawdzenie odporności matki na niektóre choroby zakaźne oraz czy matka jest odporna na zakażenia takimi wirusami, jak WZWB, CMV czy toksoplazmozę.

Badania moczu w 8 tygodniu ciąży

Od tego momentu ciąży na tej i każdej następnej wizycie przyszła matka będzie badać mocz pod kątem obecności w nim białka, które może wskazywać na infekcję lub zatrucie ciążowe. Drugim elementem, który sprawdza się jest poziom glukozy – należy go kontrolować z uwagi na możliwość wystąpienia cukrzycy u ciężarnych, charakteryzującej się niemożnością wytworzenia przez organizm ciężarnej odpowiedniej ilości insuliny.

Inne badania:

  1. Wzrost i waga – na podstawie tych pomiarów określa się czy przyszła matka ma nadwagę lub niedowagę.
  2. Ciśnienie krwi – sprawdza się je przy każdej wizycie i średnio powinno wynosić 120/70. Zbyt wysokie ciśnienie może świadczyć o zatruciu ciążowym.
  3. Badanie brzucha – na każdej wizycie powinien być sprawdzany brzuch – jego wielkość i położenie.

Zobacz także: 9 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj