Strona główna Ciąża 8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

1279
0
8 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży to ostatni tydzień drugiego miesiąca ciąży. Długość twojego dziecka mierzona od czubka głowy do krzyża to 14-20 mm, a waga ok. 3 g. Wymiarem twoje dziecko przypomina zatem ziarnko fasoli. Tak mała istota dokonuje jednak kolosalnych zmian w Twoim organizmie. Część z nich jest mało przyjemna, ale świadomość rozwijającego się nowego życia rekompensuje wszystkie te dolegliwości.

8 tydzień ciąży: co się dzieję z twoim dzieckiem?

Twoje dziecka bardzo intensywnie rozwija się. Koniczyny wydłużają się, a na ich końcach pojawiają się maleńkie palce. Ramiona wyginają się w miejscach odpowiadającym łokciom i nadgarstkom. Twarz dziecka dalej kształtuje się. Po jej bokach formują się zewnętrzne elementy ucha, a na jej środku pojawia się nos i górna warga. Ucho wewnętrzne, w tym błędnik są na tym etapie już ukształtowane, dzięki czemu dziecko odczuwa wstrząsy twojego ciała. Zaczynają tworzyć się powieki, chociaż oczy są dalej bardzo szeroko rozstawione. Układ nerwowy i pokarmowy formuję się intensywnie. Jelita są już długie, tak że ich część wsuwa się do pępowiny. Nerki intensywnie kształtują się. Podczas badania USG można dostrzec już kręgosłup maluszka.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie w 8 tygodniu ciąży?

8 tydzień ciąży - dziecko 3D
8 tydzień ciąży – dziecko 3D

Twój organizm zatrzymuje coraz więcej wody. Możesz czuć się napuchnięta i nabrzmiała. Twoje piersi z pewnością są już większe i bardziej wrażliwe na dotyk. Od 8 tygodnia ciąży twoja macica zaczyna się wyraźnie powiększać. Nie jest to jeszcze widoczne na zewnątrz, ale może być stwierdzone przez lekarza podczas badania ginekologicznego. Wyścielające od środka macice endometrium staje się znacznie grubsze. Zmiany hormonalne mogą wpływać również na twoje samopoczucie. Możesz czuć się na przemian podekscytowana, zdenerwowana i przygnębiona. Nadwrażliwość emocjonalna w tym okresie jest czymś zupełnie normalnym. Wymaga to oczywiście większej wyrozumiałości ze strony twojego partnera i rodziny, ale również twojej akceptacji. Nudności, wrażliwość na zapachy i narastające zmęczenie mogą się nasilić w tym tygodniu.

O czym powinnaś pamiętać w 8 tygodniu ciąży?

Powinnaś już pomyśleć o zakupie nowej bielizny. Twój biust ze względu na przemiany hormonalne w twoim organizmie stał się pełniejszy i nabrzmiały. Żeby zapewnić mu odpowiednie podtrzymanie pomyśl o nowym biustonoszu i luźniejszych bluzkach. Z pewnością przydadzą się w późniejszych etapach ciąży. Dalej staraj się zdrowo odżywiać, chodzić na niemęczące spacery i w razie potrzeby odpoczywać. Dalej systematycznie zażywaj kwas foliowy. Jeśli dokuczają Ci mdłości wypróbuj naturalne metody na łagodzenie tych dolegliwości. Picie naparu z imbiru, jedzenie migdałów i słonych krakersów, jedzenie małymi kęsami i niewielkich porcji powinny pomóc.

Pierwsze USG w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży możesz mieć wykonane pierwsze USG potwierdzające twój stan. Jest one określane jako wczesne USG i najczęściej nie jest jeszcze refundowane przez NFZ. Badanie to wykonuje się przez pochwę i podczas niego można stwierdzić obecność zarodka. Można określić czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, czy ciąża jest prawidłowo ulokowana w macicy, czy też jest pozamaciczna. USG to jest obecnie bardzo popularne w prywatnych gabinetach lekarskich. Pierwsze refundowane przez NFZ USG wykonuję się między 11 a 14 tygodniem ciąży.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here