6 tydzień ciąży przed Tobą, więc najprawdopodobniej wiesz, że jesteś w ciąży. Wiele pytań przed Tobą i twoim partnerem. Zaczyna się bowiem wspaniała historia życia nowego członka twojej rodziny. Pierwszy trymestr ciąży, w którym teraz jesteś, jest bardzo ważny w rozwoju dziecka. W tym okresie bowiem formują się wszystkie układy malucha, nerwowy, krwionośny czy pokarmowy. Powinnaś w tym okresie dbać szczególnie o siebie i unikać wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych. Pamiętaj również o zażywaniu kwasu foliowego! To bardzo ważne dla rozwoju układu nerwowego dziecka.

Jak wygląda dziecka w 6 tygodniu ciąży?

Dziecko na tym etapie nie przypomina jeszcze typowego malucha. Od czubka głowy do krzyża ma ok 2-4 mm i znajduję się w worku owodniowym o pojemności 2-3 ml. Jest zatem wielkości ziarna ryżu. Na tym etapie dziecko jest jeszcze zarodkiem. Cewa nerwowa, która przebiega wzdłuż jego kręgosłupa zamyka się, a na jej końcu zaczyna rozwijać się mózg. Po bokach pojawiają się dwa niewielkie uwypuklenia zwane pęcherzykami wzrokowymi, które w późniejszym etapie przekształcą się w oczy. W tym tygodniu zaczyna bić serce, choć na tym etapie rozwoju jest tylko niewielką cewką. Pojawiają się również zawiązki kończyn górnych i dolnych. W dystalnym odcinku ciała obecny jest jeszcze ogon, który z czasem zaniknie.

6 tydzień ciąży: jak możesz się czuć?

W tym tygodniu możesz poczuć typowe dla ciąży dolegliwości, takie jak nudności, szczególną wrażliwość na zapachy czy zmęczenie. Ich nasilenie może być różne. U niektórych kobiet mogą nie wystąpić w ogóle, a u innych mogą być szczególnie uciążliwe. Twoje piersi mogą być nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk, dzięki pobudzeniu przez hormony gruczołów mlecznych. Możesz też być nerwowa i wiele rzeczy może cię drażnić, co związane jest z podwyższeniem poziomu progesteronu we krwi.

6 tydzień ciąży: co powinnaś zrobić w 6 tygodniu ciąży?

6 tydzień ciąży - dziecko 3D
6 tydzień ciąży – dziecko 3D

Staraj się odpoczywać i nie przemęczać się. Twój komfort jest teraz bardzo ważny. Przygotuj się na poranne mdłości robiąc zapasy łagodzących je migdałów, krakersów czy imbiru. Od tej pory staraj się jeść regularnie, często, 5-6 razy dziennie, ale mniejsze porcję. Jeśli jeszcze nie byłaś u ginekologa możesz zacząć się przygotowywać do pierwszej wizyty. Wypytaj znajomych bądź rodzinę o odpowiedniego specjalistę. Będziesz czuła się pewniej jeśli wybierzesz lekarza polecanego przez kogoś, komu ufasz. Możesz też przejrzeć strony internetowe z polecanymi lekarzami w twoim mieście. Lekarza prowadzącego zawsze możesz zmienić jeśli nie będziesz zadowolona, dobrze jest jednak od początku trafić w dobre ręce i nie szukać kolejnego specjalisty już w zaawansowanej ciąży.Dlatego na tym etapie już zastanów się czego oczekujesz od lekarza prowadzącego ciążę. Najlepiej spisz wszystkie swoje pytania na kartce, żeby nie zapomnieć ich zadać podczas pierwszej wizyty. Podczas tej wizyty lekarz zapyta Cię m.in. o datę twojej ostatniej miesiączki, twój wiek, choroby jakie przeszłaś,  czy byłaś już w ciąży i jak doszło do zapłodnienia (naturalnie czy in-vitro) itp. Być może podczas tej wizyty założy Ci kartę ciąży, ale zależy to od praktyk danego lekarza, ponieważ niektórzy ginekolodzy zwlekają z tym jeszcze 2-3 tygodnie. Lekarz powinien zlecić Ci też podstawowe badania, które powinnaś wykonać do następnej wizyty m.in. morfologie, badanie moczu, badanie grupy krwi i czynnika Rh. Jeśli nie miałaś robionych wcześniej badań na toksoplazmozę, różyczkę, HIV, WR czy cytomegalię, lekarz może zalecić Ci ich wykonanie. Również sama możesz udać się do punktu pobrań i wykonać te badania prywatnie, co zapewni Ci spokój w późniejszych etapach ciąży. W niektórych prywatnych klinikach możesz zakupić cały pakiet badań, które powinnaś wykonać w danym trymestrze ciąży.

Zobacz także: 7 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj