23 tydzień ciąży to pierwszy tydzień szóstego miesiąca ciąży. Twoje dziecko waży obecnie około 450-500 g i mierzy około 20 cm, w pomiarze od czubka głowy do krzyża. Przy wyprostowanych nóżkach dziecko może mieć nawet ponad 30 cm długości. Zaczynasz z pewnością coraz bardziej myśleć o porodzie. Możesz zacząć zastanawiać się już nad szpitalem w którym chcesz urodzić, jak również nad przebiegiem porodu. Pomału również możesz zacząć zakupy dla malucha. Sprawi Ci to teraz dużą radości, zwłaszcza, że jesteś dalej pełna energii, a ciąża nie ogranicza jeszcze tak bardzo Twojej sprawności fizycznej. Najprawdopodobniej znasz też już płeć dziecka, co znacznie ułatwi Ci wybór ubranek i akcesoriów dla malucha.

23 tydzień ciąży: Jak rozwija się dziecko?

23 tydzień ciąży - dziecko 3D
23 tydzień ciąży – dziecko 3D

Słuch dziecka staje się coraz lepszy. Kosteczki słuchowe w uchu wewnętrznym twardnieją dzięki czemu dziecko słyszy coraz wyraźniej i jest w stanie rozpoznawać znane mu dźwięki. Dziecko otoczone jest dźwiękami z wnętrza Twojego ciała, takimi jak bicie twojego serca czy odgłosy trawienia. Dziecko również słyszy Twój głos i otaczające Cię dźwięki. Dlatego też dobrze jest mówić do dziecka i puszczać mu łagodną muzykę. Łatwiej też będzie w ten sposób uspokoić dziecko po porodzie. Dziecko intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową. Na tym etapie rozwoju jest jednak jej na tyle mało, że skóra malucha dalej jest pomarszczona i czerwona. Od tego tygodnia w skórze dziecka zaczyna gromadzić się również pigment, który sprawi że skóra z czasem nabierze naturalnego wyglądu. Ciało dziecko pokryte jest dodatkowo mazią płodową i włoskami utrzymującymi ją na powierzchni skóry. Dziecko jest bardzo ruchliwe, co możesz zobaczyć nawet w badaniu USG ale przede wszystkim poczuć. Maluch ciągle połyka niewielkie ilości otaczającego go płynu owodniowego i wydala go z moczem. Oprócz ćwiczenia odruchów połykania dziecko pobiera w ten sposób również cukry i substancje odżywcze z płynu owodniowego. Połykanie płynu owodniowego może doprowadzić do czkawki dziecka. Ty będziesz  odczuwać to w postaci rytmicznych ruchów malucha. Płuca dziecka dalej rozwijają się, nie są jednak jeszcze gotowe żeby oddychać.

Jak zmienia się Twoje ciało w 23 tygodniu ciąży?

Twoja macica i brzuch ciągle rosną. Coraz bardziej uciskają Twoje narządy wewnętrzne, co może skutkować dusznościami, niestrawnością czy zgagą. Żeby je złagodzić jedz wolno, mniejsze ilości ale częściej, a po posiłku udaj się na spacer. W tym tygodniu ciąży możesz zauważyć u siebie nieregularna, bezbolesne skurcze zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Są to fizjologiczne skurcze przygotowujące macicę do porodu. Będą one wraz z upływem ciąży silniejsze, ale nie tak bardzo jak skurcze porodowe. Również Twoje piersi powiększają się, a sutki ciemnieją. Twoje włosy są w bardzo dobrej kondycji, również skóra jest pełna blasku wszystko dzięki hormonom ciążowym krążącym w Twojej krwi.

O czym powinnaś wiedzieć w 23 tygodniu ciąży?

Coraz trudniej jest znaleźć Ci wygodną pozycję do spania. Najlepszą i najbezpieczniejszą pozycją jest spanie na lewym boku. W ten sposób nie uciskasz żyły głównej dolnej, co zapobiega m.in. niedotlenieniu płodu. Pozycja ta zmniejsza też ryzyko wystąpienia zakrzepu czy żylaków. Spanie na plecach będzie dla Ciebie coraz bardziej niewygodne ze względu na ucisk kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Spanie na lewym boku jest szczególnie ważne przy ciąży bliźniaczej i mnogiej. Nie przejmuj się jednak jeśli obudzisz się na prawym boku albo na plecach. Krótki czas spędzony w tej pozycji nie powinien zaszkodzić Twojemu dziecku. Jeśli jednak musisz leżeć, bo Twoje ciąża jest zagrożona ważne jest abyś jak najwięcej czasu spędzała właśnie na lewym boku. W przybraniu tej pozycji może pomóc Ci specjalna poduszka ciążowa, w kształcie półksiężyca, która wymusza prawidłowa pozycje ciała.

Zobacz także: 24 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj