2 tydzień ciąży to dalej z fizjologicznego punktu widzenia nie jesteś jeszcze w ciąży, ale odliczanie jest już rozpoczęte. W tym tygodniu nastąpi najprawdopodobniej fizjologiczny wzrost temperatury twojego ciała ok 0,5°C poprzedzający owulację. Możesz potwierdzić to testem owulacyjnym w przypadku, gdy wcześniej nie robiłaś pomiarów temperatury swojego ciała regularnie, bądź wystąpiły czynniki mogące ją zaburzyć np. nieregularny tryb życia, dalekie podróże itp.

2 tydzień ciąży: Starania o dziecko czas zacząć

W tym i następnym tygodniu możecie z  partnerem zacząć starać się o dzidziusia. Zbliżenia co dwa dni zwiększają szanse na zapłodnienie. Owulacja przy regularnych cyklach 28 dniowych powinna wystąpić ok 14 dnia cyklu, czyli w jego połowie. Stosunki bezpośrednio przed i po owulacji dają największą szansę na poczęcie. W tym tygodniu rozpoczyna się twój okres płodny. Oprócz wzrostu temperatury  twojego ciała możesz zaobserwować zmiany z swoim śluzie. Staje się on rzadszy i przejrzysty, dzięki czemu łatwiej jest plemnikom pokonać tą fizjologiczna barierę.

2 tydzień ciąży: Owulacja i zapłodnienie

W wyniku owulacji dojrzała komórka jajowa uwalniana jest z jajnika i wędruję jajowodem w stronę macicy. Naprzeciw niej wędrują plemniki, które dostały się do pochwy w wyniku ejakulacji. Do komórki jajowej dociera kilkaset najżywotniejszych, ale najczęściej tylko jeden z nich ją zapładnia. Przenikniecie tego jednego, najsprawniejszego plemnika przez ochronną otoczkę komórki jajowej to moment zapłodnienia. W wyniku zapłodnienia jądro komórkowe plemnika niosące jego materiał genetyczny zespala się z jądrem komórkowym komórki jajowej i powstaje zygota. Podczas zapłodnienia dochodzi do powstawania unikatowego garnitury materiału genetycznego w postaci 46 chromosomów (po 23 od każdego z rodziców), także na tym etapie determinowana jest płeć dziecka przez dwa chromosomy płci X i Y. Komórka jajowa zawsze posiada chromosom X, a plemnik może mieć chromosom X bądź Y. w zależności od tego jakim „ładunkiem” obdarzony jest zapładniający komórkę jajową plemnik powstanie chłopiec XY bądź dziewczynka XX. Także bez wahania możemy powiedzieć, że to twój partner warunkuje płeć dziecka.

2 tydzień ciąży: Dlaczego teraz jest dobry czas na sex?

Najpewniejsze jest zbliżenie do 24 godzin przed owulacją. Wówczas plemniki w najlepszym dla siebie stanie czekają już w jajowodzie na uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez ok 24 godziny. Zaś plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 6 dni. Jednak ich żywotność wraz z upływem czasu maleje. Dlatego też najlepszym wariantem jest współżycie w 24 godziny przed jajeczkowaniem. Dodatkowo można zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże niektórymi pozycjami. Najlepiej jeśli partnerka leży na plecach i po wytrysku poleży tak jeszcze spokojnie przez ok 15 min, co zwiększą szansę dostania się nasienia do szyjki macicy.

2 tydzień ciąży :Bliskość parterów jest ważna

Obok waszego stanu fizycznego (o którym pisaliśmy w artykule o 1 tygodniu ciąży), stan psychiczny jest również bardzo ważny. Dużo rozmawiajcie, przytulajcie się wzajemnie, dbajcie o siebie w tym okresie jeszcze bardziej. Rozmawiajcie o dziecku, przyszłych podziałach obowiązków i ewentualnych wątpliwościach. To wszystko pozwoli przełamać pewną barierę psychiczną dzięki czemu wielu paro udało się zajść w ciąże.

Zobacz także: 3 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj