Zatkany nos jest problematyczny nawet dla osób dorosłych. Jednak gdy występuje u dziecka, to jest zmorą, bo cierpi na tym nie tylko nasza pociecha, ale i rodzice. Kłopotliwe staje się spanie, jedzenie, picie, oddychanie czy zabawa. Dziecko odczuwa silny dyskomfort, a my razem z nim, bo również nie śpimy i zasypiamy nad kubkiem kawy. Warto więc dokładnie zgłębić możliwe przyczyny pojawiania się objawu zatkanego nosa i dokładnie rozważyć, czy u naszego dziecka powód jest prozaiczny, poważniejszy czy możliwy do rozwiązania w niewiarygodnie łatwy sposób.
1. Katar (nieżyt nosa, infekcja) – pojawia się na skutek zaatakowania śluzówki górnych dróg oddechowych przez wirusy. Może być dość poważną sprawą, gdyż zaniedbany doprowadza do rozszerzania się infekcji. Niemowlęta nie potrafią dobrze oddychać przez usta, konieczne jest więc regularne oczyszczanie noska, starsze dzieci możemy nauczyć samodzielnie pozbywać się wydzieliny. Pamiętajmy, aby zawsze stosować krople do nosa odpowiednio dopasowane do wieku dziecka – gdyż zbyt wysokie stężenie czynnej substancji może wywołać uszkodzenie śluzówki.
Zobacz także: Gruszka do nosa – czy jest bezpieczna i skuteczna?
2. Katar alergiczny — alergie są powszechne u dzieci. Wystarczy kurz, sierść zwierzaka czy pylące rośliny i już nosek jest wiecznie niedrożny. Konieczne będzie przeprowadzenie testów na alergię. Wizyty u alergologa przedstawią nam najlepsze drogi działania. W miarę możliwości konieczne będzie wyeliminowanie substancji uczulającej, niekiedy możliwe jest przeprowadzenie odczulania. A jeśli alergia pojawia się doraźnie, w konkretnych sytuacjach czy porach roku to zwykle stosuje się leki zapobiegające jej objawom.
3. Wiotkie chrząstki – można uznać to za niedostateczny rozwój jednego z elementów anatomicznych. Polega na tym, że w czasie wdechu skrzydełka nosa zbliżają się do jego przegrody, utrudniając pobranie powietrza. Konieczne jest nawilżanie noska dziecka, np. wodą morską i możliwie jak najlepsze dbanie o nawilżenie mieszkania. Z czasem chrząstki twardnieją i problem znika samoistnie, konieczna jest więc odrobina cierpliwości.
4. Przerost trzeciego migdałka – zdrowy migdałek gardłowy stanowi element układu odpornościowego dziecka. Jeśli natomiast dochodzi do jego przerostu, to staje się siedliskiem groźnych drobnoustrojów. Wówczas zachodzi konieczność jego usunięcia, jednak najczęściej zabieg przeprowadza się najwcześniej u kilkuletnich dzieci. Na skutek jego powiększenia dziecko chrapie, jest nieustannie zmęczone i często choruje. Wszystkie infekcje powinny być leczone do samego końca, a nosek udrażniany regularnie.
5. Ciało obce – z całą pewnością lekarz nie będzie zdziwiony, gdy zgłosisz się z takim przypadkiem. Dzieci bardzo często sprawdzają, czy do własnego nosa lub młodszego rodzeństwa da się włożyć rozmaite przedmioty. Nie powinno się ich samodzielnie wyjmować, gdyż ryzykujemy wepchnięciem jeszcze dalej. Najlepiej udać się do laryngologa, możesz poszukać ostrego dyżuru laryngologicznego. Specjalista posada odpowiednie narzędzia, które umożliwią mu sprawne i bezpieczne działanie.
6. Bierne palenie – niedrożność nosa może zostać spowodowana przez dym papierosowy, gdyż wywołuje on obrzęk błony śluzowej nosa oraz powoduje paraliż znajdujących się na niej rzęsek. Nie wolno więc palić w obecności dziecka ani w mieszkaniu, gdyż dym z łatwością się rozchodzi.
7. Skrzywienie przegrody nosowej – może występować nawet u najmłodszych dzieci, np. wystąpić na skutek urazów okołoporodowych. Niestety niewiele da się z tym zrobić i zatkany nos u dziecka pozostanie na dłużej. Możliwość operacji nosa pojawia się najwcześniej w okolicy 16 roku życia, gdy kończy się jego wzrost.
8. Polipy nosa – są również jedną z przyczyn mogących upośledzać drożność nosa i utrudniać dziecku normalne funkcjonowanie. Koniecznie należy udać się do laryngologa i podjąć właściwe leczenie.
9. Urazy – powstanie krwiaka lub ropnia w przegrodzie nosa może ograniczać drożność nosa i utrudniać oddychanie. Konieczna będzie konsultacja z pediatrą i w większości przypadków z laryngologiem. Ropnie często leczy się zabiegowo.
10. Zwężenie nozdrzy tylnych – wrodzona anomalia anatomiczna ograniczająca przepływ powietrza przez nos. Konieczne jest odbycie wizyty u specjalisty i podjęcie leczenia.
11. Torbiele.
12. Guzy.
13. Malformacje czaszkowo-twarzowe.
Czytaj również: Co oznacza zatkany nos bez kataru?