Utrata włosów na głowie jest zjawiskiem naturalnym i trwa od wczesnych lat. Organizm jednak dba o to, by po pewnym czasie nastąpił ich naturalny odrost tak, aby ubytki nie były widoczne. Jednak niektóre czynniki mają wpływ na to, iż następują zakłócenia w funkcji odnawiania się włosa, co powoduje zjawisko, zwane łysieniem. Choć najczęściej łysienie dostrzegane jest u mężczyzn, nie omija także kobiet. Nie jest również prawdą, iż coraz bardziej widoczne ubytki włosów pojawiają się wraz z wiekiem. Łysienie plackowate może wystąpić już w bardzo wczesnych latach życia. Co wiemy o tym nieprzyjemnym zjawisku?
- Łysienie androgenowe
- Łysienie androgenowe – leczenie
- Łysienie plackowate
- Łysienie plackowate – leczenie
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe to problem zdecydowanej większości mężczyzn. Jedną z jego form są popularne „zakola”, które pojawiają się najczęściej w wieku średnim. Nazwa tej odmiany ubytku włosów pochodzi od androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Pewna część kobiet posiada ich podwyższone stężenie, dlatego również one mogą paść ofiarą łysienia. Nadwrażliwość człowieka na działanie DHT (odmiany testosteronu) powoduje znaczne zmniejszenie mieszków włosowych, czego konsekwencją jest pojawianie się coraz cieńszych i rzadszych włosów, aż w końcu doprowadza do całkowitego zaniechania ich wzrostu. Łysienie androgenowe to nie tylko zakola, ale również przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy, zwłaszcza na jej czubku.
Leczenie
Najpopularniejszą metodą leczenia łysienia androgenowego jest przeszczep włosów. W tej metodzie pobiera się minimalne fragmenty skóry z zdrowej części głowy, zawierające meszki włosowe i umieszczeniu w korygowanej części. Dzięki wykorzystaniu materiału biorcy brak w tej metodzie ryzyka odrzucenia przeszczepu i reakcji alergicznych. Na pierwsze efekty trzeba poczekać pół roku, jednak po tym czasie będzie można zaobserwować imponujące efekty przeszczepu. Trzeba jednak pamiętać, iż sukces można osiągnąć jedynie dzięki przeprowadzeniu zabiegu przez wysokiej klasy specjalistę, gdyż bardzo ważna jest dokładność jego wykonania.
Zobacz także: Wypadanie włosów – znane sposoby na łysienie
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate, w przeciwieństwie do androgenowego można zaobserwować już nawet u młodych osób. Jego przyczyną jest najczęściej nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, co w konsekwencji prowadzi do utraty owłosienia w określonym rejonie. Łysienie plackowate może objąć swym obszarem jeden duży fragment głowy, ale również wystąpić jako zespół mniejszych bezwłosych fragmentów, czasem łączących się ze sobą. Niekiedy można zaobserwować ubytki nie tylko na głowie, ale również na innych częściach ciała. Ogniska tej odmiany łysienia mogą zanikać po kilku, czasem kilkunastu miesiącach, ale również mogą cyklicznie pojawiać się i znikać.
Łysienie plackowate – leczenie
Przy tym rodzaju łysienia nie można wykonywać przeszczepu włosów. Stosuje się za to różne maści i kremy, jednak kluczem jest opinia doktora. Warto skorzystać z pomocy jak najlepszego lekarza, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie tylko prawidłowo zdiagnozuje odmianę choroby ale również skutecznie zaplanuje terapię. Najpopularniejszymi metodami leczenia są: mezoterapia, polegająca na podaniu podskórnie oczyszczonego i odwirowanego osocza pacjenta, terapie laserowe, polegające na naświetleniu skóry światłem a także kriomasaż, czyli pobudzenie meszków włosowych do odbudowy pod wpływem działania niskiej temperatury. Dzięki dobraniu odpowiedniej metody oraz regularnemu wykonywaniu zabiegów łysienie plackowate może przez długi czas, lub nawet na zawsze pozostać tylko wspomnieniem.
Czytaj więcej: Badania w łysieniu – zalecenia i opis badania