USG węzłów chłonnych jest jednym z najdokładniejszych i najczęściej stosowanych badań pozwalających na wykrycie zmian zachodzących w obszarze węzłów chłonnych. Zwykle wykonuje się badanie węzłów pachowych, szyjnych, wewnątrzbrzusznych oraz pachwinowych. Podczas USG bada się zarówno węzły leżące blisko pod skórą, jak i te położone głębiej, dzięki czemu można przeprowadzić dokładną diagnostykę.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG węzłów chłonnych?

Główną przyczyną, dla której wykonuje się USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie, które może, ale nie musi być spowodowane infekcją. Badanie powinno się wykonać jeśli u pacjenta stwierdzi się bolesność obszarów otaczających węzły chłonne, ponieważ może to oznaczać bardzo szybkie powiększanie się struktur. Wskazaniem do badania są również zmiany występujące na skórze pokrywającej węzły chłonne. Jeżeli stwierdzi się któreś z powyższych dolegliwości, nie należy panikować, ponieważ zmiany mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Oczywiście, powiększenie lub ból węzłów chłonnych może być oznaką schorzeń nowotworowych takich jak białaczka czy chłoniaki, mogą jednak świadczyć o chorobach bakteryjnych lub zakażeniach wirusowych, a nawet zwykłych infekcjach. Jeżeli zmiany w obrębie węzłów chłonnych utrzymują się długo lub szybko się pogłębiają, nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą być jednym z symptomów gruźlicy, mononukleozy lub zakażenia wirusem HIV. Czasami pod kontrolą USG przeprowadza się biopsję cienkoigłową węzłów chłonnych.

Jak przebiega badanie USG węzłów chłonnych?

Przed badaniem lekarz przeprowadza krótki wywiad, dzięki któremu może określić jakie są objawy. Często USG jest poprzedzone badaniem manualnym, ponieważ zwykle jeżeli węzły chłonne leżące blisko pod skórą są powiększone, można to wyczuć pod palcami. Następnie na badany obszar ciała pacjenta nakłada się specjalny żel, który jest niezbędny aby wykonać badanie ultrasonograficzne. Badanie polega na przesuwaniu po ciele pacjenta głowicy ultrasonograficznej, dzięki czemu możliwe jest obejrzenie narządów wewnętrznych, w tym między innymi węzłów chłonnych. Po badaniu pacjent dostaje ręcznik lub ligninę, za pomocą której może usunąć pozostały po badaniu żel. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, przez co może być wykonywane nawet u dzieci i kobiet w ciąży. USG węzłów chłonnych trwa około 20 minut.

Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych?

Zwykle przed badaniem nie wymaga się specjalnego przygotowania. Jedynie jeżeli konieczne jest wykonanie USG węzłów, które są położone w jamie brzusznej, pacjent musi być na czczo. warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, o ile były wykonywane.

Co bada się podczas USG węzłów chłonnych?

W trakcie badania zwraca się szczególną uwagę na lokalizację węzłów chłonnych. Jeżeli stwierdzi się, że węzły chłonne występują na przykład w śródpiersiu lub w okolicach nadobojczykowych konieczna jest ich dalsza obserwacja, a czasami poszerzenie diagnostyki. Bardzo istotny jest także kształt węzłów chłonnych – powinny być one owalne, a jeżeli są innego kształtu, na przykład okrągłe, sytuacja wymaga dalszej diagnostyki. Podczas USG zwraca się również uwagę na strukturę węzłów, ponieważ niektóre zmiany mogą świadczyć o rozpoczętym procesie nowotworowym. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwe jest również rozpoznanie zmian martwiczych oraz przestrzeni, w których pojawiła się ropa. Mogłoby się wydawać, że ogromne znaczenie ma wielkość węzłów chłonnych, jednak nie jest to aż tak istotne, ponieważ w większości przypadków powiększenie jest spowodowane infekcjami i przejściowymi stanami zapalnymi, a nie poważnymi zmianami o charakterze na przykład nowotworowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj