Twarożek jest bogaty w białko. Może stanowić podstawę smacznego i zdrowego posiłku. Od dawna cieszy się dużą popularnością wśród sportowców i osób starających się utrzymać prawidłową wagę. Łagodny i świeży twaróg przygotowywany jest z ze zsiadłego mleka. Po odcedzeniu usuwa się z niego resztki kwasów, dzięki czemu zyskuje słodszy smak. Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do menu!
Twarożek: wartości odżywcze
Jedna szklanka twarogu liczy 206 kalorii i 9 gramów tłuszczu. Pamiętaj, że nie powinieneś jeść dziennie więcej niż 16 gramów tłuszczu nasyconego. Jedna szklanka zawiera 4 gramy. Jeśli kupisz twarożek z mleka 1%, obniżysz całkowity tłuszcz do 2 gramów, a tłuszcz nasycony do 1,4 grama. Ta sama porcja twarogu dostarcza 5% dziennej wartości większości witamin z grupy B i potasu. Ponadto zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.
Białko
Twaróg zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne do zakwalifikowania go jako pełne źródło białka. Jedna szklanka kremowego twarożku zawiera 23 gramy białka, co stanowi 41% dziennego zapotrzebowania dla mężczyzn i 50% dla kobiet.
Twarożek przyspiesza odchudzanie
Wspomniany produkt zawiera mało tłuszczu i kalorii, dlatego pozwala łatwiej utrzymać deficyt kalorii. Co ważne, znajduje się w nim dużo białka, które wspomaga wzrost mięśni i przyspiesza metabolizm. Dodatkowo zapewnia uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu unikniesz podjadania. Twarożek zawiera również witaminy z grupy B i niezbędne minerały. W ten sposób pomaga zrównoważyć poziom hormonów i przyspieszyć metabolizm. Czujesz się bardziej energiczny, spalając przy tym więcej kalorii.
Twarożek: bogate źródło witaminy B12
Jedynymi naturalnymi źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. Mimo że mleko zawiera mniejszą ilość tej witaminy w niż ryby, mięso i drób, twarożek (1 szklanka) nadal zaspokaja 38% dziennego spożycia. Witamina B12 usuwa odpowiednią ilość homocysteiny z krwi.
Ten aminokwas jest naturalnym produktem ubocznym innych procesów zachodzących w organizmie. Dlatego chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Niektóre enzymy uzależniają swoje funkcjonowanie od witaminy B12. Odpowiadają za wytworzenie energii i produkcję czerwonych krwinek. Jeśli cierpisz na niedobór witaminy B12, koniecznie włącz twarożek do swojego jadłospisu.
Wapń
99% wapnia w organizmie znajduje się w kościach, jednak pozostały 1% wypełnia niezwykle ważną rolę. Dlatego należy przestrzegać zdrowej, zbilansowanej diety. W przypadku niedoboru minerał jest pobierany z kości. Wapń jest potrzebny do skurczów mięśni, w tym serca. Pomaga w normalnym funkcjonowaniu nerwów. Odgrywa też niezwykle ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Twarożek dostarcza aż 18% dziennego zapotrzebowania na wapń.
Fosfor
Fosfor łączy się z wapniem, aby stać się podstawowym minerałem do budowy kości. Wiele reakcji chemicznych w organizmie opiera się na fosforanie, czyli formie fosforu. Reakcje te są odpowiedzialne za wytwarzanie energii i utrzymywanie prawidłowego środowiska kwasowo-zasadowego w organizmie. Niektóre enzymy i hormony nie będą aktywne bez fosforanu. Jedna filiżanka twarożku dostarcza 48% dziennego zapotrzebowania na fosfor.