Torbiel w piersi to dość częsta przypadłość kobiet w wieku przedprodukcyjnym. Jest to w zdecydowanej większości przypadków zmiana łagodna, którą często kobiety wykrywają podczas samobadania piersi. Czemu powstają torbiele w piersiach i co z nimi robić?
Przyczyny i objawy torbieli na piersiach
Przyczyn torbieli może być bardzo wiele. Najczęściej są one spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Dotyczy to między innymi zmian poziomów estrogenów, prolaktyny czy hormonów tarczycy. Z tego powodu osoby stosujące hormonalną terapię zastępczą też są bardziej narażone. Torbiele mogą być także skutkiem długotrwałego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, co także jest związane ze zmianami hormonalnymi. U kogo jeszcze ryzyko powstania torbieli jest największe? Kobiety, które nigdy nie były w ciąży albo urodziły dopiero po 35 roku życia uznaje się za takie z większym prawdopodobieństwem ich posiadania. Ponadto przyjmowanie różnych używek także jest czynnikiem ryzyka.
Torbiele w piersiach powstają w wyniku rozrostu tkanki włóknistej. Tkanka ta zamyka światło przewodów mlekowych. Tworzy się wtedy niezbyt twardy, o ok. 1 – 5 cm średnicy, guzek wypełniony płynem. Czasami mogą być obecne w jednej piersi, ale dość często występują nawet w obu piersiach.
Bardzo często torbiele nie dają żadnych objawów. Oprócz tego, że możemy je wyczuć pod palcem podczas samobadania, to wcale nie muszą się objawiać bólem. Czasem się to jednak zdarza, szczególnie gdy torbiel jest większych rozmiarów, bo wtedy uciska na inne części piersi. Torbiele dają się przesuwać pod palcem i mogą zmieniać wielkość zależnie od etapu cyklu miesiączkowego.
Leczenie torbieli w piersiach
Jeśli wyczujemy jakąś zmianę w piersi to powinnyśmy udać się do lekarza – ginekologa lub endokrynologa. Same nie ocenimy czy mamy torbiel czy może jakiegoś guzka. Lekarz sam nas zbada i zleci badanie USG na którym będzie widoczna dokładna struktura zmiany i jej wielkość. Jeśli okaże się, że to torbiel, a więc zmiana niepodejrzana, to właściwie możemy być spokojne, bo bardzo rzadko torbiel się uzłośliwia. W dodatku z torbielą zazwyczaj nic się nie robi. Jeśli torbiel jest mała to często sama może zniknąć. Czasem lekarz jako dodatkowe badanie może zlecić badanie stężenia hormonów i jeśli wykryje zaburzenia hormonalne to zleci leczenie farmakologiczne. Prawdopodobnie lekarz zaleci nam również aby powtarzać badania kontrolne USG co jakiś czas, aby zobaczyć czy coś się nie zmienia.
Jeśli torbiel jest sporych rozmiarów i boli nas, to lekarz może zalecić jej nakłucie i wyssanie płynu. Czasem, jeśli torbiel ma grube ściany, zaleca się jej usunięcie. Istotny jest także wynik wywiadu lekarskiego – jeśli kobieta pochodzi z rodziny w której kobiety miały nowotwory piersi to lekarz może zdecydować o uważniejszym przyglądaniu się zmianie.
Torbiele w piersiach – ziołolecznictwo
Torbiele w piersiach najczęściej nie wymagają żadnych działań, a o ewentualnym postępowaniu decyduje lekarz. Czasem jednak kobiety martwią się ich obecnością i starają się w jakiś sposób je leczyć. Czy torbiele można leczyć ziołami? Niektórzy wierzą, że tak, choć nie ma niezbytych dowodów na ich skuteczność. Ta metoda wynika z tego, że zioła mogą pomóc w regulacji gospodarki hormonalnej. Jako pomocny w leczeniu torbieli na piersiach wymienia się olej z wiesiołka, który pomaga także poradzić sobie z bólami piersi wynikającymi z cyklu miesiączkowego. Z problemami hormonalnymi może pomóc także korzeń maca, powszechnie stosowany w medycynie naturalnej.
Nie należy jednak leczyć się ziołami w nadziei, że unikniemy wtedy wizyty u lekarza. Konsultacja lekarska zawsze jest niezbędna do uzyskania właściwej odpowiedzi na pytanie co nam dolega i co powinniśmy z tym zrobić.