Chcesz, aby ciąża tydzień po tygodniu rozwijała się prawidłowo? Poza zdrowym odżywianiem musisz zadbać także, aby suplementacja w ciąży była prawidłowa. Przyjmowanie niektórych witamin i minerałów w tabletkach jest koniecznością, sprawdź więc, jakie preparaty są wskazane, aby suplementacja podczas ciąży była poprawna.
Zdrowa dieta to fundament właściwego rozwoju płodu. Pozwala dostarczyć najważniejszych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – Twojego i Twojego dziecka. W okresie ciąży samo zdrowe odżywianie to jednak za mało. Dowiedz się, jakie suplementy przyjmować, aby ciąża tydzień po tygodniu rozwijała się prawidłowo.
Dlaczego zdrowa dieta nie wystarczy?
W okresie ciąży dobrze zbilansowana dieta, choć jest koniecznością, może okazać się niedostateczna. W związku z rozwojem płodu zwiększa się dzienne zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Stosowanie dotychczasowej diety może okazać się niewystarczające – z dwóch głównych powodów.
- Rosnący poziom progesteronu
Jeden z powodów, dla których konieczne jest wprowadzenie suplementów diety, to rosnący poziom progesteronu. Jest to hormon, który przyczynia się do ograniczenia biodostępności niektórych składników odżywczych. Nawet jeśli dostarczasz większą ilość wartości odżywczych, i tak możesz narażać organizm na niedobory witamin i minerałów.
- Wyłączenie z diety niektórych produktów spożywczych
Niektóre kobiety spodziewające się dziecka decydują się na ograniczenie lub całkowite wykluczenie wybranych produktów spożywczych. Dotyczy to przede wszystkim ryb, które mogą zawierać groźne metale ciężkie. Skutkiem tego jest większe ryzyko niedoborów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – głównie DHA.
Witaminy i minerały – które zażywać podczas ciąży?
Jak wynika z rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (dawnego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego), dodatkowe przyjmowanie niektórych witamin i minerałów jest koniecznością. Dzięki odpowiednim preparatom można skutecznie zapobiec negatywnym skutkom niedoborów składników odżywczych w organizmie ciężarnej kobiety.
- Kwas foliowy
Kwas foliowy (witamina B9) to składnik, który najlepiej zacząć przyjmować jeszcze w okresie starań o dziecko (w tzw. okresie przedkoncepcyjnym). Dzięki temu można dużo skuteczniej zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych centralnego układu nerwowego (m.in. bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa, przepukliny mózgowej czy wad cewy nerwowej).
Zaleca się, aby kwas foliowy zacząć przyjmować minimum 6 tygodni przed zapłodnieniem lub jak najszybciej po wykonaniu testu ciążowego z pozytywnym wynikiem. Suplementację należy kontynuować do końca drugiego trymestru – dzięki temu ciąża tydzień po tygodniu będzie rozwijać się prawidłowo.
Dobowa dawka kwasu foliowego wynosi 0,4 mg (400 µg).
Suplementacja w ciąży: Witamina D3
Chociaż witamina D3 syntetyzowana przez skórę powinna pokryć do 100% dziennego zapotrzebowania, w Polsce od lat obserwuje się niedobór tego składnika – przede wszystkim u kobiet w ciąży. Dlatego ważne jest, aby przyjmować go w formie suplementów.
Witamina D3 u kobiet spodziewających się dziecka zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Ponadto ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia waginozy bakteryjnej, która może prowokować powstawanie wielu groźnych powikłań ciążowych. Witamina D3 pozwala również uniknąć zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforowej, prowadzących m.in. do rozwoju osteopenii i osteoporozy.
Suplementacja witaminą D3 powinna rozpocząć się już w okresie przedkoncepcyjnym. Jeżeli nie jest to możliwe, preparaty witaminowe należy zacząć łykać nie później niż po upłynięciu 13. tygodnia ciąży.
Dobowa dawka witaminy D3 wynosi 800-1000 µg. Dozowanie u kobiet z ograniczoną syntezą witaminy przez skórę powinien indywidualnie ustalić lekarz.
Suplementacja w ciąży: DHA
Statystyki pokazują, że Polki dziennie spożywają zaledwie 15 g ryb, podczas gdy zalecana ilość to 30 g. Dla kobiet w ciąży oznacza to duży niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których istotną rolę odgrywa DHA.
Kwas dokozaheksaenowy należy do kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Jego odpowiednia dawka wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego – nie tylko u kobiet w ciąży. Wywiera pozytywny wpływ także na rozwój płodu – szczególnie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Suplementacja prowadząca do wyrównania niedoborów pozwala zatem wpłynąć korzystnie m.in. na rozwój psychomotoryczny dziecka, zapewnić lepszą ostrość widzenia oraz zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu I w dorosłym życiu.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników suplementację kwasem DHA należy rozpocząć najpóźniej w 20. tygodniu ciąży.
Dzienne zapotrzebowanie na kwas dokozaheksaenowy wynosi 600 mg, zaś w przypadku dużych niedoborów – 1000 mg.
Suplementacja w ciąży: Jod
Chociaż w Polsce niedobory jodu spotykane są dość rzadko, w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonej utraty jodu przez nerki oraz z rosnących potrzeb rozwijającego się płodu.
Niedobór pierwiastka zwiększa ryzyko powstania wola tarczycowego u ciężarnych oraz niedorozwoju umysłowego u dzieci. Dlatego zaleca się suplementację już od pierwszego trymestru – w dobowej dawce wynoszącej 200-500 µg.
Dobrze zbilansowana dieta oraz suplementacja to podstawa, aby ciąża tydzień po tygodniu rozwijała się prawidłowo. Dlatego pamiętaj o regularnym łykaniu preparatów witaminowo-minerałowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży.