Zmysł wzroku jest dla człowieka tym najważniejszym, bierze bowiem udział w procesach poznawczych. Pozwala z powodzenia reagować na wszelkie bodźce z otoczenia. Pomaga nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale także w ciągłym rozwoju każdego z nas. Dlatego tak ważne jest, aby jak najdłużej utrzymać nasz wzrok w dobrej kondycji. Jednak zdarzają się w życiu sytuacje niezależne od nas, kiedy niezbędna staje się wizyta u lekarza, a czasem nawet zabieg chirurgiczny.
Wady i choroby oczu
Jeśli możesz pochwalić się sokoli wzrokiem, jesteś szczęściarzem. Wszechobecna, postępująca cyfryzacja sprawia, że u coraz większej liczby osób pojawiają się różnego rodzaju wady, które wymagają użytkowania okularów korekcyjnych lub soczewek. Spędzanie kilku godzin przy komputerze, a drugie tyle wpatrując się w ekran smartfona, nie wpływa korzystnie na nasz wzrok. Pojawia się przekrwienie spojówek oraz zespół suchego oka, spowodowany niewystarczającą intensywnością mrugania. Kiedy widzimy najlepiej? Gdy odbite światło przechodzi przez rogówkę i wpada do oka. Odpowiednie załamanie światła na soczewce powoduje, że powstaje obraz odwrócony. Występujące wady oka związane są z nieodpowiednim załamywaniem się światła, przez co źle widzimy z daleka lub z bliska.
Jeśli chodzi o wady, które spotykane są najczęściej, należą do nich:
- dalekowzroczność – problem występuje w przypadku przedmiotów znajdujących się blisko, ponieważ promienie skupiane są za siatkówką
- krótkowzroczność – tutaj z kolei promienie skupiają się przed siatkówka, co powoduje niewyraźne widzenie przedmiotów położonych daleko.
- astygmatyzm – wada ta powoduje niewyraźne widzenie zarówno z bliska jak i z daleka oraz wymaga korygowania za pomocą soczewek lub okularów korekcyjnych. Co ciekawe, problem ten dotyka aż co trzeciej osoby na świecie.
Warto pamiętać, że nie należy lekceważyć żadnych objawów, takich jak częste bóle głowy czy nieostre widzenie. Bóle głowy są często spowodowane właśnie tym, że źle widzimy, ze mrużymy oczy wytężając wzrok.
Jedną z typowych chorób oczu, dotykającą coraz większą liczbę osób, jest zaćma. Zaćma, inaczej katarakta, to zmętnienie naturalnej soczewki oka, przez co światło ma problem żeby dostać się do wnętrza naszego oka. Objawia się to niewyraźnym, nieostrym widzeniem. Często osoby dotknięte tym problemem, nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Wydaje im się, że zamglone widzenie spowodowane jest za słabymi okularami, jednak ich wymiana nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Innymi objawami są:
- problemy z widzeniem w nocy, co staje się problematyczne w przypadku kierowców,
- większe wrażliwość na światło,
- wrażenie, że kolory, które widzimy są wyblakłe,
- czasami zdarza się podwójne widzenie.
Nie można tego bagatelizować, bowiem nieleczona zaćma może prowadzić nawet do utraty wzroku. Niestety jedynym sposobem na wyleczenie zaćmy, jest zabieg chirurgiczny. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ obecnie jest to zabieg rutynowy, nie trwający dłużej niż 30 minut oraz przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na zastąpieniu naturalnej soczewki, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.
Soczewki wewnątrzgałkowe
Soczewki wewnątrzgałkowe to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na wyleczenie zaćmy, w ciągu zaledwie 30-minutowego zabiegu. Oczywiście niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni zasadność zabiegu i omówi ewentualne zagrożenia oraz postępowanie tuż po. Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto zapytać lekarza o trójogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix®. To najnowocześniejszy rodzaj soczewek, który zapewni wyraźne widzenie, zarówno z bliska jak i z daleka. Ponadto, są zoptymalizowane dla najlepszego widzenia przedmiotów oddalonych o ok. 60 cm, czyli odległość najbardziej naturalną, która odpowiada długości ramienia przeciętnego człowieka. Podkreślić należy, że oprócz szybkości takiego zabiegu, główną zaletą jest to, że okres rekonwalescencji jest niezwykle szybki – większość pacjentów już po jednym dniu, jest w stanie wykonywać codzienne czynności. Po zabiegu zalecane jest stosowanie kropli do oczu. Odczucia po przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy, z wykorzystaniem soczewek wewnątrzgałkowych, są bardzo dobre.
Soczewki poprawiają wzrok na tyle, że nie ma potrzeby zakładania okularów przy codziennych czynnościach. Jedyny problem może wystąpić np. w przypadku konieczności przeczytania drobnego druku. Zabieg wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej, daje także inne możliwości. Oprócz wszystkich wskazanych powyżej pozytywnych konsekwencji wynikających z decyzji o zabiegu, model PanOptix® Toric pozwala dodatkowo na korekcję astygmatyzmu, bez konieczności późniejszego użytkowania okularów.
Pamiętajmy, aby dbać o nasz wzrok i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy ulega on pogorszeniu. Stosujmy krople nawilżające w przypadku, gdy sporo czasu spędzamy przed ekranem komputera. Dodatkowo róbmy przerwy, aby nasze oczy mogły odpocząć. Przede wszystkim, nie ignorujmy pierwszych symptomów choroby – w przypadku kiedy codzienne czynności stają się dla nas trudniejsze do wykonania, właśnie poprzez nieostre widzenia, zgłośmy się do specjalisty, aby dobrać najlepszy sposób leczenia.