Rumień zakaźny jest schorzeniem wywoływanym przez parwowirusa B19. Należy do grupy chorób zakaźnych, co oznacza, że jest silnie zaraźliwy. Do przenoszenia z człowieka na człowieka dochodzi drogą kropelkową, wystarczy więc przebywanie z zainfekowaną osobą w jednym pomieszczeniu. Wirus ten dotyka w przeważającej większości dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 12 lat. Może jednak pojawić się u starszych lub dorosłych, jednak wówczas najczęściej ma postać całkowicie bezobjawową, co nie wyklucza dalszego zarażania innych w otoczeniu. Zachorowania notowane są najpowszechniej wiosną.

Rumień zakaźny objawy

Objawy rumienia zakaźnego manifestują się przede wszystkim u dzieci. Większość osób dorosłych nawet nie zdaje sobie sprawy, że chorowała w wyniku oddziaływania tego konkretnie wirusa. W początkowej fazie choroby wyróżniający jest brak specyficznych symptomów. Gdy u dziecka pojawia się schorzenie w pierwszym badaniu wszystko wskazuje na grypę.

Prawidłowa diagnoza jest stawiana nieco później na podstawie wyróżniającego objawu klinicznego jakim jest czerwona wysypka, która obejmuje policzki i rozprzestrzenia się na ręce oraz nogi, a niekiedy nawet na całe ciało. Dodatkowym kłopotem i dyskomfortem jest fakt iż wysypka jest silnie swędząca.

Jeśli u osoby dorosłej pojawią się objawy, co jest stosunkowo rzadkie, to przebieg schorzenia może być dużo cięższy niżeli u dziecka. Poza charakterystycznymi dla młodszych pacjentów symptomami mogą pojawić się również: gorączka, ogólne osłabienie, zmęczenie i rozbicie oraz obrzęki i bóle stawów. Niekiedy zarówno u dzieci jak i dorosłych pojawia się ból gardła.

Diagnoza

Lekarz dokonuje rozpoznania i postawienia diagnozy w przypadku rumienia zakaźnego na podstawie charakterystycznych objawów. Jeśli nie dają one pewności co do rozpoznania możliwe jest wykonanie serii badań laboratoryjnych.

Rumień zakaźny leczenie

Rumień zakaźny stanowi schorzenie o podłożu wirusowym i jak większość tego rodzaju chorób nie wymaga specjalnych terapii leczniczych. Najpowszechniej stosuje się leki, których zadaniem jest złagodzenie dokuczliwych objawów i zwiększenie komfortu pacjenta. Zaleca się również wypoczynek. Nie istnieje szczepionka przeciwko rumieniowi zakaźnemu jednak jednorazowe przebycie tej choroby skutkuje zyskaniem trwałej odporności.

Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny uznaje się za schorzenie wysoce niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Może on bowiem spowodować zakażenie, którego konsekwencją będzie poronienie lub obumarcie płodu. Jeśli kobieta w ciąży zachoruje na rumień zakaźny to ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko wynosi około 5%.

Kobietom w ciąży zaleca się unikanie miejsc, gdzie mogłyby zarazić się chorobą. Jeśli infekcja przeniknie do płodu i pojawi się ciężka anemia, możliwe jest wykonanie transfuzji krwi do macicy.

Zobacz także: Polidaktylia czyli skąd biorą się dodatkowe palce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj