Z bólem kręgosłupa zmaga się dziś prawie każdy niezależnie od wieku. Na szczęście zwykle ból samoistnie ustępuje po pewnym czasie, dzięki czemu możemy nadal cieszyć się pełnią zdrowia. Jednak u niektórych dolegliwość bólowa może trwać bardzo długo, nasilać się, a w konsekwencji prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Może to odpowiedni czas, by wykonać rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego?

Rola odcinka lędźwiowego – najczęstsze problemy

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa dźwiga ciężar górnej części ciała i jest najmocniejszy, ponieważ jego wytrzymałość sięga blisko 400kg. Składa się on z 5 kręgów, które tworzą tylną ścianę ciała. Jak wiemy, kręgosłup to spójna maszyna, która pełni podstawową i najważniejszą funkcję w naszym ciele – zapewnia równowagę, utrzymuje nasz ciężar, amortyzuje wstrząsy, a także chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe.

Ból dolnej części pleców to zmora prawie każdej osoby. Siedzący tryb życia, nieprawidłowe nawyki, niewłaściwa postawa czy mała aktywność fizyczna prędzej czy później będą atakować nasz kręgosłup. Niestety dolegliwość bólowa może utrzymywać się długo, z czasem utrudniając nawet podstawowe czynności, jak chodzenie czy wstawanie.

Do najczęstszych przyczyn dolegliwości odcinka lędźwiowego należą:

  • nadwaga i otyłość,
  • dźwiganie,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów,
  • osteoporoza,
  • ciąża, siedzący tryb życia,
  • nieprawidłowe napięcie mięśni.

Z tego względu tak istotne jest wykonanie dokładnych badań w celu ustalenie przyczyny bólu oraz wdrożenia odpowiedniej metody leczenia.

Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego

Pacjenci, którzy najczęściej zgłaszają się do lekarzy ortopedów, fizjoterapeutów czy rehabilitantów skarżą się na ból odcinka lędźwiowego. Zwykle długo utrzymująca się dolegliwość wiążę się z dyskopatią lędźwiową, kręgozmykiem, zespołem przeciążeniowo-bólowym czy osłabieniem mięśni okołokręgosłupowych.

W celu diagnostycznym, pacjentom zleca się zwykle wykonanie niezbędnych badań, między innymi rezonansu magnetycznego. Zwykle jest to konieczne, kiedy ból lędźwi długo się utrzymuje lub zaczynają pojawiać się objawy neurologiczne. Warto podkreślić fakt, że rezonans magnetyczny to jedyna metoda, która pozwala na bezpośrednie uwidocznienie rdzenia kręgowego. Ze względu na dokładność, jaką daje pacjentom badanie rezonansem, warto je jak najszybciej wykonać w przypadku dolegliwości bólowych.

Co więcej, znajdziemy pracownie oferujące rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego, w których badanie mogą śmiało wykonać osoby otyłe lub z klaustrofobią. Do takich miejsc należy między innymi pracownia rezonansu magnetycznego w Warszawie przy Al. Stanów Zjednoczonych 51 oraz pracownia przy ul Krasińskiego 69 będąca częścią Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED. Rezonanse posiadają specjalne aparaty o mocy 0,3T oraz 1,5T dla badania osób otyłych, a także dla osób z klaustrofobią. Dodatkowo przeprowadzane są badania w sedacji, podczas którego lekarz anestezjolog podaje dożylnie środek usypiający.

Zobacz także: Punkcja lędźwiowa – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj