Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów dotykających mężczyzn. Tylko wczesne wykrycie choroby oraz odpowiednie leczenie mogą dać szansę na pozbycie się guza. A czym tak naprawdę jest prostata?
Prostata to gruczoł krokowy o wielkości kasztana wokół cewki moczowej. Wydziela on płyn, który razem z wydzieliną z pęcherzyków i plemnikami nasiennych tworzy spermę. U mężczyzn po 30. roku życia prostata zaczyna się powiększać. Zbyt duży rozrost prostaty może prowadzić do ucisku cewki moczowej i zablokowania moczowodów, a to prowadzi do różnych konsekwencji jak zapalenia, problemy z oddawaniem moczu czy nawet powstaniu komórek nowotworowych.
Objawy raka prostaty
Rak prostaty to jeden z najwolniej rozwijających się nowotworów. Jego objawy od momentu pojawienia się pierwszych komórek można zauważyć dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Do najczęstszych objaw raka prostaty należą we wczesnej fazie:
- trudności z oddawaniem moczu – słaby lub przerywany strumień
- zbyt częste, niekontrolowane oddawanie moczu, nawet przez sen
- ciągłe uczucie potrzeby oddania moczu
W bardziej zaawansowanym stadium rak prostaty objawia się następująco:
- problemy z trzymaniem moczu
- problemy ze wzwodem
- krwiomocz oraz krwawienia z odbytu
- bóle krocza
- sperma z krwią
- bóle w podbrzuszu
Czytaj również: Zaleganie moczu w pęcherzu przy rozroście prostaty
Leczenie
Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, koniecznie musisz udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Jednym z nich jest poziom PSA, czyli poziom komórek produkowanych przez nabłonek prostaty. Zbyt wysokie PSA może świadczyć o raku. Następnie należy wykonać biopsję oraz tomografię komputerową jamy brzusznej.
Jeżeli lekarz potwierdzi, że jest to rak prostaty, to nie należy się załamywać. Leczenie jest możliwe i zależy od stopnia zaawansowania. W niezaawansowanych stadiach zaleca się chirurgiczne usuniecie gruczołu krokowego. Niestety wiąże się to z problemami z utrzymaniem moczu oraz z potencją. Inną metodą jest chemio oraz radioterapia.
W stadiach zaawansowanych lekarz może zaproponować leczenie najnowszymi metodami. Jedną z nich jest lek kabazitaxel, który zmniejsza ryzyko zgonu oraz przedłuża życie. Innym lekiem o podobnym działaniu jest abirateron.
W roku 2010 zarejestrowano także szczepionkę komórkową supuleucel-T. Stosowana jest w leczeniu przerzutów raka prostaty opornych na leczenie hormonalne. Niestety koszty takiej terapii są bardzo wysokie.
Rak prostaty – rokowania
Rokowania pacjentów z rakiem prostaty zależą od stopnia zaawansowania choroby i od sposobu leczenia. Według badań w Polsce około 63% pacjentów udaje się przeżyć. W Unii Europejskiej liczba ta wynosi około 80%.
Zobacz także: Prostata – czym jest i jaką pełni rolę