Przeziębienie i alergia to bardzo popularne dolegliwości. Stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do lekarzy rodzinnych. Obie choroby mają podobny przebieg i przez to mogą być niewłaściwie leczone, co może pogarszać samopoczucie i wydłużać czas trwania objawów.
Czym jest przeziębienie?
Przeziębienie to choroba wirusowa, najczęściej wywoływana przez rinowirusy, a także koronawirusy. Przebiega z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej od osoby z trwającą infekcją, głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt. Przeziębianiu się sprzyjają chłodne miesiące, kiedy odporność spada, a wirusy z łatwością przenikają do naszego organizmu. Przeziębienie ustępuje samoistnie i w większości przypadków trwa od 7 do 10 dni.
Skąd się bierze alergia?
Alergia to nieprawidłowa i nadmierna reakcja organizmu na zawarte w środowisku alergeny, które u zdrowych osób nie wywołują żadnych objawów. Alergeny to zazwyczaj białka pochodzenia roślinnego (pyłki roślin, pleśń grzybów) lub zwierzęcego (sierść, naskórek pupili, roztocza). Reakcja alergiczna może występować także w odpowiedzi na spożycie niektórych leków oraz kontakt z drażniącymi materiałami (np. lateks, nikiel). Alergia jest chorobą dziedziczną, co oznacza, że ma zdecydowanie większe szanse wystąpić u osób, u których w rodzinie występują alergicy.
Cechy wspólne przeziębienia i alergii
Przeziębienie i alergia przede wszystkim cechują się podobieństwem objawów. Katar, zatkany nos, kaszel, kichanie i ból głowy występują zarówno w chorobie przeziębieniowej, jak i alergii. Chociaż powyższe symptomy mają odmienną przyczynę występowania, to mogą przez to utrudniać rozpoznanie i postawienie diagnozy. W obu chorobach występuje poczucie ogólnego rozbicia, braku sił i pogorszeniu samopoczucia. Łączy je również podobny okres występowania, ponieważ narażenie na alergeny nasila się wiosną (pyłki traw) i w okresie jesienno-zimowym (roztocza kurzu domowego, pleśnie), podobnie jak sezon przeziębieniowy.
Co odróżnia przeziębienie od alergii?
Przede wszystkim czas trwania objawów. W przypadku przeziębienia złe samopoczucie utrzymuje się około tygodnia, natomiast alergia może trwać tygodniami i miesiącami. Kolejnym przykładem może być charakter wydzieliny nosowej, która w przypadku przeziębienia jest gęsta i mniej przejrzysta, a w alergii wodnista i klarowna. Dodatkowo bardzo charakterystyczne jest alergiczne łzawienie i zaczerwienienie oczu, których nie znajdziemy w przebiegu przeziębienia, dla którego z kolei charakterystyczna jest gorączka lub stan podgorączkowy. Istotna może być również pogoda, która sprzyja wystąpieniu objawów. W przypadku alergii dolegliwości nasilone będą w wietrzne i suche dni, ze względu na zwiększoną transmisję alergenów, natomiast będą słabsze podczas opadów deszczu. Ponadto alergię cechuje napadowość objawów (np. seria kichnięć, wytężony kaszel) po kontakcie z alergenem. Obie choroby różnią się również sposobem leczenia. W przypadku przeziębienia będziemy korzystać z leków działających objawowo, głównie NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Z kolei przy nadwrażliwości na alergeny sprawdzą się tabletki na alergię bez recepty Claritine, które wykazują działanie przeciwhistaminowe i łagodzą uciążliwe objawy.