Lekkie krwawienie lub plamienie nie oznacza automatycznie, że jesteś w ciąży. Zasadniczo 30% kobiet ma plamienie implantacyjne we wczesnym etapie ciąży. Może jednak na nią wskazywać. Sprawdź, jak odróżnić go od miesiączki.
Kiedy występuje krwawienie implantacyjne?
Występuje między 10 a 14 dniem po zapłodnieniu i na kilka dni przed miesiączką. Pojawia się wtedy, gdy zapłodnione jajo wszczepia się w ścianę macicy.
Istnieje kilka sposobów, by odróżnić go od menstruacji:
- Czas: miesiączka trwa zwykle 3-7 dni, a krwawienie implantacyjne od kilku godzin do 3 dni.
- Kolor: krew menstruacyjna jest zwykle jasno- lub ciemnoczerwona. Natomiast krwawienie implantacyjne często przybiera różowe lub brązowe zabarwienie.
- Ilość: miesiączka jest bardziej obfita niż krwawienie implantacyjne.
Aby dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, czy nie, poczekaj kilka dni i zrób test ciążowy. Możesz go kupić w aptece i zrobić w domu. Jednak bardziej miarodajny jest test ciążowy z krwi (beta HCG).
Plamienie implantacyjne – jakie są najczęstsze objawy?
Takie krwawienie nie powinno być powodem do niepokoju. Niektóre kobiety twierdzą, że towarzyszą mu łagodne skurcze, wahania nastroju, lekkie lub słabe skurcze żołądka, obrzęk piersi i/lub ból głowy.
Kiedy warto umówić się do lekarza?
Lekkie krwawienie w ciąży- nawet w innych przypadkach niż plamienie implantacyjne w czasie implantacji- jest często normalne. Przyczyną może być podrażnienie szyjki macicy po badaniu miednicy, seks lub zakażenie pochwy. Jednak krwawienie po potwierdzeniu ciąży może niekiedy sygnalizować ciążę pozamaciczną lub poronienie. Dlatego koniecznie wybierz się wtedy do ginekologa. Porozmawiaj z nim o niepokojących objawach.
Postaraj się jednak nie wpadać w panikę. Są spore szanse, że jeśli krwawienie jest lekkie i nie trwa długo, wszystko jest w porządku.
Wczesne objawy ciąży
Większość wczesnych objawów ciąży występuje w ciągu pierwszych czterech tygodni. Zaliczamy do nich:
- spóźniający się okres,
- niewielkie krwawienie lub skurcze, gdy zarodek wszczepia się do macicy – tzw. plamienie implantacyjne,
- bolesne, opuchnięte piersi
- ciągłe uczucie zmęczenia,
- ból pleców,
- nudności lub poranne mdłości (zwykle pojawiają się w ciągu 2-8 tygodni po zapłodnieniu),
- częste oddawanie moczu.
Wiele kobiet w ciąży ma też wahania nastroju. Wynika to przede wszystkim ze zmian hormonalnych, które wpływają na neuroprzekaźniki mózgu. Takie huśtawki nastroju są normalne. Jeśli jednak zmagasz się z depresją lub długimi okresami smutku, skontaktuj się z lekarzem.
Czytaj także: Test ciążowy – po jakim czasie go wykonać?
Zażywaj kwas foliowy
Bez względu na to, czy planujesz ciążę, czy już w nią zaszłaś, zażywaj codziennie kwas foliowy. W ten sposób zmniejszysz ryzyko rozszczepu kręgosłupa i innych wad cewy nerwowej u dziecka. Specjaliści zalecają, by codziennie przyjmować 400 mikrogramów kwasu foliowego trzy miesiące przed poczęciem, najlepiej do pierwszych 12 tygodni ciąży.
Unikaj alkoholu
Unikaj picia alkoholu, jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz w nią zajść. Alkohol przedostaje się z krwi przez łożysko do dziecka, co potencjalnie wpływa na jego rozwój. Zwiększa również ryzyko poronienia we wczesnym stadium ciąży.
Zobacz również: 4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu