Ospa wietrzna – tę chorobę rodzice znają doskonale. Zaliczamy ją się do chorób zakaźnych, które atakują wyjątkowo często. Ta choroba szybko się przenosi, ciężko zatem spotkać dziecko, które nie miało z nią jeszcze problemów. Co warto wiedzieć o ospie? O czym powinni pamiętać rodzice, aby ich dziecko przeszło przez tę chorobę bez poważniejszych problemów?

Ospa wietrzna w pigułce

Ospa wietrzna to jedna z tych chorób, przez które większość z nas musi przejść w swym życiu. Zazwyczaj na ospę chorujemy jako dzieci, choć zdarza się i tak, że i dorośli muszą z nią walczyć. Nie jest to, na szczęście, choroba niebezpieczna, choć dorośli radzą sobie z nią gorzej niż dzieci. Bez wątpienia jest jednak ospa problemem dokuczliwym, który wymaga pomocy lekarza.

Jakie objawy świadczą o chorobie?

Ospa wietrzna to charakterystyczne objawy, których trudno nie rozpoznać. Bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, a wreszcie – pojawienie się na całym ciele pęcherzyków, które są wypełnione płynem i które swędzą – oto cechy typowe dla ospy.

Jak dochodzi do zarażenia?

Wirus ospy wietrznej rozprzestrzenia się dość szybko. Do infekcji może dojść drogą kropelkową, choć wirus może znaleźć się też w powietrzu. Choroba ta roznosi się bardzo szybko, przy czym przedszkola oraz szkoły są miejscami, w których ospa wietrzna ma najlepsze warunki do rozwoju. Dlaczego? Bo chory może zarażać innych już w chwili, gdy sam jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory. Od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mijają zazwyczaj dwa dni, zatem w takich miejscach, jak szkoła czy przedszkole, ataki ospy wietrznej mają spory zasięg.

Jak przebiega ospa wietrzna?

Choroba ta przebiega w dość typowy sposób. Najpierw pojawia się ból głowy oraz gorączka, następnie na skórze pojawiają się plamki, zmieniające się dość szybko w kłopotliwe pęcherzyki. Te pęcherzyki swędzą, zatem większość dzieci zaczyna się drapać. Skutkiem tego są widoczne w wielu przypadkach ślady po zdrapanych strupkach, które zmieniają się w dożywotnie pamiątki po ospie. Pęcherzyki takie mogą się pojawiać na całym ciele, bardzo częste są też przypadki występowania ich w miejscach wyjątkowo problematycznych. Jama ustna, okolice oczu oraz genitaliów – pojawienie się pęcherzyków w takich miejscach jest dla pacjenta bez wątpienia poważnym problemem. Można się pocieszać faktem, że w ciągu 1-2 tygodni po pęcherzykach i strupkach nie będzie śladu, jednak w okresie choroby trzeba sobie jakość z nimi poradzić.

Na czym polega leczenie ospy?

Medycyna doskonale radzi sobie z ospą, znane są też coraz skuteczniejsze metody na walkę z problemami związanymi ze swędzącymi pęcherzykami. Warto sięgać po specjalne maści, pomóc też może mieszanka tlenku cynku oraz wody wapniowej. Najważniejsze pozostaje jednak przebywanie w domu tak długo, jak długo na ciele będą obecne krosty. Dopiero gdy znikną one całkowicie, można wyjść z domu bez ryzyka, że sami kogoś zarazimy.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj