Za rozwój opryszczki odpowiedzialny jest wirus, zazwyczaj HVS typu 1 lub 2. Wspomniana dolegliwość objawia się bolesnymi pęcherzami i owrzodzeniami. Co prawda nie ma na nią lekarstwa, istnieją jednak sposoby, które przyspieszają regenerację naskórka. Sprawdź jeden z domowych sposobów!

Najczęstsze objawy opryszczki

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania w celu leczenia opryszczki, ważne jest, aby ustalić, czy rzeczywiście ją masz. Objawy pojawiają się zwykle 2-12 dni po zakażeniu i trwają około tygodnia. Do najczęstszych symptomów zaliczamy:

  • swędzenie, mrowienie, pieczenie lub ból, zanim pojawi się opryszczka,
  • małe, płytkie pęcherze na czerwonej podstawie, które z czasem przekształcają się w suche, żółte strupki,
  • rany na ustach, dziąsłach, nosie, przedniej części języka, wewnętrznej stronie policzków, gardle, podniebieniu, palcach, brodzie lub szyi,
  • opuchnięte, czerwone, krwawiące dziąsła,
  • bolesne, obrzęknięte węzły chłonne szyi,
  • ból gardła z szarawym nalotem na migdałach.

Ziołowa maść na opryszczkę

Rumianek słynie z właściwości uspokajających. To jedno z najłagodniejszych ziół, które jest zazwyczaj dobrze tolerowane przez dzieci i dorosłych. Nie poleca się go jednak osobom mającym alergię na ambrozję. Skutecznie łagodzi stany zapalne i wspomaga trawienie.

Z kolei melisa pochodzi z południowej Europy i obecnie występuje na całym świecie. Ma cytrynowy zapach i ładne, białe kwiaty. Słynie z właściwości przeciwwirusowych. Można ją stosować w formie kremu, by przyspieszyć gojenie opryszczki i złagodzić objawy.

Jak przygotować maść na opryszczkę z rumiankiem i melisą?

Zastanawiasz się, czy możesz przygotować w domu maść na “zimno na ustach”? W takim razie wypróbuj nasz przepis. Masz problem z opryszczką? Wypróbuj poniższy przepis.

Potrzebujesz:

  • ⅔ szklanki oleju nośnikowego plus 2 dodatkowe łyżki, których użyjesz w razie potrzeby,
  • 7 gramów kwiatów rumianku,
    7 gramów melisy,
  • 140 gramów wosku pszczelego,
  • 10 kropli olejku eterycznego z melisy (pomaga w leczeniu opryszczki),
  • 5 kropli olejku eterycznego z rumianku,
  • opcjonalnie 1 łyżeczka oleju rycynowego,
  • puszki lub słoiki oraz organiczna gaza.

Jak przygotować domowy środek „na zimno”?

Najpierw wlej rumianek i melisę do wybranego oleju nośnikowego. Jeśli tylko możesz stosuj metodę na zimno, ponieważ bez większego wysiłku wydobywa dobroczynne właściwości ziół. Wystarczy, że włożysz je do słoika i poczekasz.
Napełnij ¼ słoja suszonymi kwiatami rumianku i melisą. Pamiętaj, by delikatnie je pokruszyć. Następnie polej je oliwą, aż słoik będzie pełny. Wymieszaj, a następnie zakręć pokrywkę. Umieść słój w ciemnym miejscu na 4-6 tygodni.

Teraz wlej ½ szklanki oleju, wosk pszczeli i olej rycynowy w górnej części podwójnego kotła. Pamiętaj, by nie gotować wody w garnku. Przelej miksturę do czystych puszek lub słoików. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia, zanim zamkniesz je pokrywką. W razie potrzeby stosuj na opryszczkę. Maść możesz przechowywać przez około rok. Nakładaj ją na opryszczkę za pomocą wacika, dzięki czemu unikniesz przenoszenia wirusa. Możesz użyć mniejszej ilości olejku z melisy. Pamiętaj, by dodać wtedy większą ilość ziela melisy lub olejek z drzewa herbacianego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj