fot. elements.envato.com

Malbec to czerwony szczep winny wywodzący się z francuskiej gminy Cahors w regionie Bordeaux. Do dzisiaj jest też w tym rejonie popularnie uprawianą winoroślą. Szeroko rozpowszechnionym jest również w Argentynie, obecnie jest wręcz winoroślą charakteryzującą argentyńskie winiarstwo.

Charakterystyka Malbeca

Jest to szczep z którego produkuje się głównie wino kupażowe, czyli  łączone z innymi odmianami winami. Obecnie właściwie tylko w Argentynie produkuje się „czyste” Malbec. Są to wina o wysokiej jakości, o ciemno czerwonym kolorze i dużej zawartości garbników. W aromacie tych win dominują owoce leśne, głównie jeżyny i jagody, ale również czekolada. Wina z tego szczepu nie wymagają długiego leżakowania, po roku dojrzewania w dębowych beczkach są gotowe do spożycia, wzbogacone w aromaty dymu i wanilii .

Skąd wywodzi się Malbec?

Z Francji. Niegdyś był on najbardziej popularnym szczepem w całym regionie Bordeux (Dolina Loary). Obecnie dominuje w Cahors, miejscowości w południowo-zachodniej części kraju. W rożnych regionach znany jest pod odmiennymi nazwami – dość wspomnieć Pressac, Auxerrois czy Côt.

Gdzie, oprócz Francji, jest popularne to wino?

Malbec doczekał się rozpoznawalności na całym świecie dopiero wtedy, gdy dotarł do Argentyny. Szczep winny sprowadzono tam w 1868 roku. Obecnie jest tam numerem jeden, jeśli chodzi o uprawy winorośli – 31 tysięcy hektarów bije na głowę inne popularne szczepy (Bonarda, Torrontés, Cabernet Sauvignon). Kolejne 6 tysięcy hektarów upraw znajduje się w Chile, a niemal 3 tysiące w Kalifornii. Malbec jest również znany w Oregonie, Australii, Meksyku, Boliwii i na północy Włoch.

Jak smakuje Malbec?

Francuski Malbec ma bardzo ciemne zabarwienie – tak ciemne, że niegdyś nazywano go „winem czarnym”. Jest też cierpki i wymaga długiego leżakowania. Z kolei wersja argentyńska jest bardziej owocowa i skoncentrowana; ma też mniej ostre garbniki. Jeśli chodzi o aromat, dominują śliwka, czereśnia i pieprz.

Skąd wiedzieć, które wino kupić?

Po pierwsze trzeba pamiętać, że poszczególne odmiany wymagają zróżnicowanego czasu leżakowania. Malbec z Argentyny czy Chile jest gotowy do spożywania stosunkowo szybko; warto jednak kupować butelki 3- czy nawet 5-letnie. Z kolei wino z Cahors musi leżakować. Tanie wina (te za 30-50 złotych) są dobre po 4-5 latach, jednak te droższe należy pić dopiero po upływie 8-12 lat. Najlepiej celuj w roczniki 2005 i 2009. Ceny Malbeca zaczynają się już od 15 złotych za wino codzienne; icon wines kosztują jednak ponad 200 złotych. Konkretnych rekomendacji warto szukać w przewodnikach i w internecie.

Z czym najlepiej smakuje Malbec?

Mocne garbniki i głębia owocu najlepiej smakują w towarzystwie mięsa: wołowiny, dziczyzny czy jagnięciny. Sposób przyrządzenia – czy jest to mięso smażone, pieczone, czy z grilla – ma tu drugorzędnie znaczenie. Starsze Cahors wyśmienicie komponuje się z kaczką, smażoną kiełbasą i duszoną fasolą. Jeśli chodzi o sery – polecamy szczególnie pont-l’evêque oraz reblochon.

Ciekawostka: wersja różowa

Winomaniacy powinni wypróbować także różową, łagodniejszą wersję – Malbec Rose. Znajduje się ona w ofercie wielu winiarni, zwłaszcza tych argentyńskich. Owocowy, niezwykle intensywny alkohol stanowi doskonałą alternatywę dla ciężkich, czerwonych win charakterystycznych dla tamtych okolic.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj