Limfadenopatia jest powiększeniem węzłów chłonnych, czyli stosunkowo powszechnym objawem pojawiającym się u dzieci. Rodzice, gdy zaobserwują ten symptom, najczęściej są zaniepokojeni, a diagnostyka jest konieczna za każdym razem.
Rodzaje limfadenopatii u dzieci
- Uogólniona – dotycząca całego ciała. Pojawia się w przebiegu schorzeń nowotworowych, mononukleozy zakaźnej, alergii, chorób tkanki łącznej takich jak RZS.
- Ograniczona – obejmująca tylko jedną część ciała. Występuje przy zakażeniach górnych dróg oddechowych czy gardła.
Limfadenopatia u dzieci objawy oraz przebieg
- Istnieje grupa symptomów lub nawet wyznaczników, które są konieczne w czasie diagnozowania limfadenopatii u dziecka. W pierwszej kolejności sprawdzane są węzły chłonne pod kątem: lokalizacji, konsystencji, bolesności, wielkości, możliwości przesuwania względem podłoża.
- W kolejnym kroku lekarz sprawdza, czy występują inne objawy towarzyszące: gorączka, wysypka, kaszel, katar, powiększenie śledziony, powiększenie wątroby czy ból gardła.
- Jeśli dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych podobojczykowych, nadobojczykowych, w zgięciach łokciowych lub kolanowych, to w każdym przypadku pojawia się podejrzenie schorzenia onkologicznego i konieczne jest zakrojenie szerszej diagnostyki.
- W sytuacji, gdy węzły są twarde, nie przesuwają się względem podłoża, nie powodują dolegliwości bólowych, tworzą „grupy” lub są większe niż 3 centymetry, pojawia się podejrzenie etiologii związanej z chorobą nowotworową.
- Gdy węzły są miękkie, bez problemu przesuwają się względem podłoża i wywołują dolegliwości bólowe to mamy do czynienia ze stanem zapalnym w ich obrębie.
- Jeśli zaobserwujemy węzły o charakterze ograniczonym, które swobodnie przesuwają się względem podłoża, są miękkie i powodują ból, może nasuwać się przyczyna mononukleozy zakaźnej.
- Kolejną „odmianą” węzłów chłonnych zmienionych chorobowo są występujące przy białaczce szpikowej AML. Najczęściej słabo przesuwają się względem podłoża, nie wywołują dolegliwości bólowych i są stosunkowo twarde. Tutaj mogą pojawiać się dodatkowe objawy w postaci wybroczyn, siniaków.
- Choroba Hodkina wyróżnia się węzłami chłonnymi tworzącymi pakiety, twardymi i trudno przesuwalnymi.
- Zachorowanie na różyczkę u dziecka skutkuje powiększeniem węzłów chłonnych karkowych oraz wystąpieniem wysypki.
- Powiększenie węzłów chłonnych do rozmiaru 1,5-2 centymetrów może mieć miejsce również u dzieci zdrowych i być związane z nawracającymi infekcjami w obrębie zębów, nosogardzieli, czy też zatok obocznych nosa.
Kiedy z limfadenopatią udać się do lekarza z dzieckiem?
Za każdym razem, gdy u dziecka dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych, konieczna jest wizyta u pediatry. Początkowo przeprowadzane są podstawowe badania krwi, takie jak morfologia wraz z rozmazem, CRP. Jeśli zachodzi konieczność, wykonuje się wymazy, badania obrazowe lub posiewy.
Czytaj więcej: Przyczyny limfadenopatii, czyli powiększonych węzłów chłonnych u dzieci