fot. elements.envato.com

Jazda na rowerze to czysta przyjemność i samo zdrowie pod warunkiem, że będziemy podchodzić do niej z rozsądkiem. Warto pamiętać, że jazda na rowerze tak, jak każdy inny sport może powodować kontuzje rowerowe. W związku z tym należy poważnie podchodzić do tego sportu, stosować się do przepisów ruchu drogowego, dbać o sprzęt rowerowy i przede wszystkim dostosowywać swoje umiejętności do prędkości poruszania się oraz ukształtowania terenu.

Kontuzje rowerowe – najczęstsze przyczyny

Kontuzje rowerowe najczęściej powodowane są przez upadki. W jej wyniku może dojść do obtarć, skręceń a nawet złamań. Na urazy związane z upadkiem najbardziej jest narażona głowa, braki oraz ręce. Celem zabezpieczenia się przed kontuzjami „warto zadbać o zakup dobrego kasku ochronnego, nakolanników i nałokietników, a także solidnych rękawiczek” – pisze redakcja 2bike.pl.

Co zrobić, gdy przydarzyła się kontuzji?

Gdy zauważymy, że z naszym ciałem coś się stało, powinniśmy zachować spokój i dokładnie przeanalizować sytuację, W pierwszej kolejności należy zidentyfikować miejsce urazu oraz jego rozległość. Ważne, żeby podjąć stosowną decyzję, co do dalszej podróży rowerem. Jeżeli nie jesteś w stanie kontynuować drogi, nie bój się wezwać pomocy. W innym wypadku możesz narazić się na pogłębienie urazu. Gdy uraz jest mniejszy postaraj się dotrzeć bezpiecznie do domu i ocenić czy potrzebujesz pomocy lekarza. Pamiętaj, że czasami urazy objawiają się dopiero następnego dnia.

W przypadku mniejszych urazów (stłuczenia, naciągnięcia czy skręcenia) należy obolałe miejsca schłodzić. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się żele chłodzące lub aerozol chłodzący. Gdy nie masz takich akcesoriów zawsze możesz użyć zwykłego lodu w ścierce.

Kontuzje rowerowe – ból bez upadku

Częstym urazem spotykanym wśród rowerzystów są przeciążenia mięśniowe, nadwyrężenia, naciągnięcia czy mikro urazy. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednie rozciągnięcie mięśni (tylko ostrożnie), masaż i odpoczynek potrzebny mięśniom do zregenerowania się. Gdy ból jest bardzo dotkliwy warto sięgnąć po maści przeciwbólowe.

Jak zapobiegać kontuzjom rowerowym?

  1. Rozgrzewka – jak w każdym sporcie 5-10 minutowa rozgrzewka pomaga uchronić się przed wieloma kontuzjami.
  2. Rozciąganie – nie tylko po zakończeniu treningu, ale także przed nim.
  3. Powoli – nie narzucaj od razu morderczego tępa treningu. Rozkręcaj się powoli.
  4. Regenracja – mięśnie muszą mieć czas na regenerację. W innym wypadku są bardziej narażone na kontuzję.
  5. Sprzęt – należy zadbać o jego sprawność, żeby nie zawodził w trakcie treningu.
  6. Ćwiczenia – pamiętaj żeby wzmacniać mięśnie przez ćwiczenia na siłowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj