Zdobycie próbki moczu od dziecka może się okazać sporym wyzwaniem dla rodzica. Wiele oczywiście zależy od wieku dziecka, jak również jego skłonności do współpracy. Warto pamiętać, że właściwe pobranie próbki do badania jest bardzo istotne, a samo badanie ważne diagnostycznie. Dowiedz się więc, jak podejść do tematu i skutecznie pobrać próbkę moczu od swojego dziecka.

Jakie zasady należy zachować przy pobieraniu moczu od dziecka do badania?

  1. Pojemnik lub woreczek – kupujemy w aptece, musi być odpowiednio przygotowany, sterylny. Jeśli potrzebny nam woreczek dla małego dziecka, pojemniczek warto również nabyć, aby umieścić w nim woreczek z próbką moczu lub ją przelać i móc zanieść do laboratorium.
  2. Nie używamy przypadkowych naczyń – nie zaleca się pobierania próbki moczu do słoika lub jakieś buteleczki, która została po innym produkcie. Takie postępowanie może spowodować, że do próbki przedostaną się bakterie, które doprowadzą do sfałszowania wyniku badania i konieczne będzie jego powtórzenie.
  3. Higiena – zanim rozpoczniemy „łapanie” moczu dziecka, zadbajmy o czystość, delikatnie podmyjmy malucha. W przypadku chłopców umyć należy prącie, jak również okolice pod napletkiem, u dziewczynek z kolei konieczne jest wyczyszczenie pochwy i warg sromowych, zawsze w kierunku od przodu do tyłu. Po obmyciu wykorzystajmy papierowe ręczniki do osuszenia skóry.
  4. Niekiedy, szczególnie jeśli mamy wykonać posiew moczu zaleca się przetarcie okolicy cewki moczowej z zastosowaniem wacika, który nasączamy octaniseptem lub rivanolem.
  5. Łapiemy środkowy strumień – każdy dorosły zna to z pobierania własnych próbek moczu do badania. Oznacza to, że dziecko musi zacząć siusiać do wc, następnie łapiemy mocz do pojemnika, a końcowy strumień znów do wc. Dzięki takiemu postępowaniu próbka będzie pozbawiona bakterii z cewki moczowej, które są wypłukiwane z pierwszym strumieniem.
  6. Odpowiednie przechowywanie – zaleca się zawiezienie moczu do badania najszybciej jak to możliwe, jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy tego zrobić od razu, to próbkę trzymamy w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku przez maksymalnie kilka godzin.
  7. Wielkość próbki moczu – Zwykle potrzeba co najmniej 10-20 mililitrów, jednak u niemowląt często ilość jest mniejsza.

Zobacz także: Na czym polega ogólne badanie moczu?

Pobieranie moczu od dziecka – czego użyć?

Starsze dziecko z pewnością da radę współpracować i nasiusiać do plastikowego pojemniczka. Jednak „złapanie” moczu od niemowlęcia, które przebywa w pozycji leżącej, do kubka jest niemal niewykonalne. W związku z tym stosuje się specjalne foliowe woreczki, inne dla chłopców i dla dziewczynek. Są one dostępne w aptekach, w bardzo niskich cenach. Należy taki woreczek dobrze uchwycić zgodnie z instrukcją i przykleić do krocza dziecka. Wówczas możemy założyć pieluszkę, przykryć kocykiem i co jakiś czas sprawdzać, czy woreczek się napełnił. Pamiętajmy, aby wcześniej umyć ręce.

Mocz niemowlaka do badania

Najlepiej zwróć rano uwagę na moment, gdy dziecko zaczyna się przebudzać. W tym momencie musisz stosunkowo szybko działać. Zdejmij maluchowi pieluszkę, podmyj go, naklej woreczek i załóż czystą pieluszkę. Wówczas trzeba jedynie czekać.

Przyklejenie woreczka, szczególnie po raz pierwszy bywa kłopotliwe. Niekiedy dochodzi do ich odklejenia czy złego dopasowania, co skutkuje przeciekaniem. Z tego powodu, jeśli wybierasz się do apteki po woreczki, to koniecznie kup od razu kilka sztuk. Jeśli uda Ci się za pierwszym razem, to będą na przyszłość.

Gdy w woreczku pojawi się mocz, należy go odkleić od skóry, dokładnie zakleić i zanieść do laboratorium. Można również przelać do pojemniczka, ale wzrasta wówczas ryzyko przedostania się zanieczyszczeń z otoczenia.

Pobieranie moczu od dziecka starszego

Jeśli dziecko potrafi już samodzielnie stać, obudź je rano. Konieczne jest szybkie działanie. Wstaw malucha do wanny obmyj, odkręć wodę w kranie i spróbuj złapać mocz do pojemnika. To już jest możliwe to zrobienia, a nie jak przy niemowlaku. Starszemu dziecku już nawet trzyletniemu można wytłumaczyć, że ma Cię obudzić rano, jeśli będzie chcieć siusiu. Wspólnie wieczorem przygotować pojemniczek w widocznym miejscu i z pewnością da radę nasiusiać odpowiednio do środka.

Aby nie stresować dziecka, można wstawić jałowy pojemniczek do nocnika i jak co rano posadzić na nim dziecko. Wówczas powinno swobodnie do niego nasiusiać.

Jak przyspieszyć siusianie u dziecka?

  1. Odkręć wodę – lecąca z kranu woda, jej dźwięk działa moczopędnie.
  2. Zanurz dłoń dziecka w ciepłej wodzie.
  3. Podaj maluchowi wodę lub mniejsze dziecko przystaw do piersi.
  4. Chłód – starsze dziecko postaw boso na podłodze w łazience, młodszemu nie zakładaj ubranka po przyklejeniu woreczka, niech leży z gołymi nóżkami i często sprawdzaj, czy pojawił się mocz.
  5. Noś dziecko na rękach – niemowlę, gdy przykleimy woreczek, warto nosić na rękach. Jest ono w pozycji pionowej, w której występuje większy ucisk na pęcherz, a dodatkowo zdecydowanie mniej się wierci, więc spada ryzyko, że woreczek się odklei.

Zdecydowanie najbardziej miarodajna jest poranna próbka moczu. Jeśli jednak to się nie uda, możemy próbować dalej przez cały dzień. Równie dobra będzie próbka uzyskana po dłuższej drzemce.

Czytaj również: O czym świadczy kolor moczu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj