Grypa jelitowa (jelitówka) to przypadłość, która często dotyka dzieci. Maluchy przebywające w dużych skupiskach ludzkich są narażone na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi odpowiedzialnymi za dolegliwości układu pokarmowego. Jak można łagodzić objawy jelitówki i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?
Przyczyny i objawy grypy jelitowej u dzieci
Za powstawanie grypy jelitowej odpowiadają rotawirusy z grupy A, czyli drobnoustroje, które wywołują stan zapalny układu pokarmowego i szereg nieprzyjemnych objawów. Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale może też następować przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Okres inkubacji samej choroby wynosi od 1 do 3 dni, a do jej objawów należy wodnista biegunka utrzymująca się od 4 do 8 dni, wymioty, gorączka dochodząca do nawet 40 stopni Celsjusza oraz silne bóle brzucha. Symptomom grypy jelitowej często towarzyszy infekcja górnych dróg oddechowych.
Jelitówka – kiedy należy udać się do lekarza?
Objawy grypy jelitowej z reguły ustępują samoistnie po kilku dniach. Nie można jednak dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka, dlatego należy podawać mu duże ilości płynów, a także uzupełniać elektrolity. Dostępne na rynku produkty nawadniające dla najmłodszych nie zawierają białka mleka, laktozy oraz glutenu, mogą więc być podawane nawet w przypadku występowania alergii pokarmowych. Więcej informacji na temat elektrolitów dla dziecka uzyskać można na stronie www.orsalit.pl. Pomocna okazuje się również lekkostrawna dieta zawierająca gotowy ryż, kleiki, gotowane jabłuszko czy kisiel owocowy. Jeśli łagodzenie objawów grypy jelitowej nie przyniesie rezultatów, a dziecko jest wyraźnie osłabione i wykazuje objawy odwodnienia – ma suchą i mało elastyczną skórę, która po uchwyceniu w palce nie wygładza się od razu – należy bezwzględnie udać się do lekarza, który zaleci podanie wzmacniającej kroplówki.
Chcesz uzyskać więcej informacji na temat grypy jelitowej u najmłodszych? Zapoznaj się z artykułem Biegunka u dzieci – co ją powoduje i jak ją leczyć.