Powikłania cukrzycy o charakterze przewlekłym pojawiają się u dzieci, gdy przez dłuższy okres, regularnie na przestrzeni wielu lat występuje u nich hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi ma toksyczne działanie, które doprowadza do uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych. Konsekwencją jest brak możliwości dotarcia krwi do organów wewnętrznych, co doprowadza do trwałych uszkodzeń w ich obrębie.

U części chorych osób cukrzyca prowadzi do rozwoju bardzo groźnych powikłań, w postaci chorób serca, uszkodzeń nerek (nefropatia cukrzycowa) czy też zaburzeń wzroku. Występowanie tego schorzenia może prowadzić do innych znaczących problemów zdrowotnych, których konsekwencją są zmiany w obrębie naczyń krwionośnych oraz nerwów (polineuropatia).

Hiperglikemia, szczególnie zagraża:

  • Sercu,
  • Oczom – pogorszenie wzroku,
  • Nerkom,
  • Stopom,
  • Mózgowi – może prowadzić do udaru mózgu.

Przewlekłe powikłania cukrzycy czynią w organizmie nieodwracalne szkody. Z tego powodu, tak duży nacisk kładzie się na edukację dzieci z cukrzycą i ich otoczenia. Konieczne jest unikanie hiperglikemii i regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

Zobacz także: Cukrzyca u dzieci – rodzaje, objawy, leczenie i edukacja

Powikłania cukrzycy – podział

Przewlekłe powikłania cukrzycowe dzielą się na dwa rodzaje, uzależnione od tego, jaki rodzaj naczyń krwionośnych uległ uszkodzeniu:

1. Mikroangiopatia

Uszkodzenie małych naczyń krwionośnych. Są one odpowiedzialne za odprowadzanie krwi do nerek, oczu i stóp. Wyróżniamy następujące schorzenia w obrębie małych naczyń krwionośnych:

  • Neuropatia cukrzycowa – uszkodzenie nerwów,
  • Retinopatia cukrzycowa – schorzenia w obrębie oczu,
  • Nefropatia cukrzycowa – choroby nerek.

2. Makroangiopatia

Uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych, odpowiedzialnych za doprowadzanie krwi do serca czy mózgu. Schorzenia, jakie mają związek z uszkodzeniem dużych naczyń krwionośnych:

  • Udar mózgu,
  • Choroby serca,
  • Stopa cukrzycowa.

Częstotliwość występowania późnych powikłań cukrzycowych

Przewlekłe powikłania cukrzycowe pojawiają się u pacjentów leczących się z powodu cukrzycy typu 1 przez wiele lat lub u których przez długi czas występowała hiperglikemia. Odpowiednie leczenie i kontrolowanie cukrzycy pozwala na ich znaczne opóźnienie lub całkowite uniknięcie. Jednak wymaga dyscypliny.

W przypadku dzieci, jak i dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 przewlekłe powikłania cukrzycy często pojawiają się jeszcze zanim choroba zostanie zdiagnozowana. Wynika to z jej późnego rozpoznawania i nieodpowiedniego trybu życia.

Czytaj również: Przyczyny występowania cukrzycy u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj