Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie szkodliwe dla dzieci, osób starszych i chorych. Do podstawowych czynników możemy zaliczyć chemikalia, gazy, pleśń i szkodniki. Mogą prowadzić do takich problemów zdrowotnych jak ból gardła, pieczenie w nosie i gardle, bóle głowy lub zmęczenie. Mogą też powodować lub nasilać alergie, choroby układu oddechowego (np. astma) i układu krążenia oraz nowotwory. Dlatego warto poprawić jakość powietrza w domu.
Przewietrz pomieszczeni
Przepływ powietrza ma kluczowe znaczenie dla dobrej jakości powietrza w pomieszczeniu. Otwierając okna i drzwi, wspaniale odświeżysz powietrze. Rób to tak często, jak to tylko możliwe, nawet na kilka minut. Oczywiście, jeśli mieszkasz w zatłoczonym mieście, wybierz porę dnia, w której natężenie ruchu jest najmniejsze. Możesz wietrzyć wcześnie rano lub późnym wieczorem.
Zwróć też uwagę na oczyszczacz powietrza. Coraz częściej producenci włączają tego typu urządzenia do swojej oferty. Teraz do gry dołączył również Samsung. Proponuje 5 oczyszczaczy, różniących się wyglądem, ceną i zasięgiem. Oczyszczacze marki Samsung usuwają aż 99,7% szkodliwych cząsteczek. Dzięki nim możesz się pozbyć roztoczy, gazów, alergenów, bakterii i sierści zwierząt. Urządzenia zawierają 3 filtry: wstępny, węglowy i HEPA 13. Są też wyposażone w czytelny, numeryczny wyświetlacz stężenia zanieczyszczeń w powietrzu.
Czytaj więcej: Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?
Jakość powietrza w domu a czyszczenie i konserwacja klimatyzacji
Utrzymanie klimatyzacji w czystości może przynieść wiele korzyści, zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Kiedy filtra powietrza zatkają się i zabrudzą, normalny przepływ powietrza jest utrudniony. Przez to urządzenie pracuje ciężej, niż powinno. Ponadto, gdy kurz zakrywa cewkę parownika, jego zdolność do pochłaniania ciepła jest ograniczona. To dodatkowo zmniejsza wydajność i zdolność do chłodzenia wnętrza.
Klimatyzator nie tylko chłodzi dom, ale również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu świeżego, zdrowego i czystego powietrza. Brudne urządzenie zapewnia doskonałą pożywkę dla rozwoju pleśni, grzybów, bakterii i zarazków. W efekcie za każdym razem, gdy włączasz klimatyzator, cząstki są wdmuchiwane do powietrza i zanieczyszczają go. Mogą narazić Ciebie i Twoją rodzinę na różne infekcje dróg oddechowych.
Węgiel aktywowany
Jest używany od dziesięcioleci jako bezpieczny sposób na oczyszczenie powietrza. Został użyty w maskach gazowych podczas I wojny światowej. Formy węgla aktywowanego są teraz stosowane w wielu rodzajach filtrów, od recyklingu powietrza w okrętach podwodnych po redukcję emisji spalin w samochodach.
Natomiast w domu może być szybkim i skutecznym sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń. Występuje w wielu filtrach HEPA, których powinieneś używać w odkurzaczu i klimatyzatorze.
Przygotuj olejek eteryczny, by poprawić jakość powietrza w domu
Olejek eteryczny niweluje nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj tylko, by stosować go w odpowiednich ilościach. Jeśli chcesz odświeżyć powietrze, przygotuj następujący olejek.
Składniki:
- ½ szklanki mocnego naparu z rozmarynu,
- ½ szklanki oczaru wirginijskiego,
- 20 kropli olejku sosnowego,
- 20 kropli olejku z cytryny.
Wymieszaj wszystkie składniki w butelce ze spryskiwaczem, dobrze wstrząśnij, a następnie popsikaj!
O czym jeszcze warto pamiętać?
Roztocza wpływają na jakość powietrza w domu i są jedną z głównych przyczyn niezdrowego powietrza. Mogą podrażniać nos i gardło. Powodują ospałość i uczucie zmęczenia. Często gromadzą się w pościeli, poduszkach i zasłonach. Dlatego pamiętaj, by czyścić je regularnie.
Palące się świece z wosku pszczelego uwalniają jony ujemne. Wspaniale oczyszczają powietrze. Pyłek, kurz, brud i inne zanieczyszczenia przenoszą ładunek dodatni. Te dodatnio naładowane cząstki są zasysane do świec. Te z wosku pszczelego są w 100% naturalne i nie tylko redukują zanieczyszczenia, ale również ładnie pachną i tworzą cudowną atmosferę.
Kup wielokrotnego użytku mop z mikrofibry, który skutecznie dotrze do wszystkich zakamarków. Ponadto przecieraj co tydzień górną część drzwi, ram okiennych i parapety wilgotną ściereczką. Niektóre rośliny doniczkowe (np. bluszcz i bambus) mogą naprawdę pomóc w usunięciu toksyn z powietrza. Jednocześnie zapewniają dodatkowy tlen.
Zobacz także: Dlaczego warto oczyszczać powietrze w domu?