Tradycyjna koloryzacja w salonie fryzjerskim nie wpływa dobrze na kondycję włosów. Zdarza się, że kosmyki stają się osłabione, zniszczone, pozbawione blasku. Są jednak naturalne produkty, które przyciemniają włosy i działają na nie np. przeciwłupieżowo. Dowiedz się, jak przyciemnić włosy domowymi sposobami.
Przyciemnianie włosów domowymi sposobami – zalety
Tradycyjna chemiczna koloryzacja włosów niszczy je i osłabia. Zmienia się także ich porowatość, przez co są bardziej łamliwe i mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Istnieją jednak domowe sposoby na skuteczne przyciemnianie włosów. Wykorzystanie naturalnych składników działa na włosy odżywczo i nawilżająco. Co więcej, włosy nie tracą swojej pierwotnej objętości i zyskują naturalnie głębszy kolor. Dodatkowo nadają kosmykom blasku, wzmacniają je, a co ważne – nie przesuszają i nie niszczą struktury włosów.
Naturalne przyciemnianie włosów daje delikatny, subtelny efekt, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku jasnych i lekko brązowych włosów. Jeśli chodzi o nieco ciemniejsze pasma, domowa koloryzacja pogłębi kolor i nada im refleksów. Co ciekawe, lepiej zareagują włosy zdrowe i takie, które nie były wcześniej farbowane. Osłabione i zniszczone kosmyki mogą słabiej zareagować na przyciemnianie domowymi sposobami.
Czym przyciemniać włosy?
Doskonałym sposobem na domowe przyciemnianie włosów są płukanki z produktów, które każdy z nas posiada w swojej kuchni. Warto jednak pamiętać, że efekty są widoczne zwykle po 3-4 zabiegach. Jakie produkty sprawdzą się najlepiej?
- Kawa. W swoim składzie posiada barwnik, który przyciemnia włosy, i kofeinę odpowiadającą za wzmocnienie i regenerację kosmyków. Ponadto kawa przyspiesza ich wzrost, a także sprawia, że stają się gładkie, elastyczne i pełne blasku. Płukankę z kawy przygotujesz poprzez zalanie 4-5 łyżek świeżo zmielonej kawy (sypana lub rozpuszczalna) 2 szklankami wody. Całość należy zagotować na wolnym ogniu, a następnie ostudzić. Dobrze, aby włosy były świeżo umyte. Można je polewać kubkiem lub jedynie zanurzać końcówki w naparze. Na koniec wyciśnij dokładnie włosy, osusz je ręcznikiem papierowym i zostaw do wyschnięcia. Taki zabieg możesz przeprowadzać raz w tygodniu.
- Herbata. Do przyciemniania włosów sprawdzi się herbata liściasta w ciemnym, bursztynowym kolorze. Nadaje ona złocistych refleksów i sprawia, że kolor wygląda świeżo. Wystarczy przygotować 4 łyżki czarnej liściastej herbaty i zalać je litrem wrzącej wody. Możesz także dodać listki pokrzywy, które m.in. zapobiegają wypadaniu włosów. Gotowy napar stosuj po każdym myciu głowy.
- Cebula. Świetnie radzi sobie z przyciemnianiem siwych włosów i wzmacnianiem cebulek. Co więcej, przeciwdziała siwieniu i przyspiesza porost kosmyków. Płukanka z łupin cebuli zadziała na łupież – najlepiej wmasować ją również w skórę głowy. Aby ją zrobić, należy zalać 2 garści łupin 3 szklankami wody. Całość pozostaw do ostygnięcia. Naparem możesz spłukać włosy lub namoczyć je przez 15 minut i następnie opłukać w czystej wodzie.
- Orzechy włoskie. Mają one silne właściwości barwiące, dlatego przed zabiegiem koniecznie załóż rękawiczki i omijaj okolice czoła oraz twarzy. W pierwszej kolejności należy rozłupać orzechy i przesypać je do osobnego naczynia. Potrzebne będą około 2-3 garści orzechów, które trzeba zalać 3 szklankami wody i gotować przez 20 minut. Następnie odcedź, nałóż płukankę na włosy i przykryj je czepkiem. Po 30-60 minutach spłucz kosmyki czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.
- Szałwia. Ma działanie przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem wielu naturalnych szamponów. Oprócz tego szałwia wygładza kosmyki, nadaje im blasku, a także pogłębia ich kolor. Warto dodać, że działanie przyciemniające wykazują również skrzyp polny, rozmaryn czy pokrzywa. Płukankę przygotujesz z 3 łyżek szałwii, które trzeba zalać szklanką wrzącej wody. Napar odstaw na 2 godziny, odcedź i spłucz nim włosy, najlepiej po każdym myciu.