Cukrzyca typu 1 występuje głównie u dzieci. Jej rozpoznanie bywa kłopotliwe, a sama choroba wymaga samokontroli i dyscypliny, tak więc nauczyć się z nią żyć muszą zarówno rodzice, jak i dzieci, często od bardzo młodego wieku. Z tego powodu, jako jedną z podstaw leczenia tej dolegliwości wymienia się odpowiednią edukację pośród dzieci, rodziców i całego otoczenia małych diabetyków.
Ten rodzaj cukrzycy nazywany inaczej insulinozależnym. Jego pełny rozwój uzależniony jest od tego, jak szybko w organizmie dziecka dochodzi do niszczenia komórek beta. Jeśli choroba dotyczy dzieci lub młodzieży, to w określonym momencie dochodzi do wyczerpania rezerwy wydzielania insuliny. Wówczas choroba ma swój nagły początek, który nadal w wielu przypadkach może objawiać się kwasicą ketonową oraz śpiączką. Czujność rodziców pozwala w dzisiejszych czasach coraz częściej wyłapać pojedyncze objawy zdecydowanie wcześniej.
Cukrzyca typu 1 u dzieci ma chwiejny, niejednorodny przebieg, brakuje również odpowiedniej równowagi metabolicznej, elementy te mają związek z faktem, iż do tej pory glikemia nie była w żaden sposób kontrolowana, a i w początkach choroby u niektórych osób trudno mówić o zachowaniu odpowiedniej regularności. Może to doprowadzić do wystąpienia powikłań, które mogą pojawić się nawet dopiero po upływie 5 lat.
Zobacz także: Cukrzyca typu 1 u dzieci – skąd się bierze, jak się objawia i jak wygląda leczenie?
Cukrzyca typu 1 u dziecka – składowe elementy skutecznego leczenia
- Wsparcie dietetyczne – dziecko musi nauczyć się odpowiedniego odżywiania, co mu wolno, a co nie. Informacje te muszą zgłębić również rodzice, nieoceniona będzie więc pomoc profesjonalnego dietetyka.
- Odpowiednia ilość wysiłku fizycznego – aby lepiej się rozwijać i czuć poza dietą należy zadbać o ruch naszej pociechy, mogą to być codzienne spacery nawet zimą, ale warto zapisać dziecko na wybrane zajęcia sportowe.
- Insulina – odpowiednie dawki i czas ich podawania jest dobierany przez lekarza. Konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń. Insulinę podaje się z zastosowaniem specjalnych ampułkostrzykawek, tzw. penów. Obecnie nie korzysta się już z tradycyjnych strzykawek i igieł. Dzięki temu pacjent może podać hormon samodzielnie. Dziś wykorzystuje się insulinę identyczną z tą produkowana przez ludzki organizm.
- Edukacja – dotyczy zarówno chorego dziecka, jego rodziców, jak i najbliższego otoczenia. Konieczne jest zgłębienie istoty samego schorzenia, jak również nauczenie się stosowania wszystkich elementów leczenia w codziennym życiu.
Dziecko chore na cukrzyce typu 1 powinno mieć nawet kilka razy w ciągu dnia sprawdzany poziom glukozy we krwi, za pomocą specjalnego urządzenia zwanego glukometrem. Dieta pozostaje od zawsze niezwykle istotnym elementem leczenia cukrzycy, należy zwracać szczególną uwagę na zawartość cukru oraz skrobi w spożywanych daniach i pilnować, aby posiłki dziecka miały miejsce zawsze o tych samych porach.
Przez całe życie dziecko powinno pozostawać pod kontrolą lekarza rodzinnego, diabetologa lub endokrynologa. Prowadzone leczenie ma na celu nauczenie się możliwie jak najlepszego kontrolowania choroby oraz obserwowanie pacjenta pod kątem możliwości wystąpienia powikłań.
Pompy insulinowe
To dobre rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, dla których wykonywanie zastrzyków bywa bolesne lub wręcz uciążliwe. Urządzenie pozwala na sprawne kontrolowanie poziomu glukoz we krwi i podawanie insuliny w sposób zdecydowanie mniej dokuczliwy. Cały mechanizm dostarcza dawki insuliny w sposób zbliżony do tego, jak powinna wykonywać to trzustka.
Czytaj również: Przyczyny występowania cukrzycy u dzieci