Homeopatia zaliczana jest do tzw. medycyny niekonwencjonalnej. Posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi, są zdania, że z jej zastosowaniem możliwe jest wyleczenie niemal każdej dolegliwości, nawet u najmłodszych dzieci. Druga grupa natomiast, uważa, że takie postępowanie nie daje absolutnie żadnych efektów. Niektóre osoby, rodzice nie wiedzą jak, jest naprawdę i co podawać swoim dzieciom, czy stosować homeopatię, czy lepiej nie?
Powstanie homeopatii
Do powstania homeopatii doszło przeszło 200 lat temu. Niektóre państwa uznają ją za specjalizację lub terapię medyczną. Należą do nich m.in. Belgia, Wielka Brytania, Portugalia, Rosja, Czechy czy Węgry. Można spotkać się w części z tych krajów z finansowaniem państwowym konsultacji homeopatycznych lub istnieniem w szpitalach specjalnych oddziałów, które leczą z zastosowaniem właśnie homeopatii.
Twórcą tej dziedziny medycyny alternatywnej był Samuel Hahnemann. Jego zdaniem choroba stanowi wyraz zaburzeń w organizmie, jako w całości – a do jej pokonania niezbędne jest przede wszystkim pobudzenie sił obronnych, które mamy w sobie.
Dowiedz się: jak otrzymać receptę?
W związku z tymi twierdzeniami można dostrzec pierwszą i główną różnicę. Pediatra czy inny lekarz medycyny konwencjonalnej przepisze dziecku leki, które umożliwią zwalczenie określonej dolegliwości. Homeopata natomiast będzie szukał specyfiku, który wywoła u chorego podobne objawy, do tych które już występują. Dlaczego tak? Uznaje się, że mikroskopijne ilości substancji, która wywołuje negatywne objawy, pozwala układowi odpornościowemu nauczyć się walczyć z prawdziwym zagrożeniem.
Homeopatia w Polsce
W naszym kraju można, bardzo często, spotkać się z brakiem zaufania do tej metody leczenia. Stanowi ona bowiem coś zupełnie odmiennego, od tego, co znamy. Inaczej stawia się tu diagnozę, podchodzi do samej choroby i przede wszystkim odmiennie dobiera i stosuje leki. Są to elementy stanowiące istotę tego sposobu leczenia.
Kontrowersje
Zdecydowanie największe obiekcje i kontrowersje w kontekście wykorzystywania homeopatii pojawiają się, jeśli chodzi o leczenie z jej zastosowaniem niemowląt. Jest to metoda leczenia alternatywnego i każdy rodzic z pewnością się z nią spotka, warto więc dokładnie dowiedzieć się, na czym polega i czy w danej sytuacji będzie ona wskazana, czy też lepiej jej unikać u naszej pociechy.
Kiedy można wykorzystać homeopatię u małego dziecka?
Nie powinniśmy się ograniczać do tej metody, z uwagi na fakt, iż można doprowadzić do groźnych powikłań u dziecka. Jednak zastosowanie homeopatii może stanowić wsparcie w przypadku przeziębienia, infekcji wirusowej, biegunki, kaszlu, kataru i sapki, suchej skóry, ząbkowania, czy również alergii.
Bezpieczeństwo środków homeopatycznych u małych dzieci
Leki homeopatyczne produkowane są ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego, a niekiedy zwierzęcego. W dawce leku znajdują się śladowe ilości substancji. Nie powodują one żadnych skutków ubocznych, dlatego dozwolone jest ich bezpieczne stosowanie u dzieci w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że w niektórych lekach tego rodzaju występuje etanol, jako nośnik substancji czynnych, więc zaleca się rozcieńczenie odpowiedniej dawki w małej ilości wody.
Wybór homeopaty
Jeśli już zdecydujemy się na skorzystanie z leczenia z zastosowaniem homeopatii to, podobnie jak w przypadku lekarzy konwencjonalnych, koniecznością jest znalezienie możliwie jak najlepszego specjalisty. Na terenie Polski praktykować homeopatię mogą jedynie osoby posiadające dyplom ukończenia szkoły medycznej, w przeciwnym razie jest to nielegalne.
W obrębie Polski praktykuje około 5 tysięcy lekarzy homeopatów, którzy odbyli specjalne szkolenia w związku z tą metodą leczenia. Wskazanym wyborem będzie lekarz pediatra, który jednocześnie jest homeopatą, gdyż wówczas może on jednocześnie odpowiednio zbadać dziecko, postawić trafną diagnozę i dobrać właściwy sposób leczenia.
Namiary na poszczególne gabinety, znajdziemy bez większych trudności w sieci. Udostępniane są m.in. na stronach określonych towarzystw, które zrzeszają homeopatów. Jednym z nich jest Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej (WWW.pthk.pl).
W jaki sposób homeopata stawia diagnozę?
W celu postawienia diagnozy konieczne jest skrupulatne zebranie dokładnego wywiadu oraz szczegółowe zbadanie dziecka. Wizyta wymaga odpowiedniego przygotowania, trzeba się również nastawić na dość długi czas jej trwania, sięgający nawet godziny.
Pytania, jakie pojawią się w czasie wywiadu, mogą być dziwne, nietypowe lub wydawać się całkowicie niezwiązane ze zgłaszaną dolegliwością. Przykładowo może zapytać, na którym boku dziecko najchętniej zasypia, czy budzi się i krzyczy w nocy, jeśli tak to o której godzinie. W trakcie całej wizyty dziecko będzie bacznie obserwowane.
Na wizytę konieczne jest zabranie książeczki zdrowia dziecka. Bardzo pomocne może okazać się dokładne spisanie wszystkich objawów, jakie występują u pociechy.
Zobacz także: Probiotyki: nowy lek na alergię?
Samodzielne stosowanie leków homeopatycznych
Zdarza się, że rodzice decydują się na samodzielne stosowanie leków homeopatycznych, które poleci im farmaceuta i nie odbywają z dzieckiem wizyty u specjalisty. Pojawia się tu pytanie, czy takie postępowanie jest właściwe.
Oczywiście znane są dolegliwości, które wizyty u homeopaty nie wymagają, można pośród nich wymienić np. ząbkowanie. Przy szeregu innych, to jednak do lekarza należy zbadanie dziecka i ocena, jakie leczenie będzie dla niego najwłaściwsze.
Dostępne na rynku preparaty homeopatyczne dzielą się bowiem na dwie grupy. Pierwsze to tzn. kompleksowe, których przyjmowanie musi odbywać się ściśle wedle zaleceń z ulotki. Drugie nazywane są pojedynczymi i w ich przypadku to lekarz ocenia czas przyjmowania oraz dawki.
Homeopatia u dzieci a recepta
Powszechnie uważa się, że preparaty homeopatyczne to jedynie środki dostępne bez recepty. Oczywiście większość preparatów zalicza się właśnie do tej grupy. Jednak w przypadku części konieczne jest posiadanie recepty od lekarza – mowa tu o produktach posiadających wyższe stężenia substancji aktywnych.
Czas leczenia homeopatycznego jest dłuższy niż tradycyjnego?
Uzależnione jest to od problemu, jaki ma zostać rozwiązany. W przypadku, gdy infekcja wirusowa dopiero się rozpoczyna, to jej zwalczenie wcale nie musi zająć terapii homeopatycznej więcej czasu. Bardzo często jednak konieczne jest dłuższe poczekanie na rezultaty, gdyż dzieci trafiają do homeopaty najpowszechniej, gdy dolegliwość jest już zaawansowana, a tradycyjne formy leczenia dają rezultatów.
Co wpływa na skuteczność homeopatii?
Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie dobranie leków i ich stosowanie ściśle wedle zaleceń. W przypadku niektórych dolegliwości homeopaci przekazują również określone wytyczne dotyczące żywienia czy stylu życia, bez których terapia nie ma szansy powodzenia.
Prawidłowe podawanie leków homeopatycznych
Koniecznością jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza lub tych zawartych w ulotce. Preparaty te, przyjmuje się co najmniej 15 minut przed lub tyle samo po posiłku, gdyż muszą one być dostarczane na czyste śluzówki.
Jeśli jednocześnie z homeopatią podajemy leki konwencjonalne, to powinna być zachowana pomiędzy nimi co najmniej 15-minutowa przerwa.
Jeśli stosowany preparat jest w formie granulki lub małej kuleczki należy go rozpuścić w niewielkiej ilości wody.
Ważnym elementem jest, iż leków homeopatycznych nie wolno podawać na metalowych łyżeczkach. Muszą one być plastikowe, gdyż te pierwsze mogą zmieniać działanie składników aktywnych. Z tej samej przyczyny nie wolno dotykać ich dłońmi.
Jak to jest z tą homeopatią?
W Polsce homeopatia jest całkowicie odrzucana przez medycynę konwencjonalną. Związane jest to przede wszystkim z faktem, iż nie istnieją żadne wiarygodne badania, które mogłyby potwierdzić i udowodnić jej skuteczność. Oprócz tego dawki poszczególnych substancji w lekach tego rodzaju są tak znikome, że nie można określić ich obecności.
Taka właśnie jest istota tego rodzaju leczenia. Podawanie dawek nieskończenie małych, których zadaniem jest pobudzenie organizmu do samodzielnej ochrony. Podawane substancje mają wywoływać dokładnie te objawy, jakich doświadcza pacjent. Tak więc na podstawie niezwykle dokładnego wywiadu dochodzi do sytuacji, że takie same dolegliwości u dwóch pacjentów leczy się różnymi lekami. Chodzi więc o leczenie podobnego podobnym.
Stosowane w homeopatii leki są całkowicie nietoksyczne, gdyż występują w nich znikome ilości substancji czynnych lub nie ma ich wcale. Wiele osób zastanawia się więc czy mogą one szkodzić. Z pewnością tak, jeśli wdrożenie ich spowoduje, że całkowicie odejdziemy od konwencjonalnych metod leczenia. Homeopatia będzie bezpieczna jako wspieranie metod tradycyjnych. W przypadku ciężkich schorzeń zaprzestanie stosowania leków zalecanych przez lekarzy może skutkować wystąpieniem wielu powikłań, niekiedy ciężkich wywołanych opóźnieniem właściwego leczenia.
Skuteczności homeoterapii można dopatrywać się w prowizorycznych schorzeniach. Lekarz poświęca bowiem dużo czasu jednemu pacjentowi, dokładnie go bada i przeprowadza rzetelny wywiad. Analizuje jego problem, co stanowi element psychologicznej drogi do wyleczenia, oprócz tego pojawia się efekt placebo, więc najczęściej dochodzi do wyzdrowienia.
Czytaj również: Śmierć 7-letniego chłopca – rodzice wybrali homeopatię na zapalenie ucha