Gorączka u dziecka może mieć wiele różnych przyczyn i nie zawsze stanowi czynnik, który powinien skłonić rodzica do natychmiastowej wizyty u lekarza. Na ogół bardzo dobrze, jeśli u chorego dziecka pojawia się gorączka – oznacza to bowiem, że organizm podjął walkę z infekcją. Nie powinno się również uporczywie zbijać nawet niskiej temperatury. Z założenia leki podajemy, gdy sięga ona 38,5 stopnia, jednak jeśli dziecko bardzo źle się czuje, można zacząć nieco wcześniej.
Podwyższenie temperatury u dziecka może stanowić ważny sygnał, że organizm walczy z infekcją, jednak często jest również konsekwencją zmęczenia lub silnego stresu. Tak, więc jeśli nie pojawiają się inne objawy, nie ma konieczności pędzenia do lekarza, gdy tylko temperatura nieco wzrośnie. Warto wówczas poobserwować dziecko. Sama gorączka jest objawem mało specyficznym, który nie daje możliwości poznania bezpośrednio swojej przyczyny. Jeśli więc inne objawy nie występują, nie warto zabierać dziecka do pediatry, bo właśnie w przychodni możemy narazić je, na zachorowanie na inną infekcję.
Gorączka u dziecka: kiedy jechać z gorączką do lekarza?
- Gorączka utrzymuje się powyżej 3 dni,
- Leki przeciwgorączkowe (ibuprofen, paracetamol) nie powodują spadku temperatury,
- Gorączka powyżej 38,5 stopnia u dziecka młodszego niż 6 miesięcy,
- Równolegle z gorączką widoczne są inne objawy takie jak np. bóle brzucha, wymioty, biegunki, wysypka,
- U niemowlęcia, w trakcie gorączki, pojawia się nadmierna senność oraz problemy z oddychaniem,
- U dziecka zdarzały się epizody występowania drgawek w czasie gorączki, (jeśli przy gorączce pojawią się drgawki, w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo dziecka, następnie wezwij pogotowie),
- Poważniejsze infekcje u małych dzieci, do 4 roku życia, powinny być leczone przez lekarza,
- Jeśli wydaje się, że dziecku nie dolega nic poza gorączką, która utrzymuje się na wysokim poziomie, powinno zostać skonsultowane z lekarzem, gdyż może pojawić się konieczność przeprowadzenia badań, które pomogą w ustaleniu przyczyny dolegliwości, gorączka może przykładowo stanowić jedyny objaw infekcji dróg moczowych, konieczne będzie więc wykonanie badania moczu.
Zobacz także: