Elektrokochleografia to badanie słuchu pozwalające na stwierdzenie, czy ciśnienie płynu (endolimfy) w uchu środkowym nie jest zbyt wysokie, co powoduje liczne problemy ze słuchem. Badanie polega na rejestracji impulsów potencjału elektrycznego, które powstają w mózgu na skutek podawania do ucha bodźców słuchowych. Elektrokochleografia jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Jest to badanie obiektywne, czyli niewymagające współpracy badanej osoby.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia elektrokochleografii?
Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania słuchu są objawy mogące świadczyć o zwiększonym ciśnieniu w uchu środkowym. Te symptomy to między innymi zawroty głowy, wrażenie rozpierania w uszach, szumy uszne, a także niedosłyszenie. Takie objawy mogą świadczyć o poważnych nieprawidłowościach, na przykład obrzęku błędnika czy chorobie Meniere’a, polegającej na nadmiernym gromadzeniu się płynów w obszarze ucha wewnętrznego.
Jak należy przygotować się do badania?
Do elektrokochleografii nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Dobrze, żeby pacjent przybył na badanie wyspany i wypoczęty, ponieważ wtedy będzie mu łatwiej zrelaksować się i rozluźnić podczas badania, co jest niezwykle ważne. Warto zabrać ze sobą wszystkie wyniki uprzednio wykonywanych badań. Podczas wywiadu lekarskiego, który zostanie przeprowadzony przed badaniem, należy poinformować lekarza o chorobach, na które się cierpi oraz przyjmowanych lekach. Jeżeli w czasie badania u pacjenta wystąpią jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, na przykład silny ból ucha, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza, który wykonuje badanie.
Jak przebiega elektrokochleografia?
Tego typu badanie słuchu trwa zazwyczaj około czterdziestu minut. Na początku, na skórze głowy pacjenta przymocowywanych jest kilka elektrod. Skóra, do której przykłada się elektrody musi być czysta i sucha, ponieważ w innym wypadku sygnały elektryczne nie będą prawidłowo przewodzone. Z tego względu, przed umieszczeniem elektrod, skórę przemywa się dokładnie wacikiem nasączonym alkoholem, co ma na celu odtłuszczenie powierzchni, do której przyklejane będą elektrody. Po umieszczeniu elektrod na głowie badanej osoby, do chorego ucha wkłada się małych rozmiarów mikrofon oraz słuchawkę. Do badanego ucha są wysyłane bodźce dźwiękowe przypominające klikanie. Lekarz przeprowadzający badanie mierzy reakcję na podawane bodźce za pomocą komputera, który filtruje i analizuje wyniki. Dzięki uzyskanym pomiarom możliwa jest ocena aktywności neuronów w obszarze ślimaka ucha. Podczas badania mierzy się fale EcochG, które są złożone z potencjału czynności (oznaczanych AP) oraz potencjału dodatniego (SP). Bada się również stosunek SP/AP, który jest głównym wskaźnikiem, za pomocą którego określa się, że ciśnienie endolimfy jest prawidłowe lub podwyższone.
Bardzo ważne jest, aby pacjent przez cały czas trwania badania pozostawał w bezruchu i starał się jak najbardziej rozluźnić. Jest to istotne, ponieważ nawet małe napięcie mięśni może powodować zakłócenia w procesie pomiaru, a więc znacznie utrudnia i wydłuża badanie. Elektrokochleografia jest metodą obiektywną badania słuchu, więc chory nie musi reagować w określony sposób na słyszane bodźce, tak jak podczas innych badań słuchu, a jego głównym zadaniem jest rozluźnienie się i niewykonywanie żadnych ruchów przez czas trwania badania. Badanie może być przeprowadzane nawet wówczas, gdy pacjent jest nieprzytomny i nie można nawiązać z nim kontaktu.
Po badaniu pacjent jest zazwyczaj umawiany na kolejną wizytę lekarską, podczas której omawiane są otrzymane wyniki. Wówczas pacjent jest informowany o diagnozie oraz propozycji podjęcia leczenia.