Elektrokardiografia, znana także pod skrótem EKG, jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w przypadku podejrzenia chorób serca u pacjentów, u których mogą występować zaburzenia rytmu serca. Badanie jest przeprowadzane również profilaktycznie, zwłaszcza u osób po 40. roku życia.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie elektrokardiografii?

Wskazaniem do przeprowadzenia elektrokardiografii są objawy świadczące o zaburzeniach pracy serca, takie jak kołatanie serca, powtarzające się bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze oraz częste zasłabnięcia, omdlenia i zawroty głowy o nieznanej przyczynie. Poza tym, badanie przeprowadza się u osób, u których wszczepiono rozrusznik serca. W tym przypadku EKG pozwala na monitorowanie i kontrolowanie funkcjonowania rozrusznika. Elektrokardiografię zaleca się także osobom z arytmią serca oraz takim, które zażywają leki antyarytmiczne w celu kontroli działania medykamentów. Profilaktycznie badanie powinno być przeprowadzane co około 1 – 3 lata u wszystkich osób, które ukończyły 40 lat. Badanie jest obowiązkowe również podczas badań okresowych u osób wykonujących pewne zawody, takie jak kierowca czy pilot.

Jak się przygotować do badania EKG?

Przed badaniem, najlepiej przez cały dzień, w którym przeprowadzana będzie elektrokardiografia, należy zrezygnować z palenia papierosów oraz picia kawy i innych napojów zawierających duże ilości kofeiny, takich jak na przykład mocna herbata, napoje typu coca – cola i napoje energetyczne. W dniu badania, a także dzień wcześniej, lepiej unikać alkoholu i wzmożonego wysiłku fizycznego. Przed badaniem zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku, ponieważ zbyt wypełniony żołądek może zwiększać ciśnienie w jakie brzusznej. Czasami przed przeprowadzeniem badania konieczne jest zgolenie owłosienia na klatce piersiowej, ponieważ włosy znacząco utrudniają umieszczenie na skórze elektrod. Jeżeli pacjent nie zgadza się na zgolenie włosów, trzeba je rozsuwać na bok, aby możliwe było przyklejenie elektrod.

Jak przebiega badanie elektrokardiograficzne?

Podczas badania pacjent leży na wznak na łóżku w gabinecie lekarskim. Miejsca, do których przymocowywane są elektrody muszą być czyste i suche, dlatego skórę odtłuszcza się alkoholem, a czasami również pokrywa specjalnym żelem do EKG, który zmniejsza opór elektryczny skóry i poprawia przewodzenie elektryczne, przez co rejestracja sygnału jest ułatwiona. Po tym, na klatce piersiowej mocuje się, za pomocą przyssawek albo gumowych pasków, sześć elektrod oznaczonych różnymi kolorami w celu ich łatwiejszego rozróżnienia. Bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie elektrod na klatce piersiowej, dlatego przed umieszczeniem ich na ciele osoba przeprowadzająca EKG bada okolice międzyżebrowe. Elektrody mocuje się również na rękach (w okolicach nadgarstków) i nogach (na kostkach), ale elektrody te mają formę przypominającą spinacze. Badanie trwa około 5 – 10 minut. Bardzo ważne jest, aby podczas badania nie rozmawiać i nie ruszać się, ponieważ może to zaburzyć wynik. Elektrokardiografia jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna. Badanie może być powtarzane dowolnie często, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Jeżeli w czasie badania wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak na przykład duszności, ból w klatce piersiowej czy uczucie kołatania i nierównej pracy serca, należy to niezwłocznie zgłosić lekarzowi przeprowadzającemu badanie. Niekiedy jest wskazane, aby badanie było przeprowadzone w czasie wystąpienia dolegliwości, ponieważ może to ułatwić postawienie odpowiedniej diagnozy. W tym celu stosuje się domowe aparaty do przeprowadzania EKG. Gdy u chorego pojawią się objawy i chce on skontrolować pracę serca, wystarczy, że zadzwoni pod numer, pod którym dyżurują specjaliści, a następnie zbliży do słuchawki telefonu przyssawkę do wykonywania elektrokardiografii, która emituje sygnał dźwiękowy. Sygnał ten jest odczytywany w formie zapisu EKG, dzięki czemu lekarz od razu może udzielić porady choremu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj