Występowanie grypy żołądkowej, jelitowej, popularnej jelitówki, rotawirusa, jest niezwykle popularne szczególnie u naszych dzieci. Dorośli zwykle chorują w konsekwencji infekcji, którą przechodzą ich dzieci. Jest to zakaźna choroba wirusowa, jednak jej przechorowanie nie gwarantuje, że więcej się nie pojawi. Rotawirusy nieustannie mutują i różne odmiany powodują wystąpienie dokuczliwych objawów. Jelitówka jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, głównie tych młodszych, gdyż niezwykle łatwo doprowadzić do zagrażającego życiu odwodnienia. Hospitalizacja bywa koniecznością. Przeczytaj jakie są domowe sposoby na grypę jelitową.
Zobacz także: Szczepienie przeciwko rotawirusom – kiedy wykonujemy, czy jest skuteczne?
Jakie znamy domowe sposoby leczenia grypy jelitowej u dzieci?
Wiele domowych prostych metod może poprawić stan dziecka, przyspieszyć wyleczenie. Nie należy więc ich całkowicie odrzucać. W dobieraniu sposobów z naturalnej apteczki niezwykle ważny jest rozsądek. Musimy pamiętać, że najmłodsze dzieci zwykle wymagają konsultacji lekarskiej i nie wszystkie domowe sposoby leczenia mogą być u nich stosowane. Jeśli nasze postępowanie nie przyniesie efektów, a wręcz przeciwnie stan ulegnie pogorszeniu, należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską.
- Spożywanie dużych ilości płynów – z jednej strony chronią przed odwodnieniem, jednak ich podawanie musi być kontrolowane. Dziecko jest przyzwyczajone, że chce mu się pić, więc pije, jednak jeśli występują wymioty, zbyt duża ilość wprowadzonych do układu pokarmowego płynów może spowodować pojawienie się kolejnego ataku. Jeśli więc choroba jest aktywna najlepiej podawać wodę pomału w niewielkich ilościach, np. łyżeczką, starszemu dziecku natomiast wytłumaczyć, aby piło powoli i małymi łykami. Najlepiej wybierać niegazowaną wodę mineralną, herbaty, napary, np. z kopru włoskiego czy rumianku, wskazane będą również specjalne napoje, do przygotowania z proszku, które kupimy w aptece, ich zadaniem jest poprawa nawodnienia organizmu i uzupełnienie elektrolitów, które dziecko traci w czasie wymiotów oraz biegunki.
- Wypoczynek – niby banalne, ale to domowy sposób na chorobę, na który zwróci uwagę nawet lekarz, więc ciężko uznać to za metodę niekonwencjonalną, i dobrze. W czasie choroby może pojawić się gorączka, niekiedy wysoka, dodatkowo dziecko na skutek wymiotów i biegunki będzie silnie osłabione. Leżenie w ciepłym łóżku i odpoczynek pozwolą na zmobilizowanie wszystkich sił organizmu do walki z wirusem, a po jego „pozbyciu się” wesprą regenerację.
- Podawaj dziecku preparaty probiotyczne – dieta w tym czasie będzie bardzo uboga, a mikroflora w jelitach silnie zaburzona, dla jej unormowania warto podawać preparaty, które wesprą procesy regeneracji.
- Podawaj banany – banany wykorzystuje się w problemach jelitowych od zawsze. Są bardzo delikatne dla żołądka, a dodają energii, dodatkowo uzupełniają braki magnezu oraz potasu.
- Dieta powinna być lekkostrawna i lekko zapierająca – wśród produktów wskazanych znajdą się m.in. gotowana marchewka, gotowane lub pieczone jabłko, ryż, kisiel, galaretki, suchary, flipsy, w późniejszym etapie delikatne mięso z kurczaka ugotowane w lekko osolonej wodzie.
Czytaj również: Objawy grypy jelitowej i odwodnienia u dzieci