fot. elements.envato.com

Degustacja wina ma jeden cel. Wybrać wino, które będzie działało najpełniej i najprzyjemniej na wszystkie zmysły. Poznaj z nami tajniki tego niezwykle przyjemnego i ciekawego rytuału.

Do degustacji wina potrzebne nam będą kieliszki do wina. Najlepiej jeśli obrzeża kieliszka będą skierowane do środka, co spowoduje, że aromat wina nie ucieknie nam szybko z kieliszka jak również zapobiegnie przypadkowemu rozlaniu wina podczas obracania kieliszkiem. Kieliszek do wina należy napełnić winem w ok. 30 % (bądź 2-2,5 cm wysokości trunku ). Zawsze trzymaj kieliszek za nóżkę, nigdy za sam kielich, bo w ten sposób ocieplasz wino, co zmienia jego walory smakowe i armat.

Degustacja wina – analiza wzrokowa

Zacznij od analizy wzrokowej wina. Możesz wykonać ją kierując kieliszek w stronę światła, bądź na jasne tło, np. biały obrus bądź chusteczkę. Od czasu do czasu lekko obracaj kieliszek ruchem eliptycznym . Kolor wina mówi nam bardzo dużo. Jedną z ważniejszych informacji jaką można wyczytać z barwy wina jest jego wiek. Wina białe z upływem czasu ciemnieją, czerwone zaś wręcz przeciwnie, tracą swoją intensywną barwę stając się bardziej brązowe. Abstrahując jednak od wieku wina, podziwianie kolorytu wina może być prawdziwą przyjemnością, gdyż barwy win mają bardzo bogatą paletę. W ten sposób działamy intensywnie na zmysł wzroku. Ale to zaledwie początek. Wykonując analizę wzrokową przygotowujemy wino do analizy węchowej.

Degustacja wina – analiza węchowa

Analiza węchowa wina powinna odbywać się po analizie wzrokowej gdyż już podczas analizy wzrokowej kielich napełnia się aromatem wina, co dodatkowo potęgują ruchy eliptyczne kieliszka. W celu wykonania analizy węchowej przystaw kieliszek blisko nosa i odetchnij swobodnie. O aromacie wina decyduje głównie szczep wina z którego trunek jest zrobiony, ale w aromacie wina można wyczuć różne zapachy np. wanilii, brzoskwiń, jagód ale również drewna, trawy czy aromat cygar. I właśnie na tym polega cała zabawa, im więcej win powąchasz tym bardziej analiza węchowa wina będzie dla ciebie ciekawsza i przyjemniejsza. Aromat wina jest bardzo ważny, to on przygotowuje kolejne zmysły do dalszej przyjemności degustowania i picia wina.

Degustacja wina – analiza smakowa

Kolejnym krokiem jest analiza smakowa wina. Weź do ust mały łyczek wina. Zanim połkniesz wino pozwól by oblało cały twój język, to on jest odpowiedzialny za twoje wrażenia smakowe. Smak wina jest złożony. Smakując wino spróbuj odpowiedzieć na pytanie jak dużo słodyczy w nim czujesz, czy wyczuwasz lekki kwaskowaty posmak, może smak jest raczej cierpki (dotyczy raczej win czerwonych na skutek zwiększonej ilości tanin). Spróbuj odpowiedzieć na pytanie jakie owoce wyczuwasz w bukiecie smakowanego wina! Jak silnie wyczuwalny jest w nim alkohol? Czy smak wina jest zbalansowany, a być może jedna nuta smakowa gra w nim główną rolę? Jeśli smakujesz kilka win raczej staraj się nie połykać testowanego wina, gdyż każdy kolejny wypity kieliszek wpłynie na twoje zmysły i zaburzy ich zdolności poznawcze. Nie krępuj się, wypluj wino de specjalnie przygotowanego do tego celu pojemnika. Nie jest to w najmniejszym stopniu niegrzeczne, wręcz przeciwnie świadczy o Twoim profesjonalnym podejściu do degustacji wina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj