Wakacje to okres urlopowy również dla naszych dzieci, które tłumnie wyjeżdżają, biorą udział w różnego rodzaju zorganizowanych zajęciach w miejscu zamieszkania czy spędzają urlop z rodzicami. W tym czasie, który znacząco różni się od pozostałej części roku, warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie naszych pociech do odpoczynku. Brzmi trywialnie, jednak również letni relaks w kontekście dzieci musimy zaplanować. Co zrobić, aby dzieci były bezpieczne dzieci w podróży.

Trzeba zastanowić się nad wykupieniem dziecku ubezpieczenia, opracować kwestię wyżywienia, dopasować dietę w czasie wyjazdu oraz kwestię alergii – szczególnie jeśli nasza pociecha wyjeżdża samodzielnie. Problematyczne może być również, jeśli nasze dziecko choruje na jakieś przewlekłe schorzenie. Musimy, więc rozważyć wszelkie zagrożenia i zadbać, aby ominęły naszą rodzinę.

Dla szerokiego grona rodziców najbardziej stresujące jest widmo rozstania na pewien czas z dzieckiem, które będzie musiało radzić sobie samodzielnie w zupełnie nieznanym miejscu. Martwimy się, czy jest dość dojrzałe, aby dać sobie radę. To również sprawdzian dla naszych umiejętności wychowawczych. Do tego dochodzi tęsknota. Jeśli jednak skrupulatnie zadbamy o wszelkie aspekty bezpieczeństwa naszego dziecka, to również zyskamy znacznie większy spokój.

Spokojne i zdrowe dziecko

Wielu osobom wyjazd na wakacje wydaje się czymś pięknymi i przyjemnym. Jednak pamiętajmy, że jesteśmy dorośli i nieco inaczej postrzegamy różne sprawy. Dziecku, które wyjeżdża samo po raz pierwszy, może się to malować, jako doświadczenie niezwykle trudne. Powinniśmy, więc należycie zadbać o jego komfort psychiczny, jak również w szerszym spektrum zdrowie. Gdyż, jeśli źle podejdziemy do całości tego „przedsięwzięcia”, dziecko może nabawić się większych problemów, chociażby nerwicy.

Dobrze, jeśli dziecko samo wybierze, dokąd jedzie, pojedzie z kimś, kogo dobrze zna i lubi. Do takiego, szczególnie pierwszego samodzielnego wyjazdu należy dziecko stopniowo i delikatnie przygotowywać. Oswajać je ze zbliżającą się przygodą i pokazywać w pozytywnych barwach. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nachalnością i ilością rozmów o wyjeździe, bo dziecko może wyczuć nasze podenerwowanie i samo zacząć się stresować. A lęk przed samotnym wyjazdem może doprowadzić nawet do choroby.

Wiarygodny organizator

Biuro, osoba, czy placówka organizująca wypoczynek dla dzieci odpowiada za ich bezpieczeństwo. To w ich gestii leży zatrudnienie wykwalifikowanych wychowawców, którzy zapewnią odpowiednią opiekę naszym dzieciom. Przykładowo również rolą organizatora jest zadbanie, aby nasze pociechy kąpały się np. w jeziorze pod opieką ratownika WOPR, a nie w miejscu niestrzeżonym.

Rozmowy z dzieckiem

Warto wcześniej przygotowywać dziecko do planowanego wyjazdu i omawiać z nim różne kwestie. Powinno zdawać sobie sprawę z zagrożeń dla swojego życia i zdrowia i potrafić poradzić sobie w sytuacji kryzysowej. Przede wszystkim udać się do wychowawcy lub kierownika, a następnie zadzwonić do rodziców, którzy również powinni mieć z organizatorem kontakt.

Dziecko powinno wiedzieć, jak wielkim zagrożeniem jest woda. „Dzieci topią się w ciszy”. Przed samodzielnym, nawet najlepiej zorganizowanym wyjazdem warto uświadomić dziecku, jak niebezpieczna jest woda. Zdarza się, bowiem, że po pierwszym roku nauki pływania wydaje mu się, że już wszystko potrafi i z pewnością żaden zbiornik wodny mu nie straszny, tymczasem wystarczy skurcz, aby zejść pod wodę i nie mieć możliwości wezwania pomocy, a jeden ratownik obserwujący całe kąpielisko może nie zauważyć, że jedno z dzieci się topi.

Kolejny aspekt to wszelkie zranienia, skaleczenia i tym podobne. Dziecko powinno w każdej sytuacji pokazać ranę wychowawcy i udać się do pielęgniarki lub lekarza, gdyż taka opieka na obozie lub koloniach jest koniecznością. Samodzielne stwierdzanie, że nic się nie stało, nie jest zachowaniem odpowiedzialnym, szczególnie jeśli zranienie nastąpiło w wyniku zadrapania zardzewiałym metalem, gdyż może pojawić się ryzyko infekcji lub nawet tężca.

Ukąszenia i kleszcze. Jeśli w czasie wyjazdu dzieci chodzą po lasach, wydmach, górach, łąkach, trawach powinny być odpowiednio przygotowane. Niezbędne są wysokie buty za kostkę, które nie tylko ochraniają staw skokowy przed skręceniem, ale również mogą zabezpieczyć przed ukąszeniem np. żmii. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę, że jeśli poczuje ból i jakiekolwiek ukąszenie powinno zgłosić ten fakt wychowawcy, gdyż może potrzebować pomocy. Niebezpieczne są również kleszcze, których usunięcie powinno zostać odpowiednio i umiejętnie przeprowadzone. Dziecko absolutnie nie powinno zabierać się za „wydłubywanie robaka” samodzielnie, gdyż stwarza w ten sposób większe zagrożenie wystąpienia choroby odkleszczowej. Jedynie z ukąszeniami komarów może zmagać się samodzielnie.

Kolejnym zagrożeniem jest słońce. Nasze dziecko powinno dokładnie wiedzieć, że w słoneczne dni musi smarować się kremem z filtrem. W naszej szerokości geograficznej najodpowiedniejszy będzie SFP30. Oprócz tego konieczne jest noszenie w słońcu nakrycia głowy, które chroni, chociażby przed udarem słonecznym. Jeśli na dworze jest upał, dziecko powinno pamiętać, aby szukać cienia, i pić możliwie jak najwięcej wody. Nie sprawdzają się gazowane i kolorowe napoje. Jedynie woda jest w stanie ugasić pragnienie i wyrównać poziom płynów, które nieustannie tracimy przy takiej pogodzie.

Kontrola lekarska

Niektóre obozy czy kolonie wymagają od rodziców przedłożenia specjalnych zaświadczeń od lekarza, że dziecko jest zdrowe i nie ma przeciwwskazań do wyjazdu i planowanych aktywności. Nawet jeśli taki dokument nie jest wymagany, warto udać się z dzieckiem do pediatry i dokładnie sprawdzić jego stan zdrowia przed wyjazdem. Szczególnie istotne będzie to, jeśli u dziecka występują silne alergie lub choroby przewlekłe. Upewnijmy się wówczas, że dziecko poradzi sobie samodzielnie z przyjmowaniem leków. Poinformujmy również o przypadłości i odpowiednim postępowaniu organizatorów i wychowawców. W przypadku młodszych dzieci, leki powinno się podpisać i przekazać wychowawcy razem z dokładną instrukcją ich dawkowania.

Jeśli dziecko wyjeżdża na tereny zalesione, to zaleca się zaszczepienie go na odkleszczowe zapalenie mózgu. Nie uniknie w ten sposób boreliozy, jednak może zostać ochronione przed bardzo groźną chorobą. Warto zapytać pediatry czy dziecko posiada wszystkie niezbędne szczepienia oraz, czy są jeszcze dodatkowe zalecane przed jego wakacyjnym wyjazdem.

Bezpieczne dzieci w podróży – Żywienie

Jeśli nasze dziecko ma alergie lub stosuje odpowiednią dla swojego zdrowia dietę eliminacyjną, warto upewnić się przed jego wyjazdem, że organizator jest w stanie i zapewni naszej pociesze odpowiedni jadłospis. To szczególnie ważne, jeśli zjedzenie niewłaściwego produktu może doprowadzić do reakcji anafilaktycznej i konieczności hospitalizacji – wówczas wakacje nie będą udane.

Bezpieczne dzieci w podróży – Bezpieczne wakacje

Jeśli planujemy wysłanie naszego dziecka na samodzielne wakacje, warto wcześniej dużo z nim rozmawiać. Przygotowywać zarówno pociechę, jak i siebie. Ważne, aby nasze dziecko potrafiło być samodzielne i prosić dorosłych o pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto uczulić dziecko na najbardziej niebezpieczne sytuacje, a w pozostałych mu zaufać.

Zobacz także: Dzieci – badania kontrolne – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj