Badanie hormonów płciowych wykonuje się częściej u kobiet, bardzo często w przypadku wystąpienia trudności z zajściem w ciążę. W ramach tych badań wyznacza się stężenia różnych hormonów, które wpływają między innymi na regularność cyklu miesięcznego. Badanie poziomu hormonów w pewnych przypadkach zaleca się również mężczyznom.

Kiedy wykonuje się badanie hormonów płciowych u kobiet?

Badanie hormonów płciowych u kobiet wykonuje się bardzo często w diagnostyce niepłodności, ponieważ problemy z zajściem w ciążę mogą być związane z nieprawidłowym poziomem hormonów płciowych. Takie badania pozwalają również określić czy zaburzenia cyklu miesięcznego mają podłoże hormonalne. Niekiedy, oprócz problemów z niepłodnością oraz zaburzeniami cyklu miesięcznego, badania hormonów wykonuje się u kobiet w okresie menopauzy.

Poziom jakich hormonów kobiecych bada się najczęściej?

Estrogeny

Estrogeny odpowiadają za kobiece cechy, takie jak zaokrąglone biodra i piersi. Poza tym umożliwiają miesiączkowanie oraz zajście w ciążę. Dodatkowo są odpowiedzialne za ochronę serca przed miażdżycą oraz kości przed osteoporozą. Ich poziom z wiekiem maleje, co jest spowodowane osłabieniem pracy jajników. Oznaczenie poziomu estrogenów wykonuje się w przypadku zaburzeń miesiączkowania oraz w okresie menopauzy, w celu stwierdzenia, czy jajniki wciąż są aktywne.

Progesteron

Razem z estrogenami odpowiada za regulację cyklu miesięcznego. Jego poziom również zmienia się w różnych fazach cyklu – zwiększony poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu jest oznaką tego, że owulacja już się odbyła. Hormon ten ma bardzo duże znaczenie u kobiet w ciąży, ponieważ przygotowuje macicę do błogosławionego stanu, a także utrzymuje ciążę. Podobnie jak oznaczenie poziomu estrogenów, oznaczenie poziomu progesteronu wykonuje się w przypadku wystąpienia zaburzeń cyklu miesięcznego oraz przy kłopotach z zajściem w ciążę.

LH i FSH

Hormony te pobudzają jajniki do produkcji estrogenów. Ich poziom zmienia się w czasie cyklu miesięcznego – LH odpowiada za owulację, natomiast FSH aktywuje się na początku cyklu. Badanie LH i FSH wykonuje się, żeby ocenić wydolność jajników, tak więc może być wykonywane w przypadku nieregularnych miesiączek, podejrzenia zespołu policystycznych jajników oraz w okresie menopauzy.

Prolaktyna

Podwyższony poziom prolaktyny jest naturalny w okresie ciąży, połogu oraz gdy kobieta jest narażona na silny stres. W przeciwnym wypadku, można podejrzewać, że przyczyną wyższego poziomu hormonu jest niedoczynność tarczycy albo niezłośliwy guz przysadki mózgowej. Badanie poziomu prolaktyny zleca się, gdy istnieje podejrzenie, że jej poziom jest podwyższony, a kobieta nie jest w ciąży lub w okresie połogu. Nadmiar prolaktyny można podejrzewać, jeśli miesiączki występują bardzo rzadko i nieregularnie lub gdy w gruczołach piersiowych zbiera się pokarm, mimo, że kobieta nie karmi.

Kiedy wykonuje się badanie hormonów płciowych u mężczyzn?

Oznaczenie poziomu hormonów płciowych wykonuje się również u mężczyzn. Takie badanie jest zalecane, jeśli stwierdza się zaburzenia erekcji oraz możliwe problemy z płodnością. Jest to związane z tym, że hormony płciowe u mężczyzn odpowiadają między innymi za ilość i jakość nasienia. U mężczyzn najczęściej wykonuje się oznaczenie poziomu testosteronu, a czasami również estrogenów. Oprócz tych hormonów, czasami oznacza się poziom luteiny, folikulotropiny, prolaktyny oraz progesteronu.

Jak przebiega badanie hormonów płciowych?

W zależności od tego, poziom jakich hormonów się oznacza, badanie u kobiet wykonuje się w różnych fazach cyklu. W przypadku oznaczania poziomu prolaktyny, w niektórych przypadkach zaleca się oznaczanie jej poziomu dwa razy w ciągu dnia, a dzień wcześniej nie należy jeść obfitej kolacji, współżyć oraz wykonywać bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Niezależnie od tego, jakie hormony płciowe się oznacza, badanie polega na pobraniu krwi, jest więc podobne do rutynowej kontroli krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj