Cytologia należy do grupy podstawowych badań stosowanych przez dermatologów do diagnozy zmian skórnych. Badanie cytologiczne najczęściej kojarzą się z ginekologią. Jednak są bardzo często stosowane również w innych działach medycyny, choćby w dermatologii w celu wykrywania patologicznych zmian w skórze. To metoda nieinwazyjna, a przy tym bardzo miarodajna – pozwala dość dokładnie zapoznać się z wyglądem komórek skóry.
Wskazania do cytologii w dermatologii
Cytologia należy do grupy podstawowych metod diagnostycznych w dermatologii i lekarze kierują lub powinni kierować na nie wszystkich pacjentów z problemem skórnym. Przydaje się zarówno do diagnozy choroby, jak i do monitorowania jej zmian. Wśród zmian skórnych, które są podstawą do skierowania na badanie wyróżnia się między innymi: pęcherze, opryszczki, półpasiec, promienica, wrzody, zmiany nowotworowe, mononukleoza, liszaj, kurzajki, róża alergie i inne.
Rodzaje cytologii w dermatologii
Badanie cytologiczne można przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności od charakteru zmiany skórnej. Wyróżniamy: wymaz (wyjałowionym patyczkiem pobiera się ze zmiany materiał, który następnie ogląda się na szkiełku), rozmaz (pobraną substancję rozciera się na szkiełku i dopiero prowadzi obserwację), odcisk (szkiełko przykłada się do zmienionego miejsca na skórze), zeskrobina (pobranie substancji ze zmienionego miejsca przez zeskrobanie części na szkiełko), biopsja cienkoigłowa (pobranie materiału za pomocą strzykawki). Badanie cytologiczne jest bezpieczne i nie powoduje powikłań. Po pobraniu w odpowiedni sposób materiału wysyła się go do laboratorium. Niepokojąca jest zarówno obecność nieprawidłowych komórek w materiale, jak i nieodpowiedni skład ilościowy danego rodzaju komórek.
Przebieg badania cytologicznego w dermatologii
Pobranie materiału do oglądu pod mikroskopem trwa zwykle kilka minut. Pacjent musi odsłonić odpowiedni fragment ciała, gdzie zauważono zmianę. Badanie nie wymaga znieczulenia. Lekarz dezynfekuje obszar skóry, z którego będzie pobierał materiał. Następnie wybraną metodą pobierana jest odpowiednia ilość substancji. Pobrany materiał poddaje się wybarwianiu i oglądany za pomocą mikroskopu świetlnego.
Zobacz także: Cytologia – opis i przebieg badania