Badania radiologiczne klatki piersiowej mają ogromne znaczenie w diagnozowaniu chorób serca, płuc oraz dróg oddechowych.
Badanie radiologiczne klatki piersiowej dzielą się na kilka typów. Kieruje się na nie te osoby, które skarżą się na duszności, przewlekły i męczący kaszel lub/i bóle klatki piersiowej. Badanie pomaga zdiagnozować wiele chorób, przede wszystkim dotykających drogi oddechowe i układ krążenia.
Radiofotografia klatki piersiowej
Zdjęcie płuc, które wykonuje się przy użyciu aparatu małoobrazkowego. Jest o tyle niebezpieczne, że wymaga stosowania większego promieniowania niż najbardziej znana metoda radiologiczna, czyli rentgen klatki piersiowej. To metoda, która pozwala wykryć gruźlicę oraz wczesne stadia nowotworów płuc.
Rentgen klatki piersiowej
To po prostu prześwietlenie klatki piersiowej pacjenta za pomocą promieni rentgena. Kieruje Badaniu nie mogą być poddawane kobiety ciężarne. Należy do niego przystąpić rozebranym do pasa, pozbywszy się wszelkiej biżuterii i metalowych ozdób. W trakcie badania ręce trzeba trzymać w górze i wziąć głęboki wdech. Nie trwa ono długo i nie jest bolesne. Inne zalety badania to: brak ryzyka związanego z promieniowaniem, brak skutków ubocznych, niskie koszty, szybkość zarówno samego badania, jak i otrzymywania wyników.
Radioskopia klatki piersiowej
Bardziej zaawansowanie badanie z użyciem promieni rentgena. Obserwacji poddaje się klatkę piersiową w trakcie oddychania. Potrzeba do niego mocniejszego obrazu niż w przypadku zwykłego RTG klatki piersiowej.
Badania radiologiczne klatki piersiowej – tomografia
Najbardziej zaawansowana technika rentgenowska do badania klatki piersiowej. Po pierwsze wymaga częściowego unieruchomienia badanego. Po drugie opiera się na zaciemnieniu pewnych partii badanego obszaru, żeby udało się wyeksponować inne, podejrzane. Zdjęcia obejmują warstwy klatki piersiowej. Badanie wykonuje się najczęściej u osób z już wcześniej zdiagnozowanymi zmianami w obrębie klatki piersiowej. Pozwala ono ustalić ich rozmiar.
Zobacz także: Angiografia – opis, wskazania i przebieg badania