Angiografia mózgowa to badanie, które pozwala na wykrycie nieprawidłowości w budowie naczyń oraz zmian chorobowych występujących w obrębie mózgu. Podczas badania pacjentowi podaje się kontrast, dzięki któremu możliwe jest wykonanie zdjęć rentgenowskich i ocena stanu naczyń krwionośnych. Angiografię mózgową przeprowadza się u pacjentów, u których występuje podejrzenie malformacji naczyniowej lub tętniaka, a także u osób, u których planuje się leczenie operacyjne naczyń w okolicach mózgu.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia angiografii mózgowej?
Angiografię mózgową wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się występowanie malformacji naczyniowej lub tętniaka w obszarze mózgowia. Wskazaniem jest również podejrzenie nowotworów mózgu. Czasami badanie jest przeprowadzane także u pacjentów, u których planowane jest operacyjne leczenie niedrożności lub zwężenia tętnicy. Poza tym, badanie pozwala ocenić czy możliwe jest operacyjne leczenie nowotworu, czy lepiej z niego zrezygnować. Angiografia może być przeprowadzana u osób w każdym wieku oraz powtarzana w miarę potrzeb.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia angiografii mózgowej?
Badanie jest w pełni bezpieczne, jednak w niektórych przypadkach nie może zostać przeprowadzone. Angiografii mózgowej nie przeprowadza się u pacjentów, którzy cierpią na nadciśnienie, skazę krwotoczną oraz takich, u których występuje wole spowodowane nadczynnością tarczycy. Badania nie można przeprowadzić u kobiet w ciąży oraz kobiet w wieku rozrodczym, u których istnieje możliwość, że doszło do zapłodnienia. Poza tym, angiografii nie można wykonać u pacjentów uczulonych na jodowe środki kontrastowe, które są stosowane podczas badania.
Jak należy się przygotować do angiografii mózgowej?
Przed angiografią mózgową konieczne jest zrobienie takich badań jak badanie dopplerowskie, badanie ultrasonograficzne oraz tomografia komputerowa. Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, przebytych operacjach, uczuleniach oraz przyjmowanych lekach. Na badanie należy zgłosić się na czczo.
Jak przebiega angiografia mózgowa?
Angiografię mózgową przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku dzieci lub pacjentów niewspółpracujących z lekarzem, w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu znieczulenia nakłuwa się tętnicę, przez którą wprowadza się środek cieniujący niezbędny do przeprowadzenia badania. Następnie wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich, na których widoczne są naczynia krwionośne oraz wszelkie ewentualne nieprawidłowości w ich budowie. Czasami kontrast nie jest podawany bezpośrednio do badanego naczynia, a angiografię mózgu przeprowadza się po uprzednim cewnikowaniu tętnicy, zazwyczaj ramiennej, udowej lub pachwinowej, i podaniu środka kontrastującego przez specjalny prowadnik. Badanie trwa zazwyczaj około godziny, czasami czas trwania zabiegu przedłuża się do dwóch godzin.
Jeżeli w czasie zabiegu wystąpią niepokojące dolegliwości, takie jak na przykład duszności, silny ból, zawroty głowy lub jakiekolwiek inne objawy, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza przeprowadzającego badanie.
Jakie są możliwe powikłania po badaniu?
Angiografia mózgowa wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Wśród nich są między innymi wystąpienia krwiaka w miejscu, w którym wykonywane było nakłucie, przebicie ściany naczynia krwionośnego, zakrzep wewnątrznaczyniowy, oderwanie blaszki miażdżycowej, oderwanie fragmentu ściany tętnicy oraz tętniak naczyniowy. Po badaniu na ciele pacjenta może pojawić się obrzęk oraz wysypka. Poza tym, pacjent może odczuwać zawroty głowy, nudności oraz mogą się pojawić wymioty. Są to normalne objawy związane z podaniem kontrastu, które znikają samoistnie po niedługim czasie.