Anemia, inaczej niedokrwistość, to stan chorobowy charakteryzujący się niskim poziomem czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Istnieje kilka przyczyn niedokrwistości, ale najczęściej wynika z niedoboru żelaza w organizmie. Hemoglobina jest głównym białkiem w czerwonych krwinkach, odpowiedzialnym za wiązanie tlenu, zwalczanie infekcji i zapobieganie utracie krwi. Poznaj kilka domowych sposobów na anemię!
Burak
Buraki są bogate w żelazo, miedź, fosfor, magnez, a także witaminy B1, B2, B6, B12 i C. Dzięki temu wspierają produkcję czerwonych krwinek i zwiększają poziom hemoglobiny. Jeśli masz anemię, w Twoim jadłospisie powinny znaleźć się buraczki. Możesz jeść je surowe lub ugotowane.
Wrzuć do blendera około jedną filiżankę posiekanego buraka, dobrze wymieszaj, odcedź sok. Następnie dodaj łyżeczkę soku z cytryny i dokładnie wymieszaj. Taki napój pij regularnie, aby dostarczyć witaminę C i poprawić wchłanianie żelaza.
Dieta przy anemii
Stwierdzono, że regularne spożywanie witaminy C łagodzi objawy u pacjentów zmagających się z niedokrwistością. Wspomniana witamina pomaga wchłonąć większy poziom żelaza. Możesz ją dostarczać w dowolnej postaci. Pamiętaj, aby wzbogacić dietę o pomarańcze, cytryny, limonki i mandarynki.
Melasa jest naturalnym źródłem witaminy B, żelaza i innych niezbędnych minerałów, dlatego często poleca się ją osobom cierpiącym na anemię. Jeśli będziesz jadł ją regularnie, zwiększysz poziom hemoglobiny we krwi. Możesz dodać jedną łyżeczkę melasy do kubka ciepłego mleka, a następnie dokładnie wymieszać.
Ziarna sezamu na anemię
Sezam zawiera żelazo, miedź, cynk, selen, kwas foliowy, witaminę B6 i E. Jeśli będziesz jadł go regularnie, poprawisz poziom hemoglobiny i przyswajalność żelaza. Jeżeli masz anemię, wzbogać menu o sezam. Weź około 1 łyżki ziaren sezamu, wymieszaj z 1 łyżeczką miodu i zwiń w kulkę. Możesz namoczyć ziarna w ½ szklanki wody i pozostawić na noc przed spożyciem następnego ranka.
Daktyle i rodzynki
Te niesamowite suszone owoce są bogate w żelazo, magnez, miedź, a także witaminę A i C. Dodaj je do swojego planu posiłków, aby wzmocnić układ odpornościowy i promować wchłanianie żelaza.
Zastanawiasz się, co może pomóc na anemię? Sięgnij po daktyle i rodzynki. Zastanawiasz się, jak wprowadzić je do swojej diety? Dodaj 3-5 daktyli i 1 łyżkę rodzynek do śniadania lub potraktuj je jako przekąskę. Dodadzą Ci energii i zwiększą poziom żelaza.
Jeśli szukasz pomysłu na drugie śniadanie, sięgnij po figi. Przygotuj 2-4 dojrzałe figi i 1 szklankę wody. Namocz owoce w misce z wodą na noc. Rankiem pokrój figi na ćwiartki i wsyp do miseczki. Smacznego!
Anemia: jak ułożyć dietę?
Niedokrwistość jest często wywołana niedoborem kwasu foliowego, kiedy krwiobieg nie potrafi wytworzyć odpowiedniej ilości hemoglobiny. Możesz sobie z tym poradzić, regularnie jedząc szpinak, będący naturalnym źródłem witaminy B12, kwasu foliowego i innych ważnych składników odżywczych.
Jeśli chcesz poprawić poziom żelaza, jedz często banany. Znajdziesz w nich witaminę C, kwas foliowy, potas i żelazo, czyli to, czego organizm potrzebuje do wytwarzania czerwonych krwinek i poprawy poziomu hemoglobiny. Pamiętaj, że w przypadku anemii, dieta odgrywa niezwykle ważną rolę.