Ezofagoskopia jest badaniem umożliwiającym ocenę nieprawidłowej tkanki lub wyściółki przełyku. Podczas badania ezofagoskopii lekarz ma możliwość oceny stanów zapalnych czy też owrzodzeń. Jest to metoda diagnostyczna polegająca na wziernikowaniu przełyku.
Ezofagoskopia – wskazania do wykonania badania
Wskazaniem do wykonania badani ezofagoskopii są wszelkie stany chorobowe przełyku takie, jak:
- długo utrzymująca się chrypka
- trudności w oddychaniu (np. spowodowane połknięciem ciała obcego)
- trudności w połykaniu (dysfagia)
Ezofazoskopia umożliwia badającemu zdiagnozowanie stanu wewnętrznej ściany górnej części przełyku, który umiejscowiony jest za krtanią. Nawet niewielkie opuchnięcie lub każda inna dolegliwość występująca w obrębie przełyku pokarmowego, może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać mówienie, połykanie czy oddychanie.
Jak wygląda ezofagoskop?
Do badania ezofagoskopii używa się aparatu zwanego ezofagoskopem. Jest to aparat medyczny o średnicy od 6 mm do 12 mm oraz długości od 30 cm do 1,5 m. To urządzenie medyczne jest długą, giętką rurką wyposażoną w szkiełko, soczewki i źródło światła. Ezofagoskop ma możliwość przesyłania obrazu i światła pomimo wyginania rurki. Urządzenie to może być wyposażone w minimalne narzędzia chirurgiczne pozwalające na pobieranie wycinków do badań histopatologicznych lub umożliwiają usunięcie zmienionej chorobowo tkanki.
Ezofagoskopia – jak należy przygotować się do badania?
Przed wykonaniem badania ezofagoskopii pacjent nie powinien jeść ani pić na około 4 godziny przed zabiegiem. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent po zakończonym badaniu może być lekko oszołomiony i nie być w stanie normalnie funkcjonować. Warto by na zabieg udać się z osobą towarzyszącą.
Ezofagoskopia – jak przebiega badanie?
Przed rozpoczęciem właściwego zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe przełyku. Może to być pastylka do ssania lub spray do gardła, które, obok działania znieczulającego, posiada właściwości przeciwdziałające odruchowi dławienia się. Następnie pacjent ma podawany środek uspokajający powodujący jednocześnie lekką senność. Pozwala on na reagowanie na polecenia wydawane przez lekarza. Jeśli pacjent nosi protezę zębową proszony jest o usunięcie jej na czas wykonywania badania.
Następnie, pomiędzy zębami badanej osoby, zostaje umieszczony specjalny ustnik, co ułatwia lekarzowi włożenie ezofagoskopu. Do badania ezofagoskopii pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, leżącej na plecach lub w pozycji leżącej na lewym boku z lekko podkulonymi nogami (zgodnie ze wskazówkami przeprowadzającego badanie). Następnie lekarz umieszcza końcówkę aparatu w gardle pacjenta i prosi go o połknięcie. Podczas badania do przełyku pacjenta są wtłaczane niewielkie ilości powietrza. Po zakończeniu obserwacji gardła i przełyku aparat do badania zostaje usunięty.
Po zakończonym badaniu pacjent jeszcze znajduje się pod wpływem środków znieczulających i uspokajających. Dopóki pacjent odczuwa działanie tych środków nie wolno mu nic jeść ani pić. Badanie ezofagoskopii może być wykonywane w szpitalu lub gabinecie lekarskim.
Jakie powikłania mogą wystąpić po badaniu?
Badanie zsofagoskopii jest badaniem bezpiecznym i właściwie nie występują po nim powikłania. Jednak w niektórych przypadkach mogą zdarzyć się drobne krwawienia lub może dojść do infekcji.
Czytaj także: Wziernikowanie gardła – opis i przebieg badania