Zapalenie gardła należy do najczęstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Z tą dolegliwością szczególnie często zmagać się muszą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Najczęściej zapalenie jest efektem tzw. choroby przeziębieniowej. Czym objawia się zapalenie gardła i co należy stosować, żeby skutecznie sobie z nim radzić? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Czym się objawia?
Pierwszymi możliwymi objawami ostrego zapalenia gardła są drapanie w gardle i dyskomfort podczas przełykania śliny. Niestety, ale o zarażenie się jest bardzo łatwo. Dochodzi do niego najczęściej drogą kropelkową – wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu, co osoba chora. W przypadku wirusowego zapalenia gardła okres wylęgania wynosi do 6 dni, co oznacza, że objawy infekcji mogą się pojawić dopiero po 6 dniach od zakażenia. Chory może zarażać już 2 dni przed tym, jak wystąpią u niego symptomy, aż do kilku tygodni po zainfekowaniu się. Często wraz z zapaleniem gardła rozwija się również zapalenie migdałków podniebiennych. Najczęściej do zakażeń dochodzi jesienią, zimą i wczesną wiosną, a przyczyną są wirusy, rzadziej bakterie, a sporadycznie grzyby. Około 90 proc. przypadków ma podłoże wirusowe, chociaż niektóre źródła mówią o 70–80 proc. Najczęściej mamy do czynienia z infekcją wywołaną rino- i koronawirusami.
Objawy infekcji wirusowej gardła to z reguły:
- drapanie w gardle,
- ból gardła,
- ból głowy,
- ból stawów i mięśni,
- gorączka,
- nieżyt nosa.
Dolegliwości ustępują w ciągu 10 dni, a w przypadku 75 proc. dzieci po 7 dniach.
Jeśli chodzi o zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym, objawy rozwijają się do 4 dni od kontaktu ze źródłem, którym może być zarówno osoba chora, jak i osoba zdrowa, będąca nosicielem bakterii. W przypadku infekcji bakteryjnej objawy pojawiają się nagle i są bardzo uciążliwe. Dokuczać choremu mogą:
- wysoka gorączka,
- bardzo silny ból gardła i problemy z przełykaniem,
- ból głowy,
- wymioty,
- ból brzucha.
Charakterystyczny dla bakteryjnego zapalenia gardła jest brak objawów w postaci kaszlu i kataru.
Dowiedz się więcej: Angina, czyli ostre zapalenie gardła oraz migdałków
Co stosować na zapalenie gardła?
W przypadku infekcji bakteryjnej konieczna jest wizyta u lekarza, który prawdopodobnie zapisze antybiotykoterapię. Natomiast infekcję o podłożu wirusowym należy leczyć objawowo. O ile kuracja zostanie prawidłowo dopasowana, to bardzo prawdopodobne, że infekcja ustąpi i nie będą jej towarzyszyć tak uciążliwe dolegliwości. W przypadku infekcji bakteryjnej również należy stosować leczenie objawowe, ale w połączeniu z antybiotykoterapią. Żaden lek nie spowoduje, że oznaki infekcji ustąpią natychmiast, ale zastosowanie odpowiedniego sprawi, że nie będą one tak uciążliwe i szybciej miną. Na zapalenie gardła pomogą:
- Leki – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na ból gardła, katar i inne, w zależności od objawów. Warto postawić na preparaty stymulujące nasz układ odpornościowy, zawierające wyciąg z liści aloesu drzewiastego czy korzenia pelargonii afrykańskiej, warto również brać pod uwagę farmaceutyki zawierające jeżówkę purpurową. Dzięki immunostymulacji szybciej poradzimy sobie z chorobą.
- Herbata z miodem – to prosty w przygotowaniu napój, który może przynieść ulgę w bólu gardła. Pamiętaj jednak, żeby miód dodać do herbaty dopiero wtedy, kiedy ona nieco wystygnie. Możesz dolać do niej również syrop malinowy czy sok z cytryny.
- Syrop z cebuli – do jego przygotowania potrzebne są cebule, cukier lub miód i słoik. Wystarczy pokroić cebulę na plastry, umieścić je w słoiku, zasypać cukrem lub zalać miodem i odstawić na kilka godzin. Po tym czasie powinien być już gotowy syrop, który można pić kilka razy dziennie. Miksturę należy trzymać w lodówce.
Więcej porad znajdziesz na stronie: https://bioaronsystem.pl/
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina
Czytaj więcej: Wirusowe zapalenie gardła u dzieci i niemowląt