Atopowe zapalenie skóry (AZS)to przewlekła choroba dermatologiczna, na którą cierpi ok. 10% populacji. Rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i najczęściej trwa całe życie. Jest związana z nieprawidłową reakcją skóry na alergeny, patologicznym działaniem układu immunologicznego oraz deficytami w budowie skóry. Występują w niej okresy zaostrzeń (najczęściej podczas jesieni i wiosny) oraz remisji.
Jakie są objawy AZS?
Objawy zmieniają się wraz z wiekiem, jednak wspólnym mianownikiem jest podatna na uszkodzenia, sucha, zaczerwieniona skóra. Dodatkowo występuję świąd, który może być na tyle uciążliwy, że wybudza dziecko ze snu. W przebiegu choroby zmiany na skórze lokalizują się w typowych dla wieku miejscach. W przypadku małych dzieci (niemowląt oraz dzieci do 2. roku życia) najczęściej dominują zmiany wypryskowe (zaczerwienie, grudki, pęcherzyki) umiejscowione na twarzy, uszach, skórze głowy oraz dystalnych częściach kończyn. Powyżej 3. roku życia zmiany najczęściej występują na powierzchni zgięciowej stawów, natomiast po 11. roku życia, podobnie jak u dorosłych, najczęściej zajęte są dłonie. Z powodu przewlekłego procesu zapalnego mogą pojawić się szorstkie ogniska lichenizacji, czyli wzmożonego pogrubienia poletkowania skóry. Najcięższą postacią AZS jest erytrodermia, kiedy procesem chorobowym zajęta jest cała skóra – jest to stan wymagający hospitalizacji.
Czytaj więcej: Jak objawia się atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Czy choroba mija wraz z wiekiem?
Zgodnie z dostępnymi danymi ok. 40-55% dzieci w życiu dorosłym nie przejawia objawów atopowego zapalenia skóry. U dorosłych, u których choroba nadal jest obecna, wraz z wiekiem dochodzi do częstszych remisji. Niestety razem z ustąpieniem objawów AZS mogą pojawić się inne choroby z grupy atopowych (związanych z alergią) takich jak np. astma.
Jak leczyć i pielęgnować chorą skórę?
Leczenie skupia się głównie na odpowiedniej pielęgnacji zabezpieczającej skórę, zmniejszającej jej przesuszenie oraz niwelującej świąd. Na ogniska zapalne stosuje się glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny, pod kontrolą lekarza. W ciężkich stanach niezbędne może okazać się wprowadzenie leczenia ogólnoustrojowego. Warto też pamiętać, aby w miarę możliwości zminimalizować narażenie na czynniki alergizujące. Podstawą w pielęgnacji powinny być emolienty stosowane nawet do 4 razy na dobę. Regularne ich aplikowanie powoduje wydłużenie okresów remisji. Odbudowa bariery naskórkowej uszkodzonej w przebiegu AZS przyczynia się do zmniejszenia nasilenia stanu zapalnego i poprawy nawilżenia skóry, co prowadzi do zmniejszenia świądu. W codziennej pielęgnacji przydatny jest krem na atopowe zapalenie skóry Bepanthen Sensiderm. Jest to produkt, który zawiera LLT – lipidy lamelarne, charakteryzujące się strukturą zbliżoną do tych, występujących naturalnie w skórze. Jego głównym działaniem jest zmniejszenie utraty wody i uszczelnienie bariery naskórkowej, a dzięki obecności dekspantenolu ma właściwości regenerujące. Dzięki bezpiecznemu, przebadanemu składowi można go stosować już od pierwszych dni życia.
Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry u dzieci – to zmora rodziców! Co musisz o nim wiedzieć?