Tężec jest groźną chorobą szczególnie w porze wiosenno-letniej kiedy dużo więcej czasu spędzamy poza domem a tym samym stajemy się silniej narażeni na różnego rodzaju zranienia, skaleczenia, urazy i ich zabrudzenia. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka tej groźnej choroby zarówno w formie szczepień jak i odpowiedniego postępowania już po narażeniu na zachorowanie.

Co ważne, tężec nie jest zaraźliwy, jednak może wystąpić w określonych przypadkach. Silnie narażone są na niego dzieci, gdyż nie zdają sobie sprawy z zagrożenia.

Obowiązek szczepień przeciw tężcowi

W Polsce od 1962 roku wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw tężcowi noworodków, dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży. Szczepienie powinno być powtarzane w odstępach czasowych od 5 do 7 lat. Obowiązek szczepienny nałożony jest do 19 roku życia, osoby dorosłe powinny więc samodzielnie zadbać o swoje zdrowie.

Szczepienie na tężec

Szczepionka podawana dzieciom jest w większości przypadków skojarzoną przeciwko tężcowi – błonicy i krztuścowi. Jej wykonanie jest obowiązkowe i zaznaczone w kalendarzu szczepień, karcie szczepień dziecka, która znajduje się w wybranej przychodni zdrowia oraz karcie u pediatry i książeczce zdrowia dziecka.

Zobacz także: Tężec – dowiedz się jak nie dopuścić do jego rozwoju

Postępowanie w razie narażenia na tężec

Jeśli doszło do głębokiego zranienia, skaleczenia czy zabrudzenia rany najlepiej niezwłocznie udać się z dzieckiem do najbliższej przychodni, szpitala lub na pogotowie. Gdy jest to możliwe powinniśmy znać czas w jakim zostało wykonane ostatnie szczepienie na tężec. Jeśli tej wiedzy nie mamy lub w sytuacji gdy lekarz stwierdzi, że występuje ryzyko zachorowania może podać surowicę przeciwtężcową lub przeciwtężcową ludzką gamma – globulinę.

Jeśli dojdzie do zakażenia tężcem, leczenie odbywa się w szpitalu. Pacjenci zwykle ciężko przechodzą chorobę i wymagają stałego nadzoru medycznego. Polega ono na podawaniu antybiotyków lub chemioterapeutyków, których zadaniem jest nie dopuszczenie do rozwoju floty bakteryjnej, która sprzyja rozwojowi tężca.

Tężec jest bardzo groźnym schorzeniem. Zawsze wymaga hospitalizacji, która jednak nie daje pewności na wyzdrowienie. Dane wskazują, że aż 50% osób zakażonych tężcem umiera.

Czytaj również: Dlaczego warto szczepić dzieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj