Badanie USG moszny jest badaniem, dzięki któremu można uzyskać obraz worka mosznowego wraz z jego zawartością, czyli jądrami, najądrzem oraz powrózkiem nasiennym. USG jest przeprowadzane z użyciem ultradźwięków, za pomocą specjalnej głowicy. Dzięki temu, że różne tkanki w różny sposób odbijają ultradźwięki, możliwe jest obrazowanie badanego narządu. USG moszny jest jednym z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce chorób i nieprawidłowości w obszarze moszny, ponieważ pozwala na dokładne zbadanie skóry oraz znajdujących się pod nią narządów.
USG moszny – jakie są zalecenia do wykonania badania?
Badanie USG moszny jest wykonywane najczęściej w przypadku, gdy mężczyzna zauważy powiększenie jednego lub obu jąder. Poprzez USG możliwe jest ustalenie przyczyny powiększenia, a co za tym idzie dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. Najczęściej powiększone jądra obserwuje się z powodu zapalenia jąder lub najądrzy, skręcenia jądra, przepukliny mosznowej, cyst, torbieli, a nawet guzów jąder o różnym charakterze. Niektóre z tych nieprawidłowości mogą powodować ból lub uczucie dyskomfortu, ale niektóre nie dają żadnych objawów oprócz powiększenia moszny. Jeżeli zaobserwuje się ból lub chociażby niewielkie opuchnięcie moszny, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zlecić wykonanie USG moszny. Badanie USG moszny powinno się wykonać również po urazach, na skutek których mogło dojść do pęknięcia jądra lub mogły stworzyć się krwiaki. Badanie tego typu wykonuje się również w diagnostyce niepłodności – pozwala wówczas stwierdzić, czy w jądrach lub mosznie nie występują stany chorobowe, które powodują bezpłodność. USG moszny zaleca się także w celu weryfikacji podejrzenia niezstąpienia jądra. Często badanie jest wykonywane aby monitorować postępy leczenia. W sytuacji, w której podjęto leczenie, ultrasonografia jest jedynym badaniem, które umożliwia śledzenie zmian narządów podczas terapii.
Jak przebiega badanie USG moszny?
Podczas badania pacjent leży na plecach na kozetce. Jego moszna jest smarowana specjalnym żelem, który umożliwia wykonanie badania. Jądra podpiera się specjalnym ręcznikiem, tak aby były jak najbardziej nieruchome. Często pacjent jest proszony o przytrzymanie prącia przy brzuchu, ponieważ pozwala to na odsłonięcie jąder. Po nałożeniu żelu, lekarz przykłada do moszny głowicę i przesuwa ją w taki sposób żeby zobrazować wszystkie narządy znajdujące się wewnątrz moszny. Ocenia się między innymi wielkość, budowę oraz wygląd struktur takich jak jądra oraz najądrza.
W niektórych przypadkach wykonuje się tak zwane USG dopplerowskie. Ma ono na celu ocenę przepływu krwi w naczyniach w okolicach moszny.
Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne, jednak w pierwszej chwili przyłożenie do moszny głowicy z żelem może powodować pewien dyskomfort. USG jąder jest również w pełni bezpieczne, ponieważ nie naraża moszny i zawartych w niej struktur na działanie wysokich temperatur lub promieniowania rentgenowskiego.
Jak przygotować się do badania USG moszny?
Przed badaniem USG moszny nie trzeba być na czczo ani stosować specjalnej diety. Nie ma również zaleceń aby opróżnić pęcherz. Niezwykle ważne jest jednak, żeby dokładnie umyć mosznę oraz otaczające ją okolice. Na badanie warto również zabrać dokumentację medyczną, czyli listę wszystkich przyjmowanych leków oraz wyniki wykonywanych dotychczas badań, zwłaszcza USG tego samego typu. Informacje te nie są wprawdzie niezbędne do przeprowadzenia badania, ale mogą znacznie je ułatwić i wskazać lekarzowi wykonującemu badanie obszary, na które powinien zwrócić szczególną uwagę. Poza tym, dobrze ubrać się w ubrania, z których w łatwy sposób spierze się pozostałości żelu stosowanego podczas ultrasonografii.