Suchy zębodół to powikłanie, które pojawia się po wyrwaniu zęba. Jest to bardzo rzadko występująca dolegliwość, która daje o sobie znać najczęściej około 2-3 dni po zabiegu ekstrakcji. Dowiedz się, jakie są przyczyny wystąpienia suchego zębodołu oraz jak długo trwa leczenie i czy można je jakoś przyspieszyć.

Jakie są powody występowania suchego zębodołu?

Suchy zębodół występuje u bardzo małej części osób po zabiegu usunięcia zęba, bowiem u około 1 do 5% pacjentów. Suchy zębodół to tak naprawdę brak skrzepu, który powinien występować w zębodole i stanowić naturalny opatrunek. Może to być spowodowane tym, że skrzep się w ogóle nie wytworzył, został zniszczony lub wypłukany albo samoistnie się rozpłynął. Przyczyna bólu związanego z suchym zębodołem nie jest jednoznacznie określona, jednak jako jeden z powodów wymienia się bakterie, które rozwijają się w miejscu po wyrwanym zębie. Inną możliwą przyczyną wystąpienia suchego zębodołu jest pozostawienie przez dentystę w zębodole resztek zęba, wypełnień lub innych ciał obcych. Na rozwój dolegliwości może wpływać nieodpowiednia higiena, podrażnienie skrzepu i choroby przyzębia. Poza tym suchy zębodół występuje znacznie częściej, jeśli ząb został usunięty chirurgicznie niż niechirurgicznie. Na wystąpienie suchego zębodołu bardziej narażone są osoby palące, cierpiące na cukrzycę, miażdżycę oraz mające jakieś niedobory witamin.

Jakie są objawy suchego zębodołu?

Suchy zębodół niestety daje bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które zaczynają się od lekkiego bólu lub uczucia dyskomfortu. Następnie występuje ostry ból, który dodatkowo promieniuje w kierunku czoła, oka oraz ucha. Poza tym może wystąpić ogólne osłabienie, przemęczenie, a węzły chłonne mogą być powiększone. Innym objawem suchego zębodołu jest również wzrost ilości produkowanej śliny.

Czy można uniknąć pojawienia się suchego zębodołu?

Tak, jeśli pacjent zostanie odpowiednio przygotowany do przeprowadzenia ekstrakcji zęba. Przede wszystkim liczy się higiena, dlatego też przed zabiegiem należy bardzo dokładnie myć zęby oraz płukać jamę ustną antyseptyczną płukanką. Ważne jest również dbanie o higienę po zabiegu. Poza tym warto przynajmniej przez dobę po ekstrakcji powstrzymać się od palenia papierosów.

Ile trwa i na czym polega leczenie suchego zębodołu?

Czas trwania leczenia zależy w dużej mierze od zdolności regeneracyjnych pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia oraz tego, czy będzie się stosował do zaleceń lekarza. Właściwe leczenie suchego zębodołu jest niezwykle ważne, ponieważ w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak ropień, a nawet zapalenie kości. Zazwyczaj dolegliwości bólowe utrzymują się około 10 do 15 dni. Niestety ze względu na to, że nie ustalono jednoznacznej przyczyny dolegliwości, trudno jest zalecić jakiś konkretny sposób leczenia. Po zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów konieczne należy udać się do stomatologa, który obejrzy ranę po ekstrakcji i zaleci odpowiednie leczenie. Nie warto leczyć się na własną rękę, zjadając ogromne ilości leków przeciwbólowych i robiąc ziołowe płukanki.

Ważne jest żeby zębodół był czysty i zabezpieczony przed dostępem resztek jedzenia, śliny oraz bakterii, które spowalniają gojenie się rany. W każdym przypadku konieczna jest stała kontrola chorego zębodołu i monitorowanie gojenia się miejsca po ekstrakcji. Zwykle zaleca się stosowanie środków, które miejscowo zmniejszają ból, jednak czasami niezbędne może być zastosowanie antybiotyków. Zazwyczaj stosuje się również leki, które mają za zadanie przyspieszyć gojenie się rany po ekstrakcji. W większości przypadków zalecane jest regularne płukanie ust środkami antyseptycznymi, a czasami w zębodole umieszcza się specjalne opatrunki z lekami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj