Jednym z częściej stosowanych badań w ginekologii jest cytologia, czyli pobranie wziernikiem próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Cytologia należy do metod diagnostycznych stosowanych w wielu dziedzinach medycznych. Ginekolodzy wykorzystują ją do diagnozowania stanów przednowotworowych i nowotworowych. Badanie pozwala na wykrycie zmian rakowych w obrębie szyjki macicy nawet w najwcześniejszych stadiach, umożliwia również monitorowanie zmian w efekcie leczenia. Informuje też o stanach zapalnych i innych zmianach do dalszego leczenia.
Cytologia – przebieg badania w ginekologii
Badanie cytologiczne powinno się przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Najlepiej wykonywać między 2. dniem po zakończonej miesiączce i nie później niż 4 dni przed kolejnym krwawieniem. Dlatego bardzo istotne jest, by przed wizytą u ginekologa dokładnie przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki. Dobrze przez dobę przed badaniem powstrzymywać się od stosunków waginalnych. Jeśli zaobserwujemy u siebie stany zapalne, lepiej odwlec badanie do czasu ich ustąpienia. Samo badanie polega na wprowadzeniu wziernika do pochwy pacjentki i pobraniu z jego pomocą próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Materiał jest wysyłany do laboratorium, a wyniki pacjentka otrzymuje najczęściej po 2 tygodniach.
Cytologia – wyniki
Interpretacja wyników cytologii to zadanie lekarza, jednak pacjentka może sama wyczytać i ustalić wiele z rozpoznania przekazanego przez laboratorium. Dawniej wyniki polegały na przyporządkowaniu przebadanego materiału do jednej z 5 grup. I grupa oznaczała, że obraz jest prawidłowy, II że zmiany są łagodne, najczęściej spowodowane zapaleniem, na które lekarz przepisuje odpowiednie środki. III grupa oznaczała zmiany niewielkie, acz niepokojące, komórki o cechach dysplazji od łagodnej do znacznej. Dysplazja małego stopnia często wiąże się z silnym stanem zapalnym, natomiast znacznego stopnia może już świadczyć o stanie przednowotworowym. Lekarz musi zlecić szereg dodatkowych badań w takich przypadkach. IV grupa świadczy o tym, że w próbce wykryto obecność komórek raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego. V grupa oznacz raka złośliwego. Obecnie uproszczono mocno metody opisu jeśli chodzi o przyporządkowanie do grup, bo są zaledwie dwie – wynik może być w grupie prawidłowych lub nieprawidłowych. Natomiast opisy poszczególnych przypadków są teraz o wiele bardziej szczegółowe, co znacznie ułatwia rozpoznanie lekarzom.
Zobacz także: Cytologia – opis i przebieg badania