alergia
fot. envato.com

Alergia dotyczy wielu milionów osób na całym świecie i jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Na jej występowanie ma wpływ nie tylko zanieczyszczenie środowiska, lecz także geny i palenie papierosów. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami uczulenia, kiedy w powietrzu stężenie pyłków jest wyjątkowo wysokie? Poznaj proste, domowe sposoby na alergię.

Alergeny i najczęstsze objawy

W Polsce sezon pylenia rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Na samym początku można zaobserwować pylenie drzew – olchy, brzozy, leszczyny i topoli. To one uczulają najbardziej. W maju zaczynają pylić różnego rodzaju trawy i zboża, które są przyczyną m.in. nieżytu nosa i astmy pyłkowej. W podobnym okresie w powietrzu unoszą się pyłki chwastów – głównie bylicy, pokrzywy, komosy, babki czy szczawiu. Natomiast zarodniki grzybów pleśniowych mogą pylić nawet cały rok. Jakie objawy wywołują powyższe alergeny?

Do najczęstszych objawów alergii należą:

  • wodnisty katar,
  • zatkany nos,
  • kaszel i duszności,
  • drapanie w gardle,
  • częste kichanie,
  • zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu.

Domowe sposoby na alergię

Poniżej przedstawiliśmy kilka domowych sposobów, które pomogą ci zminimalizować objawy alergii pyłkowej. Są to porady, które łatwo wprowadzisz w życie, a które znacząco zwiększą twój komfort funkcjonowania w okresie największego pylenia.

  1. Unikaj alergenów. Jeśli masz taką możliwość, nie wychodź z domu w czasie największego pylenia. Warto wcześniej sprawdzić, na jakie godziny przypada największe stężenie pyłków.
  2. Po przyjściu do domu zmień ubranie, przepłucz nos wodą morską, a jeśli masz problem ze spojówkami – przepłucz je solą fizjologiczną. Możesz to robić nawet kilka razy dziennie.
  3. Wietrz mieszkanie wyłącznie po deszczu lub w czasie mniejszego stężenia pyłków w powietrzu. Pamiętaj, żeby nie otwierać okien podczas koszenia trawy i krótkiego, przelotnego deszczu. Wtedy pyłki osiadają na ziemi i są jeszcze bardziej szkodliwe i niebezpieczne dla alergików.
  4. Zaopatrz się w nawilżacz powietrza. Zmniejszy on stężenie pyłków w pomieszczeniu i pomoże ci lepiej oddychać.

Leki na alergię

Zanim wybierzesz się do lekarza, wypróbuj preparaty na alergię, które znajdziesz w aptece. Większość z nich kupisz bez recepty. Osobom, którym dokucza katar i uczucie zatkanego nosa, polecane są spraye, aerozole i żele, hamujące wydzielanie wydzieliny i ułatwiające oddychanie. Ponadto nawilżają i regenerują błonę śluzową nosa. Na rynku znajdują się też różnego rodzaju syropy, krople do oczu czy pastylki musujące, które także łagodzą objawy uczulenia. Natomiast jeśli chcesz wspomóc swój organizm w okresie pylenia, wybierz suplementy diety, które również odpowiadają za wspieranie układu odpornościowego. Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty, ale jeśli i one nie pomagają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj