Olejek rycynowy wzmacnia układ odpornościowy i limfatyczny. Słynie z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Wspaniale nawilża, koi i oczyszcza skórę. Jeśli masz problematyczną cerę lub chcesz uniknąć zmarszczek, stosuj go raz w tygodniu. Sprawdź, dlaczego warto po niego sięgnąć!
Olej rycynowy: naturalny środek wspierający trawienie
Olejek rycynowy rozkłada się w jelicie cienkim na kwas rycynolowy, wspierając proces trawienia. Badania wykazały, że wspomniany produkt ułatwia wchłanianie składników odżywczych w skórze, w związku z tym włącza się go niekiedy do leczenia łuszczycy, trądziku i egzemie. Niektórzy zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że olej rycynowy pobudza wzrost włosów, w tym rzęs. Brakuje jednak dowodów, które potwierdzałyby tę tezę.
Olejek rycynowy: skuteczny sposób na zaparcia
Przygotuj: 30-60 ml olejku rycynowego, letnią wodę lub mleko, szklankę i imbir (opcjonalnie). Wlej olej rycynowy do szklanki wody lub mleka. W razie potrzeby możesz dodać trochę imbiru. Wypij całą godzinę. Mikstura powinna zadziałać mniej więcej po godzinie.
Olejek rycynowy: jak stosować?
Olejek rycynowy możesz stosować na kilka sposobów. Nakładaj go bezpośrednio na skórę lub wymieszaj z innymi olejkami, by zadziałał jako środek miejscowy. Niektóre osoby dodają go do mleka lub letniej wody. Dużą popularnością cieszą się też suplementy z olejem rycynowym. Unikaj go, jeśli jesteś w ciąży, ponieważ może wywoływać poród.
Olejek rycynowy na zapalenie stawów
Wspomniany olejek ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może przynieść ulgę w artretyzmie, bólu mięśni i stanie zapalnym nerwów. Wiele osób uważa, że zawarty w nim kwas rycynolowy, pomaga na ból stawów.
Przygotuj kawałek niebielonej, bawełnianej flaneli i złóż ją tak, by powstały 3-4 warstwy. Namocz tkaninę w oleju rycynowym i połóż na problematycznych stawach. Owiń szmatkę folią i połóż na niej termofor. Poczekaj przynajmniej 45 minut. Zabieg powtarzaj raz dziennie, by złagodzić ból i stan zapalny.
Olejek rycynowy możesz przyjmować doustnie. Wystarczy, że dodasz 1 łyżkę olejku do ulubionego napoju. Niektóre osoby wmasowują ciepły olejek w bolące stopy. Możesz to robić przed pójściem spać, by ułatwić wchłanianie produktu. Zastanawiasz się, jak uniknąć poparzeń? Nakładaj na skórę ciepły, ale nie gorący olejek.
Olej rycynowy na paznokcie
Masz problem z łamliwymi paznokciami? Jak sobie z nimi poradzić? Sięgnij po olejek rycynowy, który zawiera mnóstwo witaminy E. Dodatkowo ma gęstą i kleistą konsystencję, dzięki czemu nawilża skórki i łożysko paznokcia. Działa jak bariera ochronna dla słabych paznokci. Skutecznie je wzmacnia i odżywia.
Umyj paznokcie i osusz ręcznikiem. Namocz wacik w olejku rycynowym i wetrzyj delikatnie w płytkę. Powtarzaj zabieg przez 1-2 tygodnie, a dostrzeżesz świetne rezultaty. Olejek chroni też przed infekcjami bakteryjnymi.
Naturalny sposób na zmarszczki
Olejek rycynowy skutecznie walczy z oznakami przedwczesnego starzenia. Wnika w skórę, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny. W ten sposób olej rycynowy zmiękcza i wygładza cerę. Zanurz bezpyłowy wacik w olejku, a następnie nałóż go na skórę, przed pójściem spać.