Trądzik młodzieńczy, czyli pospolity, najczęściej eksponuje się w okresie dojrzewania, może jednak pojawić się nawet do 30 roku życia. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Wiąże się z charakterystycznymi problemami skórnymi, które w większości przypadków powodują dyskomfort, a nawet wstyd lub zażenowanie. Wynika to z faktu, iż społecznie, wielu z nas nadal kojarzy tę dolegliwość z brakiem odpowiedniej higieny, co absolutnie nie jest prawdą.

Z uwagi na fakt, iż problem trądziku dotyczy młodych ludzi od bardzo dawna, zrodziło się wiele domowych, ludowych czy naturalnych sposobów, wspierających walkę z nim. Dziś wiemy jednak, że jest to choroba skórna, i jeśli zmiany się pojawią, nie powinno się opóźniać wizyty u dermatologa i podjęcia systemowego leczenia. Wszelkie domowe sposoby mogą okazać się skutecznym wsparciem, jednak pamiętajmy o skonsultowaniu ich stosowania z lekarzem, gdyż niektóre nawet naturalne, ziołowe substancje mogą wchodzić w reakcję ze składnikami stosowanych leków i powodować większe szkody.

Zobacz także: Trądzik młodzieńczy – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie znamy domowe sposoby na trądzik młodzieńczy?

1. Maseczka z płatków owsianych – najlepiej wykonywać ją w łazience, gdyż może spływać z twarzy. Ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, jest bogata w witaminy, dzięki temu poprawa stan skóry i prowadzi do złagodzenia zmian trądzikowych. Aby ją przygotować, mieszamy 4-5 łyżek płatków owsianych, 5 łyżek miodu, 1 łyżkę wody i 1 łyżkę mleka. Gdy zgęstnieje, nakładamy na skórę, pozostawiamy na 10 minut, a następnie zmywamy letnią wodą.

2. Tonik własnej produkcji rano i wieczorem – tonizacja jest niezwykle istotna przy zmianach trądzikowych. Powinno się ją przeprowadzać rano i wieczorem. W sklepach dostępne są różne kosmetyki odpowiednie dla cery trądzikowej, można jednak wykorzystać również samodzielnie przygotowane, naturalne toniki:

  • Tonik z aloesem — potrzebujesz soku z aloesu wysokiej jakości — można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece. Mieszamy do z wodą mineralną, źródlaną lub przegotowaną. Działa przeciwzapalnie, więc świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry z trądzikiem. Przed użyciem aloesu na skórę warto jednak wykonać próbę uczuleniową na dłoni, gdyż u niektórych osób pojawia się świąd i podrażnienie, wówczas nie mogą z niego korzystać.
  • Tonik z ogórkiem – aby przygotować własny tonik z ogórkiem, ścieramy świeże warzywo na tarce i dodajemy do niego wodę źródlaną, mineralną lub przegotowaną. Prowadzi on do zwężenia porów i złagodzenia podrażnień, przez co jest wskazany w przypadku zmian trądzikowych. W miksturze moczymy wacik i przemywamy twarz.

3. Zielona herbata – w jej składzie występują silne antyoksydanty, o działaniu antybakteryjnym. Należy zaparzyć herbatę, a gdy wystygnie, zmoczyć w niej wacik i przemyć skórę, w miejscach gdzie występuje trądzik młodzieńczy.

4. Aspiryna – składa się z kwasu salicylowego, czyli substancji, która powszechnie stosowana jest w preparatach leczniczych na trądzik. Prowadzi do ograniczenia stanów zapalnych. Tabletki aspiryny zgniatamy i mieszamy z niewielką ilością wody, tak przygotowaną „papkę” dodajemy do jogurtu naturalnego i nakładamy na twarz w formie maseczki na 10 minut. Spłukujemy chłodną wodą.

5. Miód – ten naturalny składnik, ma właściwości antybakteryjne. Stosujemy go w formie maseczki, nakładamy na skórę i pozostawiamy na 30 minut, następnie delikatnie zmywamy letnią wodą.

6. Napar z mięty – parzymy miętową herbatkę, najlepiej ze świeżych liści. Pozwala ona na usunięcie z powierzchni skóry nadmiaru sebum i jej odświeżenie. Skórę przemywamy za pomocą wacika w chwili, gdy napar będzie miał temperaturę pokojową.

7. Napar z rumianku – parzymy dwie torebki herbaty rumiankowej, a gdy ostygnie, przemywamy roztworem skórę. Wspomaga redukowanie zmian zapalnych charakterystycznych dla trądziku. Uwaga! Rumianek jest silnym alergenem, nawet jeśli piłeś wcześniej herbatę rumiankową, sprawdź wcześniej, jak zareaguje skóra. Nałóż niewielką ilość naparu na dłoń i odczekaj 15 minut czy nic się nie dzieje.

8. Olejek z drzewa herbacianego – ma działanie przeciwzapalne, dzięki niemu szybciej pozbędziemy się trądziku młodzieńczego. Moczymy w nim patyczek do uszu i punktowo dotykamy zapalnych zmian na skórze.

9. Oczar wirginijski – stosuje się go do punktowego wysuszania pojawiających się w przebiegu trądziku krostek. Dostępny jest w większości aptek. Pozwala na poprawienie stanu skóry i znacznie szybsze pozbycie się nieestetycznych zmian.

10. Drożdże – można je pić lub stosować jako maseczkę. Jeśli zamierzamy nałożyć je na twarz, najlepiej jest wykorzystać drożdże piekarnicze. Dodajemy niewielką ilość ciepłej wody, odstawiamy na 10 minut przykryte szmatką, a następnie nakładamy na skórę. Pozostawiamy na około 30 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Taką maseczkę można wykonywać co drugi dzień przed okres 4-5 tygodni.

11. Picie drożdży – mowa o drożdżach piwowarskich, możemy je pić lub przyjmować w tabletkach dostępnych w aptekach. Zgodnie z jedną z receptur należy je zalać zimną, ale przegotowaną wodą i posłodzić. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki i wypijamy jedną szklankę dziennie. Taka kuracja może trwać maksymalnie 10 dni.

12. Cebula – można przygotować z niej maseczkę lub po prostu regularnie jeść to warzywo.

13. Bratek polny – ma korzystne działanie na zmiany trądzikowe, można stosować go w tabletkach lub codziennie wypijać herbatkę.

14. Inne sposoby: maseczki z mąki ziemniaczanej, ślazu, łopianu, chmielu, lawendy oraz skrzypu.

15. Dieta – wiele źródeł wspomina, że powinna być odpowiednio dobrana. Mówi się o negatywnym wpływie czekolady oraz ostrych przypraw na zmiany trądzikowe, jednak informacje te nie są w żaden sposób naukowo potwierdzone. Nasz codzienny jadłospis powinien natomiast być bogaty w witaminy A, B2, B6, D oraz cynk.

Czytaj również: Jak usuwa się blizny potrądzikowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj