licówki
fot. envato.com

Licówki to obecnie bardzo popularny zabieg, który pozwala na diametralną zmianę w wyglądzie naszych zębów. Mogą one zasłonić wszelkie przebarwienia, przerwy pomiędzy zębami, ukruszenia i niedoskonałości. Jest to opcja tańsza od implantów, ale jest permanentna – inaczej niż na przykład sztuczne zęby. Jak wygląda zabieg ich zakładania?

Jak się robi licówki na zęby?

Licówki to cienkie nakładki, które nakłada się na poszczególne zęby. Wiele osób decyduje się na licówki na jedynkach, ale można je stosować na wszystkich przednich zębach. Przed zabiegiem pacjent musi wyleczyć wszystkie zęby – muszą być wolne od próchnicy i ubytków. Kiedy nasze uzębienie jest już zdrowe, lekarz pobiera wycisk, na podstawie którego tworzy idealnie dopasowane nakładki. W międzyczasie pacjent musi jeszcze przejść przez piaskowanie i cementowanie zębów.

Przed samym założeniem licówek dentysta szlifuje zęby – ściąga dosłownie odrobinę szkliwa. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Na tak przygotowane zęby zakłada się licówki przy pomocy specjalnego kleju. Wszystko przebiega w ciągu 2-3 wizyt.

Ile kosztują licówki na zęby?

Koszt licówek będzie zależny od materiału, z którego są one wykonane. Najczęstsze opcje to licówki porcelanowe i te z materiałów kompozytowych. Licówki porcelanowe są droższe, ale też bardziej wytrzymałe. Ich koszt to średnio 800-1500 złotych. Z kolei licówki kompozytowe będą nas kosztować mniej, bo już 300-500 złotych (podane są koszty jednego zęba). O różnicach pomiędzy tymi rodzajami licówek można przeczytać tutaj: https://dentalfraternity.pl/licowki/. Wyróżniamy jeszcze licówki akrylowe, które są najtańsze (200 złotych za ząb), ale też najmniej trwałe.

Czy licówki są widoczne na zębach?

Ponieważ jest to zabieg estetyczny, to efekt licówek jest oczywiście widoczny. Zasłaniają one wszelkie niedoskonałości na zębach, więc jeżeli ktoś wcześniej miał pożółkłe i krzywe zęby, to zdecydowanie zauważy różnicę. Same licówki nie są jednak widoczne na zębach – mają w końcu zaledwie kilka milimetrów i są dopasowane kolorystycznie do reszty zębów.

Czy licówki są na stałe?

Tutaj można powiedzieć: i tak i nie. Ponieważ przed założeniem licówek stomatolog musi spiłować cienką warstwę szkliwa, to licówki musimy już nosić do końca życia. Jeżeli zdecydowaliśmy się na licówki dobrej jakości i profesjonalny gabinet, to powinniśmy się nimi cieszyć przez 10-15 lat. Ważne są też regularne wizyty kontrolne u dentysty, który będzie regularnie polerował licówki. Po okresie 10-15 lat należy je wymienić na nowe. Jeżeli zdecydowaliśmy się na tańsze licówki, na przykład kompozytowe albo akrylowe, to ten okres będzie oczywiście krótszy.

Czy licówki niszczą zęby?

Jest to kwestia, nad którą zastanawia się wielu pacjentów – czy jeżeli dentysta musi zeszlifować część szkliwa, to czy zabieg wpływa na zdrowie zębów? Rzeczywiście, jak już wspomnieliśmy, przed zabiegiem zeszlifowuje się jedną z warstw szkliwa, jednak nie wpływa to w żaden sposób na zdrowie zęba. Jedynym minusem jest fakt, że musimy już nosić licówki do końca życia. Ponieważ jednak znacznie poprawiają one wygląd naszego uśmiechu, to czy naprawdę jest to minus?

Popularność licówek polega na tym, że sposób ich zakładania jest stosunkowo prosty i bezbolesny.  W porównaniu do ceny implantów jest to też o wiele tańsza opcja. Ich efekt z kolei jest bardzo widoczny – szczególnie dla samego pacjenta. Osoby postronne pomyślą po prostu, że mamy bardzo zdrowy uśmiech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj